Ordu'da 59 yaşındaki adam dişindeki apse yüzünden az kalsın ölüyordu!

Ordu'da yaşayan 59 yaşındaki İhsan Sağra'nın 1 hafta önce dişi ağrımaya başladı. Pandemi sebebiyle diş hekimine gitmekten korkan Sağra kendiliğinden geçer diye evde geçmesini bekledi. Ancak 1 haftanın sonunda geçmeyince soluğu yeniden hastanede aldı ve dişindeki apse sebebiyle kendini ameliyat masasında buldu. Sonrasında da 1 ay da solunum cihazına bağlı yoğun bakımda kalan hasta sağlığına kavuşuyor.

Ordu'da 59 yaşındaki adam dişindeki apse yüzünden az kalsın ölüyordu!
Ordu'da 59 yaşındaki adam dişindeki apse yüzünden az kalsın ölüyordu!
GİRİŞ 02.03.2021 15:12 GÜNCELLEME 02.03.2021 16:20
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Ordu’da yaşayan 59 yaşındaki İhsan Sağra’nın dişinde 1 hafta önce ağrı başladı. Çoğu kişinin yaptığı gibi pandeminin de verdiği tedirginlik ile “kendiliğinden geçer” diye beklemek istedi. Ağrı kesici içen hasta, ağrıyan bölgeye düzenli buz tedavisi uygulasa da geceleri ağrısı nedeniyle uyuyamadı. 1 hafta kadar bekleyen Sağra’nın ağrıları gün geçtikçe şiddetlenince sonunda şehirdeki bir diş kliniğine gitti. Ancak buradaki diş hekimleri dişinde apse (iltihap) oluştuğunu, apseli halde bu dişi çekemeyeceklerini söyleyerek Sağra’yı evinde geri gönderdi. Ancak ağrıları dayanılmaz olan ve boyun bölgesinde de şişlik oluşmaya başlayınca soluğu Medical Park Ordu Hastanesi’nde aldı. Sağra’nın Kulak Burun Boğaz Polikliniği’nde yapılan tetkikleri sonrası apse yüzünden vücudunda ciddi enfeksiyon oluştuğu, bu enfeksiyonun da kafa tabanına ve akciğerine yayıldığı görüldü. Hasta Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ahmet Yılmaz’ın acil olarak gerçekleştirdiği ameliyat ve tedavi sonrası sağlığına kavuştu.

Sahte doktorun bitkisel ilaçlarına inanıp 180 bin lira dolandırıldılar!


  
Dişte apse oluşmuşsa dikkat!

Uyguladıkları tedavi hakkında bilgilendirmede bulunan Medical Park Ordu Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Ahmet Yılmaz şunları söyledi:  “Hastamız 59 yaşında bize boynunda şişlik ve ağrı şikâyeti ile geldi. İlk geldiğinde konuşmakta bile güçlük çekiyor ve uykusuzluktan yorgun görünüyordu.  1 hafta önce diş ağrısı olmuş ve geçer diye beklemiş, ihmal ettiğinden dişinde apse oluşmuş. Yaptığımız tahlil ve tetkikler sonrası tüm boynunu tutan, akciğere ve kafa tabanına uzanan bir apse olduğunu gördük. Hastamızı acil olarak ameliyata aldık. Boyun bölgesini açarak oluşan apseyi boşalttık, apseli dokuları çıkarttık. Bu arada diş hekimimiz Dt. Samet Akbaş da ameliyat esnasında dişini çekti. Hastamızın boynunu açık bırakarak yaklaşık 1 ay yoğun bakımda solunum cihazına bağlı olarak takip ettik. Boynuna günlük pansuman yaptık. Uyguladığımız tedavi sonrası servise çıkarttık. Bir müddet serviste takip ederek tekrar kontrole gelmek üzere taburcu ettik.” 

Diş apsesi hafife alınmamalı

Diş apsesi hafife alınmayacak kadar ciddi bir rahatsızlık olduğunu da sözlerine ekleyen Opr. Dr. Ahmet Yılmaz, “Beyne yakın olduğu için apse tedavi edilmezse beyinde hasar oluşabilir ve tedavide geç kalınırsa iltihap kana karışıp ölümle sonuçlanabilir. Hastamızdakine benzer şikâyetlerle hastaneye başvuran çoğunluğunun hayatını kaybettiğini biliyoruz. Bu nedenle diş ağrısı ve diş apsesi ihmal edilmemesi gereken ciddi bir rahatsızlıktır” ifadelerini kullandı.


 
Ameliyattan sonra 1 ay yoğun bakımda kalmışım

Bir diş ağrısının insan hayatını ne derecede tehlikeye soktuğunun en önemli göstergesi olan 59 yaşındaki İhsan Sağra geçirdiği rahatsızlığı şöyle anlattı: “1 haftadır diş ağrım vardı. Bir müddet geçmesini bekledim. Ağrı şiddetlenince doktora gittim. Bana apse yaptığını ve apseli bir şekilde dişi çekemeyeceğini söylediler ve beni eve gönderdiler. Eve geldiğimde daha da kötüleştim. Ateşim çıktı, boynum şişti ve yemek yememeye başladım. Konuşamıyor, ağzımı bile açamıyordum. Daha sonra Medical Park Odu Hastanesi’ne başvurdum. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ahmet Yılmaz ile görüştüm. Dişimdeki apsenin vücuduma yayıldığını, vücudumda ciddi hasarlara yol açtığını ve bir an önce ameliyat olmam gerektiğini aksi takdirde hayati tehlikem olduğunu söyledi. Ameliyatımı oldum, gözümü açtığımda 1 ay geçmişti. Ağrıyan bir dişin beni böyle büyük bir ameliyata sürükleyeceğini hiç düşünemezdim. Hiçbir hastalığın ihmal edilmemesi gerektiğini anladım. Doktorum Ahmet Yılmaz’a beni hayata döndürdüğü için teşekkür ediyorum.”

 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 7
 • Mustafa gll 3 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye'de bir şeyler değişmesi gerekiyor, odalar barolar, kuruluşlar, sendikalar bol paralarin döndüğü, parasız vatandaşı tanımayan rant kapısı haline gelmiş
  Cevapla
 • NİYAZİ KARACA 3 yıl önce Şikayet Et
  2020 Eylül ayında başlayan diş apsesini yoğun ilaç tedavisiyle 4 ayda ancak atlatabildim. Peşinden Covit geçirdim. İkisi aynı zamana denk gelseydi sanırım bugün hayatta olmazdım. Kesinlikle diş rahatsızlığını hafife almayın.
  Cevapla
 • Mağdur 3 yıl önce Şikayet Et
  Pandemi bahanesiyle bütün diş hastaneleri kapalı. Hastayı özele yönlendiriyorlar. Özel olunca pandemiden etkilenmiyor. Diş dolgusuna 700 TL isteniyor. Bu istismar ne zaman bitecek. Ya parayı ver, paran yoksa öl.
  Cevapla
 • Mumin 3 yıl önce Şikayet Et
  Adamsın doğru söylüyorsun.Millet illa para harcayacak oda yok ki kardeşim.
  Cevapla
 • Ozel 3 yıl önce Şikayet Et
  Özel hastaneler çok pahalı lütfen el atın devlet hastanesi doktorları çok ilgisiz reis el alt bu isede
  Cevapla
 • Diş mağdurun 3 yıl önce Şikayet Et
  şu iki senedir pandemi illetinden dolayı kendim, eşim ve çocuklarım defalarca şehir ve üniversite diş hastahanelerine gittik. Hepimizin de dişlerine endedonti bakması gerekiyor, mağduriyetimizi görevlilere anlatıyoruz, bunlarda bize bakamayacaklarını ancak dişleriniz apse , şişlik gibi aciliyet durumlarda bakacaklarını söyleyip geri gönderiyorlar, özellikle çocuğumun biri 3 gün ne uyudu nede sıvı şeylerden başka ağzına birşey alabildi. Mecbur kaldık özele gittik.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başıboş köpeklerin toplanmasına karşı çıkan Almanya'dan itlaf kararı!
Şiddete yönlendirip delirtiyor: Asla oynanmaması gereken 10 oyun açıklandı....