Rize'de 3 haneden 9 vatandaşa Trabzon'a gittikleri cenazede koronavirüs bulaştı!

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı koronavirüs risk haritasında kırmızı renkli kategoride yani 'çok yüksek riskli iller' arasında yer alan Rize'de katıldıkları bir cenaze namazı sonrası 3 aileden 9 kişi koronavirüse yakalanarak karantinaya alındı. Rize Valisi Kemal Çeber sosyal mesafenin korunamadığı cenazelere karşı uyardı. Ya yanımızdaki hastaysa diye düşünerek hareket edilmesini gerektiğini söyledi.

Rize'de 3 haneden 9 vatandaşa Trabzon'a gittikleri cenazede koronavirüs bulaştı!
Rize'de 3 haneden 9 vatandaşa Trabzon'a gittikleri cenazede koronavirüs bulaştı!
GİRİŞ 15.03.2021 17:00 GÜNCELLEME 15.03.2021 17:07
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanlığı verilerine göre kırmızı renkle işaretlenen ‘Çok yüksek riskli iller’ arasındaki Rize'de, 9 kişi, Trabzon'un Çaykara ilçesinde bir cenaze namazına katıldı. Burada taziyelerini bildiren kişiler döndüklerinde rahatsızlandı. Hastaneye başvuran kişilerin Covid-19 testi pozitif çıktı. Filyasyon ekipleri 9 kişinin yaşadığı 3 evi karantinaya aldı.

ABD'de yapılan 'koronavirüs aşısı' araştırmasının sonuçları korkuttu!

 

En büyük risk karadeniz insanının iç içe yaşaması

Rize Valisi Kemal Çeber, pandemi ile mücadelelerinin aynı hassasiyetle devam ettiğini belirterek bir afet yaşadıklarını söyledi. Çeber, "İki haftadır yatay, hatta yavaş yavaş azalan bir seyirde devam ediyoruz. Ancak hala yüksek bir risk yaşadığımızı biliyoruz. Derepazarı ilçemizde 3 hanede 9 vaka çıktı. Bu 9 hemşerimiz Trabzon Çaykara'da cenazeye gittiklerini ve 9'unun da virüsü orada alıp geldiklerini öğrenmiş olduk.  Zaman zamanda Trabzon'daki hemşehrilerimiz buraya geliyor ve benzer olaylar oluyor. Hala bizim için en önemli riskler hep bahsettiğimiz Karadeniz insanının o çok sevdiğiniz sıcak, iç içe, yoğun bir sosyal yaşam alışkanlığına dayalı riskler. Acıyı sevinci hep beraber yaşama paylaşma anlayışına dayanan hayat anlayışı işte bizi böyle günlerde zorluyor. Ancak hemşerilerimiz uyarılarımıza daha hassas ve dikkatli davranıyorlar. Biz bunun yakında faydasını göreceğimizi de düşünüyorum" dedi.

Özellikle cenazelere karşı uyardı

Konuları değerlendirilirken bölgenin sosyal, kültürel ve fiziki yapısına bakmak gerektiğini kaydeden Vali Çeber, "Örneğin bazı iller arasında 130-140 kilometre mesafe varken, Trabzon'la Rize'nin arası 3 kilometre. Rize'nin İyidere ilçesinden Trabzon'un Of ilçesine bir köprü ile geçiyorsunuz. Çok fazla test yapmamız, filyasyonlarda çok hasta bulmamız ki doğru yaptığımız şeylerdir, bizi oransal olarak biraz fazla göstermeye devam edecek. Hemşerilerimi bir kez daha uyarmak istiyorum. Özellikle cenazeler konusunda, sosyal mesafeyi muhafaza edemediğimiz yerler konusunda hassasiyetimizi devam ettirelim. Ya ben hastayım ya da yanımdaki hasta. Bunu böyle düşünerek hareket edelim. İnşallah kısa zamanda bu beladan hep beraber kurtulalım" diye konuştu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 2
  • İMAM 3 yıl önce Şikayet Et
    Cenaza namazına tüm akrabaların gitmesi gerekmez. Bu günkü durumda gitmemek daha hayrlıdır. Artık eski normale dönülmedikçe cenazeyi aile fertleri toprağa vermelidir. Dinen uygun olan da budur. Cenaze, düğün vs gibi toplantılar buna uygun yapılmalıdır.
    Cevapla
  • karadoğan 3 yıl önce Şikayet Et
    hastane parasını ilaç parasını bunlardan peşin alın bunlarda akıl olduğuna inanamıyorum
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Selçuk Bayraktar duyurdu! Heyecan veren Fergani paylaşımı
Fatih Erbakan'ın sözü asılsız çıktı! Peygamberimiz köpeklerle ilgili o talimatı vermiş