C vitamini faydaları nelerdir? Bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini nelerde vardır?

C vitamini, tek başına ve diğer vitaminlerle birlikte düzenli ve dengeli şekilde vücuda alınması hainde kalp ve damar sağlığından mevsimsel soğuk algınlığına kadar pek çok hastalığa karşı korumaktadır. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan C vitamini, kanser hücreleriyle savaşarak kanserin yayılmasına engel olmaktadır. Peki C vitamini hangi hastalıklardan korur? C vitamini yüze faydaları...

C vitamini faydaları nelerdir? Bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini nelerde vardır?
C vitamini faydaları nelerdir? Bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini nelerde vardır?
GİRİŞ 26.09.2021 09:34 GÜNCELLEME 26.09.2021 09:34

Bedeninin hayati bileşenlerinden olan C vitamini, düzenli ve sağlıklı beslenme ile günlük olarak karşılanmalıdır. Gün içinde yenilen-içlen her besin, insan bedenine enerji sağlamasının yanında ihtiyacı olan günlük vitamin ve mineralleri karşılamaktadır. Günlük yeteri kadar vitamin ve mineral alınması ise bağışık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korunmaktadır. Ancak her bir vitamin ve mineral doğru kombinasyon ile vücudu tam olarak güçlendirir ve hastalıklara karşı koruyabilir. Örneğin C vitamini, güçlü bir antioksidan kaynağı olmasının yanında kış aylarında grip ve nezle gibi solunum yolu hastalıklarından korumaktadır. Ancak tek başına tüketilmesi yeterli olmadığından C vitamini kaynağı besinlerin tüketilmesinin yanında diğer vitaminlere de dikkat ederek beslenme alışkanlıklarını şekillendirmek gerekmektedir. Böylece tam olarak güçlü bir bağışıklığa sahip olunabilir. 

Toz zerdeçalın faydaları nelerdir? Bağışıklık sistemini güçlendiren zerdeçal nasıl kullanılır?

C Vitamini Faydaları Nelerdir?

Günlük beslenme rutinin alınan her gıda, vücudun ihtiyacı olan besin değerlerini karşılayarak hastalıklara karşı korumaktadır. Vitamin ve mineral eksikliğinin yaşanmaması için sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat etmek çok önemlidir. Kişinin herhangi bir hastalığı ya da belli bir vitamin eksikliği yoksa her vitamini ve minerali düzenli ölçüde alacak şekilde, dengeli beslenmesi hastalıklara karşı direncinin artması bakımından çok mühimdir. C vitamini, düzenli olarak ve yeterli miktarda alınması halinde ise kemik yapısının güçlenmesinden mevsimsel hastalıklara karşı direnç göstermesine kadar pek çok sağlık sorununa iyi gelmektedir. C vitaminin faydaları şöyledir:

 • Güçlü bir antioksidan kaynağı olan C vitamini, vücutta dolaşan serbest radikallerle savaşarak kanser hücrelerinin yayılmasına engel olmaktadır.

 • Bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini, girip ve nezle gibi solunum yolu hastalıklarına karşı vücut direncini güçlendirmektedir. 

 • C vitamini, kandaki antioksidan miktarını büyük oranda arttırdığından kronik hastalıklara karşı direnç göstermektedir. Vücudu toksinlerden arındırarak iç organların temizlenmesini ve daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır.

 • Demir emilimini arttırarak demir eksikliğine iyi gelmektedir. Anemi yani kansızlığa karşı koruyucudur.

 • C vitamini, vücutta kesik, yanık, böcek ısırığı gibi yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Hasar gören dokunun onarımını hızlandırır.

 • Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlayan C vitamini aynı zamanda yanlış beslenme ve zararlı alışkanlıklardan kaynaklı meydana gelen iltihap ve enfeksiyonların doğal yollarla arınmasını sağlamaktadır. 

 • Yüksek kolesterolü düşüren C vitamini, kalp ve damar sağlığını korumaktadır. Kan basıncının dengelenmesi, kalbi daha az yorarak kalp krizi riskini azalttığı görülmektedir. 

 • Soğuk algınlığa iyi gelen C vitamini aynı zamanda grip ve nezle gibi solunum yolu hastalıklarının daha çabuk ve az semptomla atlatılmasına yardımcı olmaktadır.

 • Vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklı sıkça görülen unutkanlığı azaltır, hafızayı güçlendirir. 

 •  C vitamini kaynağı besinlerin tüketilmesi sağlık için oldukça önemli olmasının yanında cildin daha genç, parlak ve dinamik görünmesine katkı sağlamaktadır. Doğal kolajen içeren C vitamini, yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmaktadır. 

Akciğer sağlığını koruyan besinler nelerdir? Ciğerleri nikotinden temizleyen besinler...

C Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

C vitamini birçok hastalığa karşı vücut direncini arttırdığından yeterli miktarda alınmaması halinde bazı sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olmaktadır. C vitamini eksikliğinde kişilerin daha çabuk yorulması, enerjisinin düşmesi, saç dökülmesi, kemik yapısının zayıflaması, bağışıklık sisteminin zayıflayarak hastalıklara karşı direncin azalması, eklem ağrıları ve cildin kuruyarak bakımsız görünmesi gibi belirtilerin görünmesine rastlanmaktadır. 

Hangi besinler hangi hastalıklara iyi gelir? Doğal besinlerle hastalıklardan korunmak mümkün

C Vitamini Hangi Hastalıklardan Korur?

 1. Kalp ve damar hastalıkları

 2. Yüksek kolesterol

 3. Anemi (kansızlık)

 4. Şeker hastalığı

 5. Grip, nezle

Greyfurt zayıflatır mı? Aç karnına greyfurt yemenin faydaları...

C Vitamini Kaynağı Besinler Nelerdir?

Portakal, limon, mandalina, greyfurt, kivi, çilek, kavun, maydanoz, yeşil biber, kırımızı biber, bezelye, roka, ıspanak, brokoli ve kırımız lahana...

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İzmir'de sağanak faciası: 2 vatandaş sokakta akıma kapılarak hayatını kaybetti
Boğarak öldürüp 6 parçaya bölmüştü! Korkunç cinayette kan dondurdan detay