Faydalı diye tükettiğimiz bitki çaylarının yan etkilerine karşı uzmanlar uyarıyor!

Bitki çayları bilinçli ve dozunda tüketildiğinde nasıl olumlu sonuçlara yol açabiliyorsa, bilinçsiz tüketildiğinde ise tehlikeli olabiliyor. Özellikle beraberinde kullanılan ilaçlarla etkileşime gireceğinden dikkatli olunmasını gerektiğini dile getiren Diyetisyen Derya Zünbülcan bitki çaylarını tüketirken son derece dikkatli olunması gerektiği konusunda uyardı.

Faydalı diye tükettiğimiz bitki çaylarının yan etkilerine karşı uzmanlar uyarıyor!
Faydalı diye tükettiğimiz bitki çaylarının yan etkilerine karşı uzmanlar uyarıyor!
GİRİŞ 02.03.2021 14:30 GÜNCELLEME 02.03.2021 14:31
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Soğuk havalarda bağışıklığı güçlendirmek ve hastalıklardan korunmak amacıyla tüketilen bitki çaylarının kullanımı arttı. Fakat bazı bitkilerin çaylarını içerken, yan etkilerine maruz kalmamak için dikkat etmek gerekiyor. Bitki çaylarının sağlıklı ve bilinçli bir şekilde kullanılırsa, sağlık açısından yararlı olduğunu belirten Diyetisyen Derya Zünbülcan, "Ancak bilinçsiz tüketildiğinde ise bir o kadar tehlikeli olabilir. İlaç kullanan kişiler daha çok dikkat etmeli. Bitki çayları, bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Hepimizin evinden eksik olmayan adaçayı, boğaz ağrısına iyi geliyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Fakat hamile olan kişiler tüketirse, düşüğe bile sebep olabiliyor." dedi.

Prof. Dr. Akın'dan önemli koronavirüs aşısı uyarısı: Ağrı kesici, aşının etkisini azaltıyor!Bitki çaylarını uzmana danışmadan tüketmeyin


Diyetisyen Derya Zünbülcan konuşmasının devamında: "Mide ağrısı için kekik veya baş ağrısı için biberiye çayı içmek istediğinizde, bu bitkilerin yüksek tansiyon ilaçlarıyla etkileşebildiğini bilmeniz gerekiyor. Alerji ve kolesterole iyi gelen ekinezya çayı da doğum kontrol ilacı kullanıyorsanız, istenmeyen etkilere neden olabilir. Boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi gelen zencefil ise kan inceltici ilaçlarla birlikte tüketilirken dikkat edilmeli. İlaç tüketenler bir uzmana danışmadan bitki çayı tüketmemeli. Bu nedenle satın alınan karışık bitki çaylarının da içeriğine dikkat edilmeli. Bu çaylar uzman kişiler tarafından yapılmalı. Eczane ürünleri tercih edilebilir. Bitki çayı çeşitlerini kendimiz bir araya toplamamalıyız. Mutlaka bilinçsiz kullanımdan uzak kalmalıyız, sağlıkla ilgili zarar görebiliriz." dedi.

Bitki çayının hazırlanışı da faydasını etkiliyor 

Bitki çayının faydasını alabilmek için en önemli şeylerden birinin çayı doğru hazırlamak olduğunu aktaran Zünbülcan, "Hazırlarken hem suyunun derecesini doğru seçmek hem de hazırlama şeklini bitkinin kök veya yaprak oluşuna göre belirlemek gerekiyor. Zencefil kök olduğu için kaynatılarak tüketilmeli. Eğer adaçayı, ıhlamur gibi yaprak bitki tüketiliyorsa, ılık suda demlenerek tüketilmeli. Bu şekilde yapılırsa, her bitkinin içinde olan etken madde ortaya çıkar. Kök olanlar kaynatılırken, yaprak olanlar demlenmeli. Bitkiler 6-8 dakikadan uzun demlenmemeli" diye konuştu.

'Fazla adaçayı böbreğe zarar'

Bergama ilçesinden doğadan şifalı bitkileri toplayıp, satışını yapan İbrahim Özsöz de her bitkinin bir toplama zamanı olduğunu, buna dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Özsöz, "Mesala kekik haziran ayından sonra toplanır, aroması yüksektir. Ama zararı da yüksektir. Hamile, guatr, böbrek rahatsızlığı ve yüksek tansiyon rahatsızlığı olanlar doktor kontrolünde tüketmeli. Adaçayı, kayalarda çıkan bir bitkidir. Bademcik ve boğaz ağrılarına iyi gelir, sakinleştirir. Fazla adaçayı tüketmek böbreklere zarar verir" dedi.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 1
  • Melik 2 yıl önce Şikayet Et
    Peki ömür boyu herhangi kullanılan ilaçlar nerelere zarar veriyo cıkınca bi doktor bi diyetisyen ilaçların zararlarını anlatmıyo çünkü onlar küresel ilaç şirketlerinin kitaplarıyla eğitim alıyorlar
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Oruç Reis’in tarihi yolculuğu! Savaş gemieri de eşik edecek
CHP'li başkandan hükümete sokak köpeği tehdidi: İkinci bir Gezi'ye hazır olun...