Sahte doktorun bitkisel ilaçlarına inanıp 180 bin lira dolandırıldılar!

Zihinsel engelli ve epilepsi hastası olan 18 yaşındaki oğulları Emirhan Ceran için, kanser diyabet ve epilepsi gibi pek çok hastalığı bitkisel ilaçlarla iyileştirdiğini iddia eden sahte doktora inanan ve 180 bin lira dolandırıldıklarını söyleyen anne Nazan Ceran 'denize düştük yılana sarıldık, sadece evladım iyi olsun istedim' diyerek mağduriyetini anlattı.

Sahte doktorun bitkisel ilaçlarına inanıp 180 bin lira dolandırıldılar!
Sahte doktorun bitkisel ilaçlarına inanıp 180 bin lira dolandırıldılar!
GİRİŞ 02.03.2021 12:35 GÜNCELLEME 02.03.2021 13:22
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Epilepsi hastası ve zihinsel engelli 18 yaşındaki oğulları Emirhan Ceran için sahte doktora inanan ve 180 bin lira harcama yaptıklarını söyleyen anne Nazan Ceran, “Pet şişede ilaç getiriyordu. Tanesi 2 bin liradan 10 tane iğne yaptı. 15 gün sonra Emirhan ağır nöbetler geçirmeye başladı. O doktor ilacın etkisi olduğunu söyledi, inandım. İlaçları kullanıp para ödemeye devam ettim" dedi. Mehmet Sıddık C'nin  pet şişe içinde getirdiği ilaçları kullandıktan sonra oğulları Emirhan’ın çok daha ağır nöbetler geçirmeye başladığını söyleyen Ceran Ailesi, sahte doktordan 1 yıl boyunca ilaçları alıp ödeme yapmaya devam etti.  İddialara göre, uluslararası bir ilaç devinin Almanya’daki üretim merkezinde çalıştığını anlatan  Mehmet Sıddık C. aileye şirketin kendisindeki formülleri almanın peşinde olduğunu ve bu sebeple Türkiye’ye kaçtığını söyledi. Yaşadıkları süreci anlatan Ceran ailesi ise, ellerinde hiçbir belge olmadığı için şikayetçi bile olamadıklarını ifade etti. Sahte doktorun oyununa Ceran ailesi dışında bazı bürokratlar da alet oldu. Hem sağlıklarından hem paralarından olan mağdurların, savcılığa başvurarak şikayet dilekçesi verdikleri öğrenildi.

Sakarya'da 74 yaşındaki Sabri Özşahin 60 yıldır dede mesleği kaşıkçılık yapıyor!

2 yıl önce akraba vasıtasıyla tanıştık

Anne Nazan Ceran, “Bundan iki yıl önceydi. Bir akraba vasıtasıyla bu  şahısla tanıştık. Geldi, Emirhan’a baktı, ‘Ben bu çocuğu iyi ederim, 7 yaşındaki haline döner’ dedi. Emirhan epilepsi hastası yani zihinsel gerilik. ‘Tedavi ederim, kendini gezdirip dolaştırıp bakacak duruma gelir’ dedi. Ben de çok umutlandım. Umut dünyası sonuçta. 39 bin liraya anlaşma yaptık. İlaçlara başladık. Bu arada doktorun vermiş olduğu, kullandığı epilepsi ilaçlarını kesti. Kendi ilaçlarını başlattı bize. Başladıktan 15 gün sonra Emirhan çok ağır nöbetler geçirmeye başladı. Ben telefon ettim çok korktum. O da bunların normal belirtiler olduğunu söyledi. Vücuttaki biriken kimyasal ilaçları attığı için bunlar normal, dedi” diye konuştu.

1 yıl boyunca sürekli pet şişede ilaç getirdi, 180 bin lira para aldı

Nazan Ceran şöyle devam etti: “Ondan sonra sürekli para istemeye başladı. Bize, ‘Askeri bir laboratuvara giriyorum oraya girerken para ödemem gerekiyor ki ben size ilaç yapıp getireyim’ diyordu. İlaçlar hep geceleri geliyordu. Geç saatlerde para almaya geliyordu. Böyle böyle ilerledi. Bir yıl olmadan bizi bıraktı zaten. O arada 180 bin lira para ödedik. İlaçları pet şişelerde, kavanozlarda öyle şeylerde getiriyordu. Hap değil sıvı şurup şeklindeydi. Çoğu zaman telefonuna ulaşamıyordum zaten. O yüzden de çok mağduruz hem maddi hem manevi çok sıkıntılar yaşadık. Denize düştük yılana sarıldık. Evladım iyi olsun istedim bir şeyler yapmak istedim. Sonucu böyle olunca çok üzüldüm. Benim istediğim hiç kimse kanmasın böyle şarlatanlara. Bir yıl olmadan 180 bin liralık zararımız vardı. İletişimi biz kesmedik o bizimle kesti. O bizi bıraktı. Çok fazla telefonu vardı beyefendinin zaten hiçbirinden ulaşamıyordum. En son aradım hiç ulaşılamaz oldu bir daha da dönmedi bana.”Yasal olarak hakkımızı savunacağımız hiçbir belge yok

Ellerinde hiçbir belge olmadığı için yasal süreç başlatamadıklarını ifade eden Nazan Ceran, “Yasal bir sürece başvurmadık. Çünkü kanıtlayabileceğimiz hiçbir şey yok elimizde. Yani yasal bir evrak yok. Ben çok düşünüyorum ama ilaçlarda da elimizde kalan bir şey olmadı. Hiçbir şey yok ne ilaç faturası ne başka bir şey yazılı hiçbir şeyimiz yok. Mesajlarımız vardı sadece mesajlarımız vardı onları da sildim” dedi.

Bu tür insanlar hep olacak insanlar dikkat etsin

Baba Nurettin Ceran ise, “Bu olay son olmayacak illaki bunun devamı gelecek Mehmet olacak Hasan olacak Hüseyin olacak bu tür insanlar çıkacak devamlı. Lütfen seyreden insanlara söylüyorum, başında bu tür hastalık olan insanlara söylüyorum, önce Allah’a güvensinler. Her şeyi tıptan beklemesinler her şeyi devletten de beklemesinler. Okusunlar araştırsınlar. Süreci yargıya taşıyamadık çünkü her şey gayri resmi gerçekleşti” şeklinde konuştu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 5
 • Eyüp G.1b 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu çocuklar özeldir. Mümkünse her akşam yıkanmalı, bebek yağı ile vucuduna masaj yapılmalı,Mutlu olduklarında dirençleri artar nöbetleri azalır, dışarda gezdirin istediği gibi bağırsın, kahkaha atsın herkes baksa da utanılacak bir durum değil, zeka yaşları 1 yaşında bebek gibidirler, güneş D vitamını açısından zengindir, Türkiyede bu konuda çok iyi nöröloji doktarlar var, tahlillerinizi onlarla paylaşın,Allahın izni ile mutlaka sizi şifaya ulaştıracak birisi vardir.
  Cevapla
 • Eyüp G. 1a 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah şifa versin,sizlere güç kuvvet afiyet versin,Bu hastalık ta doktorların verdiği ilaçları saatinde vermek çok önemlidir. Örneğin, Mysolin günde 2 defa ise aralarında 12 saat olmalı, Frisium günde 4 ise 6 saatte bir verilmeli. Böyle zihinsel engelli çocuklarda hırçınlığı engellemek için kullanılan risperdal gibi ilaçlar nöbeti tetikler,bunun yerine uyku düzene girene kadar bir süre gece yatmadan önce hiç bir yan etkisi olamayan sipraktin şurup verilebilir
  Cevapla
 • Yakub 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah cc şifa versin inşaAllah. Aileye sabırlar diliyorum. Sahte doktora acıyorum hem dünyasını hem ahiretini mahvetmiş. Değmez dünya hayatı için değmez. Aile imtihan içinde imtihan olmuş. Sabredenlere Allah'ımızın cc vaadi Cennettir. Müjdeler olsun onlara.
  Cevapla
 • mehmet çetin 3 yıl önce Şikayet Et
  eplepsının tek çaresı sıyah dut tuketmelerının kesın sonuç olduunu ınşallah gorecektır
  Cevapla
 • Demir Ersoy 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu tür hasta sahibi insanları dolandıranlara Allah aynı hastalığı yaşatsın
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Partide tanıştığı genç kızı evinde alıkoydu! Hasan Can Kaya’ya polis baskını
Siyasi liderlerin Kurban Bayramı programı belli oldu