Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan'dan Ramazan açıklaması

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan vatandaşları Ramazan ayında toplu iftarlar hakkında uyardı.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan'dan Ramazan açıklaması
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan'dan Ramazan açıklaması
GİRİŞ 30.03.2021 13:56 GÜNCELLEME 30.03.2021 15:10
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan koronavirüs hakkında güncel açıklamalar yaptı. Açıklamalarında mutasyonlara değinerek Sağlık Bakanlığı'nın bu konuda güncelleme yaptığını  ve mutasyonlu virüse sahip kişilerin farklı yoğun bakımda kaldığının altını çizdi. Ayrıca İlhan Ramazan ayında vatandaşların kalabalık iftar sofralarından kaçınmasını isteyerek, "Vatandaşlarımızın Ramazanın ruhuna uygun bir şekilde küçük çekirdek aileleri ile iftarda bulunmaları doğru olacaktır" dedi.
 

Vaka rekortmeni Samsun'da bir tek mezarlıklarda korona yok!Virüsün öldürücülüğü değil, bulaşıcılığı artmış

Prof. Dr. İlhan, "Türkiye’de gördüğümüz mutasyon şu anlama geliyor; virüsün öldürücülüğü çok artmış değil; ama bulaştırıcılığı çok artmış. Hem bulaştırıcılığı çok artmış hem de yerinde karar dönemiyle yeni bir normalleşmeye doğru gidiyoruz. Dolaşım daha fazla artıyor, insanlar daha çok dışarıda bulunuyor. İkisi birbirini besleyici etki yapıyor. Hem dolaşımın hem mutasyonun artmasıyla beraber bulaştırıcılık artıyor. O yüzden bulaştırıcılığın da daha çok olduğunu düşünerek, herkesin daha dikkatli olması gerekiyor" diye konuştu.

Virüs 3 dakikada bulaşabiliyor

Prof. Dr. İlhan, eskiden 5 dakika kapalı alanda bir arada olunca virüs bulaşırken, şimdi virüs yoğunluğundan ve bulaştırıcılığı nedeniyle 3 dakika bir arada bulununca da bulaşabildiğini söyledi. İlhan, "O yüzden bir an bile maske takmaktan ya da temiz havayı ortama almaktan vatandaşlarımızın imtina etmemesi gerekiyor. Vaka artışlarını tek başına mutasyona bağlamak doğru değil. Hem mutasyon hem de dolaşımın artması birbirini olumsuz yönde besliyor. Son dönem özellikle evde bulaşlar da yüksek. Evde bulaşlar ile beraber dış mekanlarda bulaşları da görmeye başladık. Kapalı ortam ve ortama temiz hava girmemesi açıkçası en büyük risk faktörleri" ifadelerini kullandı.

Ramazan ayı uyarısı

​Yaklaşan Ramazan ayına yönelik de uyarılarda bulunan Prof. Dr. İlhan, "Geçen sene bir Ramazan deneyimi yaşadık. Ramazanda önlemlere yine dikkat etmek gerekecek; ama diğer zamanlardan farklı değil. Ramazan'da da bizim fiziksel mesafe, maske, hijyen koşullarına uymamız gerekecek. Bu arada Ramazan ayında özellikle toplu iftarlarda dikkatli olmak gerekecek. Geçen sene belediyelerin iftar çadırları kurması yasaklanmıştı. Vatandaşlarımızın Ramazanın ruhuna uygun bir şekilde küçük çekirdek aileleri ile iftarda bulunmaları doğru olacaktır. Ramazan ayının gelmesiyle, toplumun daha az dışarıda bulunmasıyla beraber vaka sayılarında azalmaya etki yapacak etkenler söz konusu olabilir. Ama genel olarak baktığımızda kapalı ortamlarda ortamın havalandırılmasına müsaade etmeden bulunduğumuz şekilde, vaka artışlarının süreğen olabileceğini düşünmek gerekiyor" ifadesini kullandı.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 3
 • Mahir Söyler 2 yıl önce Şikayet Et
  Uyarı yapmaya bunları söylemeye gerek yok. Müslüman olan basiretli, uyanık ve mantıklıdır. Salgın yokmuş gibi eskisi gibi davranacak olanların ibadeti de bilinçsizdir.
  Cevapla
 • zafer 2 yıl önce Şikayet Et
  Gördüğüm en mantıklı yorum,sağolasın.
  Cevapla
 • ak kaşık 2 yıl önce Şikayet Et
  Ramazan topu patladığında otomatik olarak ramazanda toplu iftar yapmış olacağız
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin yerli ve milli uçak ile İHA'larının ilk uçuş görüntüleri
Evlenme sayısı ve kaba evlenme hızı değişti! Evlenen çiftlerin sayısı düştü...