İzmir'de eldiven satın alan işyeri sahibi hayatının şokunu yaşadı! 2 milyon 250 bin lira...

İzmir'de yaşayan ve medikal malzemeler satan işyeri bulunan 47 yaşındaki Fırat Altuntaş aldığı plastik eldivenlerin tekstil boyasıyla maviye boyanmış eldivenler olduğunu söyledi ve 2 milyon 250 bin lira dolandırıldığı iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

İzmir'de eldiven satın alan işyeri sahibi hayatının şokunu yaşadı! 2 milyon 250 bin lira...
İzmir'de eldiven satın alan işyeri sahibi hayatının şokunu yaşadı! 2 milyon 250 bin lira...
GİRİŞ 08.03.2021 14:26 GÜNCELLEME 08.03.2021 15:16
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

İzmir'de medikal ürünler satan iş yeri bulunan Fırat Altuntaş, İstanbul'daki bir firma tarafından üretilen ancak 4 ayrı aracı firma tarafından satılan plastik eldivenlerden sipariş etti. Eldivenleri, pandemi döneminde eczanelere, hastanelere ve gıda firmalarına gönderdi. Ancak Ankara Şehir Hastanesi'nde yapılan testler sonucunda eldivenlerin sahte olduğu ortaya çıktı. Plastik eldivenlerin tekstil boyası ile maviye boyandığı belirlendi. Altuntaş, 2 milyon 250 bin lira dolandırdıkları iddiasıyla 4 firma hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Altuntaş, "Bu yapılanın yanında sahtekarlık çok düşük kalır. Çünkü tamamıyla toplum sağlığını ilgilendiren bir olay. Düpedüz insan hayatını hiçe sayan bir olay. Biz kendi zararımızdan geçtik. Bundan sonra başkalarının canı yansın istemiyorum. Direkt hastanelere, medikal firmalara, şarküterilere satılan ve yurt dışına ihraç edilen ürünler. İtibar kaybımız hem ülkemiz hem de bizim gibi firmalar açısından çok büyük" dedi.

Adana'da akılalmaz dolandırıcılık! Bir kadın ablası dahil bir çok kişiyi ortaklıkla dolandırdı

Mal aldığım firmalara ulaşamıyorum

Altuntaş, "İstanbul'da yaklaşık 4 ayrı yerden alışveriş yaptık. Mal alıp müşterilerimize sattık. Bu eldivenler bir yerde üretilip 4 şirket üzerinden bizlere satıldı. Ürünler beyaz lateks eldivenin tekstil boyasıyla maviye boyanmış hali çıktı. Bunu daha sonradan fark ettik. Kutusu 42 lira civarında satılan ucuz lateks tekstil boyası ile boyanıp, nitril hale getirilerek bizlere satıldı. Bizim gibi birçok firmaya satıldı. Biz de bu ürünü Gaziantep'te bir medikal firmaya verdik. Daha sonra ürün bu firma üzerinden Ankara Şehir Hastanesi'ne gönderilmiş. Hastanenin mal kabul bölümünde yapılan testler sonucunda ürününün sahte olduğu ortaya çıktı. Müşterim beni geçen hafta arayarak durumu anlattı. Alım yaptığım üretici firmaları aradım. Telefonlar suratıma kapandı ve bu firmalara ulaşamamaya başladım. Daha sonra araştırdığımda 4 noktadan aldığımız ürünlerin hepsinin tekstil boyası ile boyanmış lateks eldiven olduğunu öğrendik" diye konuştu.

Daha dayanıklı olduğu için koronavirüs bölümünde çalışan doktor ve hemşireler kullanıyor

Altuntaş nitril eldiven adı altında satılan eldivenin kalitesi düşük olan beyaz lateks eldiven olduğunu vurgulayarak, "Beyaz lateksin dayanıklılık özelliği fazla değil. Kolay delinebilir, mikrobik bulaş özelliği daha yüksek olan bir eldiven. Bizim aldığımız sahte ürünlerin bilek kısmında boya dalgalanması var. Bunu ilk aldığımızda boyanın sıcak oluşundan dalgalanmalar anlaşılmıyor ama depoda ya da kutuda kuruduğunda boya katmanları daha çok belli oluyor. Lateks eldivenleri çamaşırhanelerde pudrasını temizlemek için yıkayıp kurutuyorlar. Deterjan kısmına mavi boya koyarak, tekrar yıkayıp, kuruttuktan sonra satışa sunuyorlar. Nitril dediğimiz eldiven ise kalındır, çektiğinizde çok hafif esner, dayanıklıdır ve kolay kolay delinmez. Nitril eldivenleri koronavirüs bölümünde, bulaşıcı hastalık bölümünde çalışan doktor ve hemşireler takar. Çünkü daha dayanıklıdır ve bulaş özelliği çok düşüktür. Sahte eldivenleri bu firmalardan satın alıp, bilmeden medikal firmalara ve hastanelere sattık. Ancak eldivenlerin sahte olduğunu öğrendiğimde satışını yaptığım firmalardan ürünleri geri çektim" dedi.

Direkt insan hayatını ilgilendiren bir konu

Eldivenlerin sahte olduğu ortaya çıktıktan sonra savcılığa şikayette bulunduğunu ifade eden Altuntaş, 2 milyon 250 lira dolandırıldığını dile getirerek, "Almanya'da arkadaşımın sahibi olduğu bir firmayı daha dolandırdılar. Bu sahte ürünlerin Almanya'ya ihracatı yapıldı. Kendisini yaklaşık 1 milyon 100 bin euro dolandırdılar. İki gün önce Mersin'den Almanya'ya yaklaşık 750 bin euro ihracat yapıldı. Büyük marketlerde, şarküterilerde satış yapan kişinin bu sahte eldiveni kullandığını düşünürsek, eti ellediğinde, tatlıya dokunduğunda ya da peynir suyunun çözücü özelliği çok olması nedeniyle süt ürünlerini satarken kullandığında tekstil boyası direkt olarak gıdaya geçecektir" diye konuştu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 6
 • Asalet 3 yıl önce Şikayet Et
  Heryer üçkağıtçı sahtekar dolmuş nasıl bir Memleket arkadaş..100 yılda darmadağın ettiler ne ahlak kaldı ne inanç sonumuz hayrola
  Cevapla
 • Remzi Aslan 3 yıl önce Şikayet Et
  " Çıraklığını yapmadığın işin ustalığını yapamazsın "Diyen atalarımız boşuna konuşmamış.
  Cevapla
 • Necati 3 yıl önce Şikayet Et
  Başka bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Ankara şehir hastanesi eldiveni Antep li bir firmadan alıyor, Antepli firma ürünü İzmir liden alıyor, İzmirli İstanbul'dan alıyor. Sonra bu memleket niye kalkınmıyor. Devletin malı deniz misali....Acaba şehir hastanesi yetkilileri kendilerine alsa bu ürünü direk İstanbul'dan almazmıydı. Yada aracılar da kazansın yazık mı derdi.
  Cevapla
 • Mehmet Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  çünkü izmirdeki adam sahte malı yapıp hertafı çarpma peşinde esnafta inanıyor uygun ürün diye alıp satalım diye sonrasındada izmirdeki bu şahıs dolandırıcılıktan aranıyor suçunu hafifletmek için kendini haklı çıkarmaya çalışıyor
  Cevapla
 • ALP ARSLAN 3 yıl önce Şikayet Et
  İHRAÇ EDİLENLER İLE ÜLKEMİZİN İTİBARINA HAİNLİKTİR...VATAN HAİNLİĞİ Gibi işlem görmeliler..
  Cevapla
 • ERENS45 3 yıl önce Şikayet Et
  muhtemelen ucuz diye hiç tanımadığınız adamların elindekini kapattınız, bu işi yapan yetkili bayilerden almazsanız sonuç boyle adilerle karşılaşabilirsiniz, ucuzun fiyatı pahalıdır !
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Yumaklı: Köpek popülasyonunun artması sosyal hayatı etkiliyor
Yeni Renault Duster Türkiye'de satışa sunuldu! En ucuz otomobillerden oldu! İşte fiyatı