İzmir'de 14 yaşındaki otizmli Ali Kerem'in tek hayali var: Başarılı bir mimar olmak!

İzmir'in Dikili ilçesinde yaşayan 14 yaşındaki Ali Kerem Cemaloğlu'nun ailesi henüz 2,5 yaşındayken televizyondaki altyazıları okumaya başladığını fark ederek doktora götürdü ve orada Ali Kerem'in otizmli özel bir çocuk olduğunu öğrendi. O vakitten sonra Ali Kerem için özel eğitim süreci başladı. 5 yaşına kadar tutamadığı kalemler ise şimdilerde dostu oldu. Çizim konusunda yetenekli olan Ali Kerem mimar olmak istiyor

İzmir'de 14 yaşındaki otizmli Ali Kerem'in tek hayali var: Başarılı bir mimar olmak!
İzmir'de 14 yaşındaki otizmli Ali Kerem'in tek hayali var: Başarılı bir mimar olmak!
GİRİŞ 12.03.2021 10:35 GÜNCELLEME 12.03.2021 10:37
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış
  • İzmir'in Dikili ilçesinde yaşayan 14 yaşındaki Ali Kerem'in ailesi 2,5 yaşında otizmli olduğunu televizyondaki altyazıları okumasıyla öğrendi.
  • O vakitten sonra özel eğitim almaya başlayan Ali Kerem önce kalem tutmayı ardından düz çizgi çekmeyi öğrendi.
  • 5 yaşından sonra tutabildiği kalemlerden ise daha vazgeçmedi.
  • Günün büyük bölümünü 3 boyutlu mimari yapı çizerek geçiren Ali Kerem ilerde güzel sanatlar lisesinde okuyarak başarılı bir mimar olmak istiyor.

Samsun'da koronavirüsü atlatan doktor: 'Allah'ım canımı çektirmeden al' diye dua ettim!Alışveriş merkezi çizmeyi çok sevdiğini belirten Cumhuriyet Ortaokulu 8. sınıf tam zamanlı kaynaştırma öğrencisi Ali Kerem, “Ayrıca karikatür çizmeyi de çok seviyorum. Daha çok perspektif çalışıyorum. Ben gezdiğim zaman hep etrafıma bakıyorum. Oraları aklımda tutuyorum, düşünüyorum, internetten araştırma yapıp sonra da çiziyorum. Ben güzel sanatlar lisesinde okumak istiyorum. Başarılı olmak istiyorum. İleride mimar olabilirim” dedi. 
 
5 yaşına kadar kalem tutamadı

Ali Kerem’in annesi Derya Cemaloğlu ise, “Bizim sürecimiz, Kerem’in 2,5 yaşındayken televizyondaki alt yazıları okumasıyla başladı. Onun farklı bir çocuk olduğunu bu şekilde anlamıştık. 2,5 yaşında otizm tanısı aldıktan sonra özel eğitime başladık. Kerem 5 yaşında kadar kalem tutmadı. Kas gelişimini sağlamak amacıyla 5 yaşındayken özel eğitimle kalem tutmasını ve düz çizgi çekmesini sağladık. Sonrasında tam zamanlı kaynaştırma öğrencisi olarak ilkokula başladı. Aynı zamanda rehabilitasyon merkezlerinde özel eğitimler aldı. Kerem için ayrıca resim dersi aldırmadık ama oğlumuz okula giderken de bir yandan resim çiziyordu. İlk başlarda sadece binaları çiziyordu. Sosyalleşmeye başladıkça çizimlerine insanları da kattı. Karikatürler çizmeye, onlara diyaloglar eklemeye başladı” diye konuştu. 


 
Ali Kerem vaktinin çoğunu resim çizmeye ayırıyor

Oğlunun günün büyük bir bölümünü resim çizerek geçirdiğini ifade eden Derya Cemaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ali Kerem online dersler bittikten sonra masa başına oturup internetten görsel araştırıyor. İlgi duyduğu görseli seçip neredeyse akşam yatana kadar resim çiziyor. Üç boyutlu resim çizmeyi seviyor. Zaten insanları da şekilsel olarak algılıyor. Karşılaştığı insanlara ‘sen yuvarlaksın’, ‘kafa şeklin dikdörtgen’ diyor. Ali Kerem’in güzel sanatlar lisesini kazanmasını çok istiyoruz. Okuldaki öğretmenlerin yönlendirmesiyle ve Ali Kerem de istiyorsa hayatını öyle şekillendirmesine destek olacağız. Anne olarak hayatını bağımsız şekilde sürdüren bir yetişkin olmasını diliyorum.” 
 
Aileler rapor almaya çekiniyor

Özel eğitimin otizmli bireylerde çok önemli olduğunu vurgulayan Derya Cemaloğlu, “Aileler genelde rapor almaya çekiniyor. Çocukların üzerinde yafta kalacak diye çekinmeleri belki normal ama zaman içerisinde o raporun sağlayacağı faydaları görebiliyorsunuz. Özel eğitimin bize çok faydası oldu.  Ben bir anne olarak belli bir noktaya kadar çocuğuma etki edebilirim. Bilemediğim konularda eğitimcilerin büyük faydasını gördüm. Otizmin en büyük ilacı eğitim” ifadelerini kullandı. 
 


Bu süreçte özel eğitim öğrencilerini yalnız bırakmadık

Öte yandan İzmir Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi de Ali Kerem ve annesini makamında ağırladı. Ali Kerem’e, içinde resim çizmesi için gerekli materyallerin bulunduğu çantayı hediye eden Yahşi, “Ali Kerem, online eğitim sürecinde de çok güzel resimler çizmeye devam ediyor. Bu süreçte özel eğitim öğrencilerini yalnız bırakmadık. Sırada bekleyen bir öğrencimiz dahi yok. Hepsini okulla buluşturduk. Özel eğitim okullarımızı açmamız, öğrencilerimizi öğretmenleri ve okulları ile buluşturmamız, veliler açısından da mutluluk verici bir sonuç. Ali Kerem’in sanata olan eğilimi, çizdiği resimler gerçekten takdire şayan ve karşılığı olan eserler. Bir annenin verdiği emeklerin sonucu olarak Ali Kerem’in güzel sanatlar lisesine girebilecek eserler ürettiğini gördük. Bu bizim için de çok mutluluk verici bir durum. Biz özel eğitim öğrencilerini önemsiyoruz. Onlardan da ciddi anlamda sanata yönelik ürünlerin çıkması bizi çok mutlu ediyor” dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • Yusuf 3 yıl önce Şikayet Et
    Maşaallah yeğenimize. Cenabı Allah ufkunu ve ömrünü uzun eylesin. İnşaallah Devlet büyüklerimiz ve İl Milli Eğitim Müdürümüz, bu yeğenimizin elinden tutar da, Vatanına, Milletine faydalı bir birey olmasına yardımcı olur. Tebrik ederim.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İşte Reisi'nin kaza öncesindeki son görüntüleri
Yaşananlar tesadüf mü? Fico suikaste uğradı, Reisi helikopter kazasında öldü, Vucic ise...