Geçirgen bağırsak sendromuna dikkat! Sağlıksız besleniyorsanız...

Sindirim sisteminin merkezi olan ve ikinci beyin olarak tanımlanan bağırsakların sağlığı, tüm metabolizmayı doğrudan etkiliyor. Bağırsaktaki mikrobiyal dengenin doğru olduğunda, tüm vücudun olması gerektiği gibi çalıştığını söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı, Dyt. Havva Kılınç, kötü beslenmenin geçirgen bağırsak sendromuna neden olduğuna dikkat çekti.

Geçirgen bağırsak sendromuna dikkat! Sağlıksız besleniyorsanız...
Geçirgen bağırsak sendromuna dikkat! Sağlıksız besleniyorsanız...
GİRİŞ 19.02.2021 15:56 GÜNCELLEME 19.02.2021 17:17
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

İkinci beyin olarak bilinen bağırsakların sağlığının, insan metabolizmasını doğrudan etkilediğine vurgu yapan Medicana Avcılar Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı, Dyt. Havva Kılınç geçirgen bağırsak sendromu ve beslenme hakkında bilgi verdi. Denge bozulduğunda, kronik stres, kronik kabızlık,  pestisitler gibi çevresel toksinlere maruz kalma, kötü beslenme veya antibiyotik alma nedeniyle zararlı bakterilerin bağırsaktaki hücreler arası sıkı bağları bozduğunu söyleyen Dyt. Havva Kılınç, “Eğer bu bağlar bozulursa, kan dolaşımına zararlı maddeler,  toksinler ve sindirilmemiş besinler geçebilmektedir. Bağışıklık sistemimiz ait olmadıkları organizmaları gördüğünde, saldırarak tahrişe ve iltihaplanmaya neden olur. Bu durum geçirgen bağırsak sendromu veya halk arasındaki tabirle sızdıran bağırsak olarak tanımlanır” diye konuştu.

Baş ağrıları ve depresyon hali görülebiliyor

Bağırsaktaki bu sızıntının, şişkinlik, kramplar, yorgunluk, gıda alerjileri ve hassasiyetleri, gaz ve baş ağrıları gibi problemlere neden olabildiği gibi aynı zamanda otoimmün hastalıklar, depresyon ve diğer duygu durum bozukluklarına yol açabildiğini söyleyen Kılınç, “Diyabet, iltihaplı bağırsak hastalığı ve multipl skleroz gibi hastalıklarile bağlantılı olabileceği çalışmalarda görülmüştür. Bozulan bakteri dengesini düzeltmek, hasarlı, yaralı, sızıntılı bağırsak  duvarını ve bağırsak epitel dokusunu iyileştirmek için doktor ve diyetisyen kontrolünde özel bir tedavi ve beslenme programı uygulanması gerekmektedir” dedi.

Probiyotik içeren besinler mutlaka programa eklenmeli

Beslenme programlarına mutlaka probiyotik içeren besinlerin eklenmesi gerektiğini söyleyen Kılınç, “Beslenme programına göre; bağırsak duvarında tahribata sebep olabilecek şeker ve şekerli besinler diyetten çıkarılmalıdır. Diyetisyen kontrolünde gluten  ve süt ürünleri kişinin semptomlarına göre belirli bir süre diyetinden çıkarılmalıdır  sonrasında semptomların azalmasına bağlı olarak kademeli şekilde tekrardan  beslenme programına eklenmelidir” ifadelerini kullandı.

Kafein içeren yiyecek ve içecekler sızıntıyı arttırıyor

Kılınç, “Bağırsaktaki sızıntıyı artıracak kafein içeren yiyecek ve içecekleri diyetinizden çıkarılmalıdır. Maksimum Günde 1 açık çay ve haftada 1-2 kez Türk kahvesi  olarak sınırlanmalıdır. Bağırsak florasını iyileştirecek fermente gıdaları, örneğin lahana turşusu, yoğurt, kefir ve ev yapımı turşu gibi besinleri beslenme programınıza dahil etmelisiniz. Gün içerisinde 3-5 porsiyon meyve-sebze tüketimine özen gösterilmelidir. Haftada 2 kez ızgara, fırında buğulama gibi pişirme teknikleriyle balık tüketmeniz önerilir. Çiğ badem-fındık, ceviz içi gibi kuruyemişler, avokado, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı gibi besinler sağlıklı yağ içerikleriyle bağırsak bariyenirini onarırlar. Beslenme programınıza dahil edilmelidirler. Vücutta yapım ve onarımda görevli olan protein içeren ; yumurta, kırmızı et, tavuk , hindi, balık gibi besinler mutlaka diyetinizde bulunmalıdır. Gıda katkı maddeleri bağırsak bariyerine zarar verdiği için paketli gıda ve içeriği bilinmeyen gıda tüketiminden kaçınılmalıdır. Bağırsaktaki yararlı bakterileri arttırmak amaçlı probiyotik takviyesi alınabilir. Ek olarak doktor kontrolünde D vitamini, çinko ve omega-3 yağ asitleri (balık yağı gibi) kullanılabilir. Gün içerinde minimum 2 litre su tüketimine özen göstermelisiniz’’ diye konuştu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 2
  • MURAT 3 yıl önce Şikayet Et
    Malesef bende bir crohn hastasıyım crohn ve ülseratif kolit olarak bilinen bu hastalıklar eskiden 100.000 kişide 1 görülürken şu anda 1000 de 1 lere düşmüştür, çok yakında yalnızca bağırsak hastalıklarına bakılan hastaneler yapılacağına inanıyorum.
    Cevapla
  • Şehirli 3 yıl önce Şikayet Et
    Geçmiş olsun.benim oğlum da crohn hastası.11 yaşında.ilaç dışı alternatif öneriniz var mı?
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Azerbaycan'dan Fransa'ya Ermenistan tepkisi!
Hitit İmparatorluğu'na 3 bin 300 yıllık tablet bulundu