Karadeniz'de kırmızı kent Trabzon'un tek mavi ilçesi: Çaykara!

Sağlık Bakanlığı güncel koronavirüs risk haritasına göre nüfusuna oranla en çok vakanın görüldüğü 'çok yüksek riskli' kırmızı kategoride yer alan Trabzon'un tek mavi ilçesi Çaykara olarak açıklandı. Dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl'ün de yer aldığı Çaykara ilçesi kurallara uyarak vaka sayıları azaldı. Güncel verilere göre ilçede 27'si temaslı toplam 12 vaka bulunuyor.

GİRİŞ 19.03.2021 09:00 GÜNCELLEME 19.03.2021 09:37
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış
  • Sağlık Bakanlığı son koronavirüs risk haritasını 6-12 Mart 2021 tarihleri arasını paylaştı
  • Bu haritada oransal olarak en çok vaka Karadeniz'de görüldü
  • Haritada kırmızı kategoride yer alan çok riskli illerden biri olan Trabzon'un Çaykara ilçesi ise kentin tek mavi ilçesi olarak kayıtlara geçti
  • Bölge halkı bu başarının ilçenin kentten uzak oluşuna bağlıyor.

Karadeniz'e 'çay göçü' öncesi koronavirüs uyarısı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın paylaştığı vaka sayısı haritasına göre 6- 12 Mart 2021 tarihleri arasında oransal olarak en çok vakanın görüldüğü illerin yer aldığı Karadeniz Bölgesi’nde sıkı denetim ve kontroller devam ediyor. Geçen hafta 100 bin kişide 226,14 olan vaka sayısı bu hafta 222,32’ye gerileyip, düşüş olsa da yine en fazla vakaların görüldüğü ilk 10 şehir arasında yer alan Trabzon’da filyasyon ekipleri virüsün izini sürüp, temaslı kişileri belirlemek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Vaka sayısında düşüş olmasına rağmen, ‘kırmızı’ renkle işaretlenen ‘çok yüksek riskli’ il durumundan kurtulamayan Trabzon’da, tek ‘mavi’ yerin; dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl’ün de yer aldığı Çaykara ilçesi olduğu dikkat çekiyor. Tedbirlere uyulmasıyla vaka sayıları azalan 13 bin 890 nüfuslu ilçede, güncel verilere göre 12 vaka ve 27 temaslı bulunuyor.Mavi ilçe Çaykara'ya rehavet uyarısı


Gözde turizm merkezi Uzungöl’deki turizm işletmecilerinin yanı sıra ilçe halkı, vakaların düşüş eğiliminde oluşunu, sevindirici gelişme olarak karşılıyor. İlçedeki yetkililer ‘rehavet’ uyarılarında bulunup, tedbirlere uyulmasını isterken, kent sakinleri ise Çaykara’nın ‘mavi’ oluşunu, ilçede bağ bahçe işleri ile ilgilenen yöre halkının, şehrin kalabalık ortamlarından uzak durmasına bağlıyor.

Bu ilçenin korunma sebebi insanların kendini koruması

Yüksek kesimlerde bulunan ilçelerin kent merkezine oranla daha sakin olduğunu belirten Mustafa Demir, "Trabzon uzun süredir kırmızı renkte. Kimse dikkat etmiyor, kimsenin kolladığı yok. Çaykara ilçesinin mavi renkte olmasının sebebi insanların kendini koruması ve oraların kalabalık olmamasından kaynaklı. Kent merkezinde herkes iç içe ama Çaykara gibi yerlerde insanlar sadece yakın akrabaları ile görüşüyorlar. Onların da kimlerle temas ettiklerini az çok biliyorlar. Genellikle Çaykara gibi yerlerde yaşlılarımız kaldı. Onlarda gezip tozmak yerine bağında bahçesinde vakit geçiriyorlar" dedi.

Kent merkezine uzak olduğu için mavi kaldı

Çaykara’nın kent merkezine uzak olduğu için mavi kalabildiğini söyleyen Nurdan Üçüncü, "Kent merkezinde herkes kendini sokaklara attı. Ama Çaykara gibi yerlerde insanlar zaten açık alanda bahçesine hava almak için çıkıyor. Genelde kimse ile görüşmüyorlar. Çaykara uzak olduğu için de kimse oraya gitmiyor. Havalar iyice ısındığında evlerinde bunalan insanlar oraya akın etmeye başladığında oranın mavi rengini de kırmızıya çevirirler" diye konuştu.

Takdir etmek lazım

Çaykaralıları takdir eden Baran Ayar ise, "Çaykara’da bulunan insanlar toplum içine girmiyorlar. Kendi gereksinimlerini kendileri üreterek karşılıyorlar. Bahçelerine gidiyorlar genellikle, kimse ile de görüşmüyorlar. O yüzden Çaykara halen daha mavi renkte. O da onların başarısı aslında, takdir etmek lazım" ifadelerinde bulundu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 1
  • faruk 3 yıl önce Şikayet Et
    neden çok basit nufus az yerleşimler birbirine uzak . başka bir numarasıda yok
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İstanbul Valiliği detayları ile açıkladı! Ali Koç stada nasıl girdi?
Gazze’de İsrail tankını sıkıştıran mücahidlerden ilginç diyalog: Allah aşkına bana bırak!