Koronavirüslü anneden koronalı doğan prematüre ikiz bebekler 2 ay sonra annelerine kavuştu!

28 haftalık hamile 23 yaşındaki Narin Çiğdem ve eşi Samet Çiğdem Tokat'tan İstanbul'a geldikten sonra koronavirüse yakalandı. Hemen Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi'nde tedavi altına alınan hamile kadın koronavirüslü şekilde sezaryen doğumla ikizlerini dünyaya getirdi. Doğum sonrası bebeklerinde PCR testi pozitif çıkınca prematüre ikiz kız bebekler 2 aylık tedavi sonrası annelerine kavuştu.

Koronavirüslü anneden koronalı doğan prematüre ikiz bebekler 2 ay sonra annelerine kavuştu!
Koronavirüslü anneden koronalı doğan prematüre ikiz bebekler 2 ay sonra annelerine kavuştu!
GİRİŞ 20.03.2021 13:53 GÜNCELLEME 20.03.2021 15:15

Bir süre önce Tokat'tan İstanbul'a gelen ve burada koronavirüse yakalanan 28 haftalık hamile kadın ikiz kızlarını sezaryenle dünyaya getirdi. Dünyaya gelen ve PCR testleri pozitif çıkan prematüre ikiz bebekler, 2 aylık tedavinin ardından sağlıklarına kavuşarak, taburcu oldu. İkiz bebeklerine kavuşan Narin ve Samet Çiğdem çifti, teşekkür ettikleri doktorlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

ABD'de yapılan araştırmaya göre koronavirüs en çok öğleden sonra ortaya çıkıyor!Tokat'tan İstanbul'a geldikten sonra koronavirüse yakalanan 28 haftalık hamile Narin Çiğdem ve eşi Samet Çiğdem, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi'nde tedavi altına alındı. 23 yaşındaki Narin Çiğdem'e ilaç tedavisi uygulanabilmesi için ikiz bebekleri sezaryenle alındı. Doğum sonrası yapılan PCR testleri pozitif çıkan kız ikiz bebekler de tedavi altına alındı. Çift, kendilerine uygulanan tedavi sonrası koronavürüsü yendi. İki ay süren tedavinin sonuç vermesiyle prematüre ikiz bebekler sağlığına kavuştu. Dün taburcu edilen ikiz bebekler, anne Narin Çiğdem ve baba Samet Çiğdem'e teslim edildi. İkiz bebeklerine kavuşan Narin ve Samet Çiğdem çifti, teşekkür ettikleri doktorlarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Çiftin ikiz bebeklerine henüz isim koymadıkları öğrenildi.

 

İkizler 52 gün küvezde kaldı

Anne Narin Çiğdem, "Tokat'tan İstanbul'a geldim. Burada koronavirüse yakalandım. Daha sonra da koronavirüslü doğum gerçekleştirdim. Doğumdan sonra ikiz bebeklerim de koronavirüslü doğdu. 52 gündür ikiz bebeklerim kuvözdeydi. Onları görmek için veya durumları hakkında bilgi almak için durmadan gidip geliyoruz. Gerçekten çok zor aşamaydı. Sonu gerçekten çok güzeldi. Hastanedeki herkese çok teşekkür ediyorum. Benimle ve ikiz bebeklerimle çok güzel bir şekilde ilgilendiler. Gerçekten çok mutluyum. Hep bu günü bekliyordum. İkiz bebeklerimi teslim almayı hep bekliyordum. Gerçekten çok güzel ve herkese teşekkür ederim" dedi. 

Koronavirüs pozitifli anneden doğan ikizleri taburcu edeceğiz

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu Doç. Dr. Fatma Kaya Narter, "Bugün mutlu bir sonu birlikte göreceğiz. Koronavirüs pozitifli anneden doğan ikiz bebeklerimizi taburcu edeceğiz. Biri 900 gram doğmuştu. İkincisi ise 1 kilo doğmuştu. Bugün bebeklerimizi 2,5 kiloya yakın bir şekilde taburcu ediyoruz. Bundan sonra ikizlerimizi Haber Takip Polikliniği'mizden izleyeceğiz. Annelerine sağlıklı bir şekilde kavuşturduğumuz için mutluyuz. İkiz bebeklerimiz gayet iyi durumda" şeklinde konuştu.

İkizler 2 aylık zorlu bir süreçten geçtiler

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Neonatoloji Uzmanı Doç. Dr. Emel Altuncu da, "Ekip olarak çok mutluyuz. İki ay boyunca bizimle birlikte tedavileri sürdü. Baya sıkıntılı süreçlerden geçtiler. Şimdi mutluyuz. Sağlıklı bir şekilde evlerine gönderiyoruz. Prematüre bebeklerde görülen beyin hasarı veya gözle ilgili herhangi bir sorun ikiz bebeklerde görmedik. Bunlar bizim taburcu ettiğimiz koronavirüs annelerden üçüncü ve dördüncü bebeğimiz. Ve çok mutluyuz" diye konuştu.

Pandemide çok fazla hastaya hizmet verdik

Hastane Başhekim Yardımcısı Mehmet Altıntaş, "Pandemi sürecinde hastanemiz oldukça ciddi ve büyük bir mücadele verdi. Bir yıllık süreçte çok fazla hastaya hizmet verme şansı bulduk. Hastanemizde, hasta gruplar içerisinde hamile hastalar ve yeni doğan çocuk hastalarımız da vardı. Bunlardan iki tanesini bugün taburcu ediyoruz. Ailelerine kavuşturma sevincini yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.  

KAYNAK: DHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Gazze enkaz yığınına döndü! Yıkılan çarşı ve sokaklar mezar yeri oldu...
İsrail-Filistin savaşı: Gazze'den son dakika açıklaması! Acı haberi duyurdular