Korona sonrası kadınlar çürümüş soğan erkekler yanık lastik kokusu alıyor

Prof. Dr. Murat Altaş'ın yaptığı araştırma sonucu koronavirüs geçiren kadınlar çürümüş soğan erkekler yanık lastik kokusu alıyor.

Korona sonrası kadınlar çürümüş soğan erkekler yanık lastik kokusu alıyor
Korona sonrası kadınlar çürümüş soğan erkekler yanık lastik kokusu alıyor
GİRİŞ 01.04.2021 19:41 GÜNCELLEME 02.04.2021 09:07
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Akdeniz Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Altaş ve ekibinin yaptığı araştırmayla koronavirüs nedeniyle koku kaybı yaşayan iki doktorun hastalıktan 6 ay sonra kokuları farklı algıladığını tespit etti. Covid'i geçiren hastalardan erkek doktorun 'yanık lastik', kadın doktorun ise 'çürümüş soğan' kokusu aldığı belirlendi.

Sinüs ve burun boşluğu kanserine dikkat! Sinüzitle karıştırılıyor


 
2 farklı hasta 2 farklı koku alıyor

Altaş, araştırmayı Covid-19 geçiren iki doktor üzerinde yaptıklarını belirterek, “Bu doktor arkadaşlarımız temmuz ayında Covid geçirmişti. Bunların koku alma duyuları Covid-19 nedeniyle gitmişti. Covid’i atlattıktan sonra gelişen koku halüsinasyonu parozmi (var olan kokuların farklı algılanması) denilen yanık lastik kokusu ve çürümüş soğan kokusu almaya başladılar. Biz iki meslektaşımızın da beyin MR’larını çektirdik, koku merkezlerini inceledik. İki koku merkezinde de bir problem olmadığını gördük. Ancak koku sinirlerinin burun hücrelerinden beyine olan transfer noktasında bir hasarlanma olduğunu tespit ettik. Bu da hastalarda bir takım yanlış koku duyularının gelişmesine neden oluyor” diye konuştu. 


 
Bu kokular hissedilmeye devam ediyor

Altaş şöyle konuştu: “Normalde beyin kokuyu daha önce algıladığı kokuları beyne kaydeder şeklinde oluyordu. Fakat burada farklı koku duyularının alınması bize ilginç geldi. İki meslektaşımızın üzerine çalışma yürüttük. Şu an Türkiye’de birçok merkezde koku sinirlerinin üzerinde MR çekilerek bu koku hücreleri üzerindeki etkisi inceleniyor. Bu çalışmamız yurt dışı bir dergide de kabul edildi. Hastalarımızın kokuları normale dönmesine rağmen ara ara bu kokuları hissetmeye devam ediyor.” 
 
Daha çok veriye ihtiyaç var

Kovid geçiren her hastada normal kokunun geri dönmesinin farklı olduğunun altını çizen Murat Altaş, “Koku ve tat duyusu gidiyor. Fakat bu duyular farklı kişilerde farklı zamanlarda geri dönmeye başlıyor. İki hastamızda kokularının geri gelmesi 3 aylık süre zarfında olmuştu. Biz iki meslektaşımız üzerinde bir çalışma yaptık biri kadın biri erkekti. İkisinde de farklı algılamalar oldu. Birinde çürümüş soğan birinde yanık lastik. Ama daha çok veriye ihtiyacımız var. Bu ön bir çalışma oldu” ifadelerine yer verdi. 

 

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 25
 • Cemile 3 hafta önce Şikayet Et
  Ben geçen sene Korona oldum hala koku ve tad eskisi gibi deģil.Soğan ve sarmısağın kokusunu özledim .Yiyorum tadtta yok
  Cevapla
 • Yasin 5 ay önce Şikayet Et
  Soğan, yumurta ,kahve ve dolmalık biber çok pis kokmaya başladı yiyemiyorum hepside sevdiğim şeyler
  Cevapla
 • ercan 7 ay önce Şikayet Et
  bende kokuları lastik kokusu gibi alıyorum ama ben korona hastalığı geçirmedim.
  Cevapla
 • asdfg 7 ay önce Şikayet Et
  yogurt ayran et portakal mandalina vs gıbı bır cok seyın tadı ve kokusu farklı gelmeye basladı. bu ne zaman duzelecek. ayran ıcıp yogurt yemeyı ozledım.
  Cevapla
 • kadir 7 ay önce Şikayet Et
  bende 5 ay oldu hastalıgı geçireli lastik falan degilde tad alma çok zayıfladı birde unutkanlık çogaldı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Merkez Bankası'nın kararı sonrası harekete geçtiler: Talep patlaması
27 Kasım 2021 gazete manşetleri