Denizli'de yaşayan 101 yaşındaki İsmahan nine uzun ve sağlıklı yaşamın sırrını anlattı!

Denizli'nin Çivril ilçesinde yaşayan ve Hicri 1336 Miladi 1920 doğumlu olan 101 yaşındaki İsmahan Varol uzun ve sağlıklı yaşamın sırrının huzur ve doğal beslenme olduğunu söyledi. İsmahan nine hayatının çalışmakla geçtiğini ve ömrü boyunca stresten uzak durduğunu dile getirdi.

Denizli'de yaşayan 101 yaşındaki İsmahan nine uzun ve sağlıklı yaşamın sırrını anlattı!
Denizli'de yaşayan 101 yaşındaki İsmahan nine uzun ve sağlıklı yaşamın sırrını anlattı!
GİRİŞ 10.03.2021 17:37 GÜNCELLEME 10.03.2021 17:38
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Denizli'nin Çivril’in Gürpınar mahallesinde yaşayan 101 yaşındaki İsmahan Varol uzun ve sağlıklı yaşamı ile gençlere örnek oluyor. Kızı, Damadı ve torunları ile birlikte yaşayan İsmahan Varol sağlıklı ve uzun yaşamanın sırrını doğal beslenme ve huzur olduğunu söyledi. Yedi çocuk sahibi yaşlı kadın hayatını çiftçilik ve sığır çobanlığı yaparak kazandığını belirterek “evlendikten sonra eşimle köyün çobanlığını yaptım. Köyün sığırlarını güttüm. Elma topladım tarlada çalıştım. Çok paramız yoktu zor günler gördük ama hep mutlu olduk” dedi.

90'lık çınar uzun yaşamın sırrını anlattı: Yaz kış kar suyu içiyorum!Yoğurt, süt ve bulgur aşıyla büyüdük

Uzun yıllar sığır çobanlığını yaptığını söyleyen Varol “Zamanında dağlarda, taşlarda çok gezdim, yıllarca hayvan güttüm. Şimdi burada kızım ve damadımla yaşıyorum. Anamız öldü, babamız öldü. Yoğurt ve süt ve bulgur aşıyla dağlarda büyüdük. Ekin ektik, harman kaldırdık. Çok yokluk gördük.7 çocuğumu çobanlıktan kazandığım parayla evlendirdim” dedi. 
 
Doğal beslendim, yemek ayırt etmedim

101 yaşında olmasına karşın hiçbir sağlık sorunu olmadığını ifade eden Varol “Yemek ayırt etmedim. Her zaman kendi yaptığım şeylerden yedim. Tarhan içtim bulgur yedim. Doğal beslendim. Kızlarım torunlarım ne yaparsa hala onları yerim, yemek ayırt etmem. Kulaklarım az duyuyor onun dışında hiç sağlık sorunum yok. Kendi işimi kendim görürüm. Çok uzun olmasa da yürürüm hareket ederim. Yememe dikkat ederim” dedi.

Hafızası hala çok kuvvetli

Annesi ile birlikte yaşayan ve annesinin perhizi olmadığını söyleyen kızı Hatice Bozkurt ise; “Annemin kimliğini görenler şaşırıyor. 101 yaşında hiçbir hastalığı yok. Doğal ürünlerle besleniyor. Doktor nedir bilmez. Asırlık yaşıyla maşallahı var. Çok şükür ki başımız da sağ. Yemek ayırt etmez ne bulursa yer.  Geçmişi çok iyi hatırlıyor ama bazen yaşanılanları unutuyor “şeklînde konuştu.

 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 14
 • Tarlada bostan 3 yıl önce Şikayet Et
  Butun muslumanlarin miraçkandili mübarek olsun amin
  Cevapla
 • ... 3 yıl önce Şikayet Et
  miraç kandiliniz mübarek olsun rasim östekine allah rahmet eylesin
  Cevapla
 • ... 3 yıl önce Şikayet Et
  hey az önce yorum yapıp yaşını 103 diye tanımlayan arkadaş 1920 de doğan kişi 2021 de 101 yaşında olur 2021 den 1920 çıkar 101 olur az önce hesap makinesiyle yaptım
  Cevapla
 • ... 3 yıl önce Şikayet Et
  allah ne kadar yaşıyacağımızı bilen tek Merci, tek Zât, tamam mı sağlıklı beslemeyle hiç alakası yok kuzenimin babası 9 yaşından beri sigara içiyor kendisi söyledi yalan değil isteyen inanmasın ben yalan söylemem şu anda 45 üstünde ve yatalak değil sağlığı yerinde allah herkeze bir ömür vermiş bunu değiştiremeyiz
  Cevapla
 • usta 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah'ın verdiği ömrü ve nimetleri başka şeylere bağlamayın. miraç kandilimiz mübarek olsun
  Cevapla
 • haki 3 yıl önce Şikayet Et
  Rabbim kaderi kulun amellerine amellerini kaderine bağlamıştır; Ömrün uzunluğunda beslenmenin payı %100dür diyemeyiz ancak %25 düzgün beslenmenin ömüre mutlaka katkısı vardır zaten rabbim bunu da mutlaka bir sebebe bağlamıştır.
  Cevapla
 • Van 3 yıl önce Şikayet Et
  Aynen öyle ömür denilen şey beslenmeyle alakalı değil.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye ile Romanya arasında kritik anlaşma! Ticaret hedefi açıklandı
Sessizliğini bozdu: Yunanistan'dan döner dönmez Fatih Terim'den 'Denizbank' hamlesi