Çay, kahve, gazlı içecek ve aşırı tuz tüketimi kulaklarda uğultu, çınlamaya neden oluyor!

Kulak sağlığını korumak için tüketilen gıdalar son derece önemlidir. İşitme duyusu dünyayı algılamada ve insanlar arası ilişkilerde etkin rol oynar. Bu noktada kulakların iletişim için gerekli yegane organlardan biri olduğunu söyleyen Odyoloji Uzmanı Nur Baykal çay, kahve, aşırı tuz ve gazlı içecek tüketiminin işitmede farklı sorunlara yol açabileceğini ifade etti.

Çay, kahve, gazlı içecek ve aşırı tuz tüketimi kulaklarda uğultu, çınlamaya neden oluyor!
Çay, kahve, gazlı içecek ve aşırı tuz tüketimi kulaklarda uğultu, çınlamaya neden oluyor!
GİRİŞ 02.03.2021 17:43 GÜNCELLEME 02.03.2021 17:47
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

İnsanları diğer canlılardan ayıran en önemli özelliğin dil, yani konuşma becerisi olduğunu belirten Medicana International Ankara Hastanesi Odyoloji Uzmanı Nur Baykal, “Konuşmanın gelişmesi için olmazsa olmaz tek şart sağlıklı işitmedir. Belirli sesleri duyamamak veya az duymak lisanın öğrenilmesini engelleyecek, geciktirecek ve bireyin iletişimini ortadan kaldıracaktır” dedi.

Hile yapmadıkları bir çiğ köfte kalmıştı! Bulyon, ceviz, muz hatta yoğurt bile koyan varYeni doğan bebeklere yapılan işitme testi bu noktada kendini gösteriyor

İşitmenin sadece dil gelişimi açısından değil, beyin gelişimi ve bilişsel becerilerin gelişimi açısından da çok önemli olduğunun vurgulayan Baykal, “Nasıl ki yaşamın ilk aylarında duyma yetisi olmayan bebekler konuşmayı geliştiremezse, yaşamın ilerleyen dönemlerinde duyma yetisini kaybeden veya işitmesi yaşa bağlı azalan bireylerin de duyamadıkları için toplum içinde bulunmaktan yavaş yavaş kaçındıkları ve iletişimi kesme yoluna gidip içlerine kapandıkları bilinen bir gerçektir. Bu durum depresyon ve Alzheimer gibi farklı problemlerin ortaya çıkmasına ve/veya hızlı ilerlemesine yol açmaktadır. Bu nedenle, yeni doğan bebeklere yapılan işitme taramaları ile sorunun en erken biçimde tanılanması ve gereken rehabilitasyonun konuşma öğrenilmeden önceki dönemde yapılması gereklidir” şeklinde konuştu. 


 
Çay, kahve, gazlı içecek, aşırı tuz tüketmek kulaklarda uğultu çınlama gibi sorunlara yol açıyor
 
Mevcut işitmenin korunmasının da ayrı bir önem arz ettiğini dile getiren Baykal, günümüzde elektronik cihazların yaygın kullanımının küçük yaşlarda itibaren yoğun bir biçimde yüksek sesli müzik dinleme veya film seyretme gibi aktivitelerin yaygınlaştığına dikkat çekti. Uzun süreli yüksek sese maruz kalmanın kalıcı işitme kayıplarına yol açtığını vurgulayan Baykal, şu önerilerde bulundu: “Yüksek sesin olduğu iş ortamlarında kulak tıkacı kullanmanın önemi malumdur. Enfeksiyon durumlarında gereken tedavilere ertelemeden başlanması, rastgele ilaç alınmaması, rüzgar, toz, soğuk gibi durumlarda kulakların kapatılması, kulak sağlığı açısından önemlidir. Aşırı tuz, çay, kahve ve gazlı içeceklerin tüketilmesi de kulakla ilgili farklı sorunlara yol açabileceğinden, dikkatle tüketilmelidir. Bu tür içecekleri aşırı tüketmek kulak sıvısındaki artış, uğultu, çınlama gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Kulak aynı zamanda denge merkezi olduğu için baş dönmelerine ve dengesizliğe neden olabilir.”İşitme sorunu yaşayanlar kesinlikle ihmal etmemeli


Her yaşta işitme sorunu yaşayan kişilerin bu sorunları ihmal etmemeleri gerektiğini dile getiren Baykal, işitme sorunu yaşayanların tıbbi tedavi veya gerekirse uzman önerileri doğrultusunda alacakları işitme cihazı kullanmalarının yaşam kaliteleri açısından hayati öneme sahip olduğunu belirtti. Toplumda işitme cihazı kullanma konusunda halen tereddütlerin olduğunu kaydeden Baykal, ilerleyen teknoloji ile estetik açıdan görülmeyen ve sesleri doğal kılan son derece rahat kullanılan cihazların varlığından bahsetti.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 4
 • Faruk 3 yıl önce Şikayet Et
  valla 30 yildir günde 5-6 tane Nescafe Gold icerim hic bir sıkıntıyla karsilasmadim kendileei icmesin
  Cevapla
 • Kafein=Reflü 3 yıl önce Şikayet Et
  Çay kahve ve kola hepsinin içinde bolca kafein var. Kafein midenin girişindeki hep kapalı olması gereken kası gevşetir ve reflüye bazen de asitle karışık midedeki gazın genizden taa kulağa kadar gelmesine sebep olan LPR a sebep olabilir. Kafein uykusuzluk da yapar bağımlılık ta işitme sorunları da.
  Cevapla
 • Semra 3 yıl önce Şikayet Et
  Aynı Sorunlar Bendede Var Çok Dogru
  Cevapla
 • Semra 3 yıl önce Şikayet Et
  Aynı Sorunlar Bendede Var Çok Dogru
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Hacıosmanoğlu'ndan flaş Cumhurbaşkanı Erdoğan sözleri!
Hatay'da şantiye işçisinin hareketi yürekleri ısıttı