Prof. Dr. Sakarya: Pozitif olup gezenler taammüden adam öldürme suçu işliyor

1 yılı aşkın süredir dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün mutasyona uğramasıyla çocuk hatta bebek yoğun bakım oranları arttı.

Prof. Dr. Sakarya: Pozitif olup gezenler taammüden adam öldürme suçu işliyor
Prof. Dr. Sakarya: Pozitif olup gezenler taammüden adam öldürme suçu işliyor
GİRİŞ 05.04.2021 11:39 GÜNCELLEME 05.04.2021 11:44
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Koronavirüsün mutasyona uğramasıyla hastaneleredeki yoğun bakımlarda görülen çocuk ve bebek vakalarının da arttığını söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya pozitif olmasına rağmen karantinaya girmeyerek sosyal hayata karışan kişilerin yüksek tehlikeli kişiler olduğunu ifade etti. Sakarya: “Hasta olduğunu bile bile toplu taşıma kullanarak şehir değiştirenler, ortamda gezenler, işine gidenler var. Bu insanlar, aslında taammüden adam öldürmek suçunu işlemekteler” dedi.

65 yıllık evli çift 12 saat arayla koronavirüsten hayatını kaybetti


Hasta olduğunu bile bile dolaşanlar var

“Enfeksiyon hastalıklarında ‘sanan ne, bu benim hastalığım’ diyemezsiniz” diyen Prof. Dr. Serhan Sakarya, şöyle konuştu: “Size bir şey olmayabilir ama eve gittiğinizde yaşlı bir bireyi enfekte edebilirsiniz ve o kişi ölebilir. Dünyanın birçok yerinde, hasta olduğunu bile bile ölümcül olabilecek hastalığı bulaştırmak taammüden adam öldürmeye girer. Şu anda Türkiye’de hasta olduğunu bile bile toplu taşıma kullanarak şehir değiştirenler, ortamda gezenler, işine gidenler var. Bu insanlar aslında taammüden adam öldürmek suçunu işlemekteler. Bundan önceki virüs grubunda bir kişi, bir veya iki kişiyi hasta edebiliyordu. İngiliz mutantı ile bir kişi, iki ila dört kişiyi hasta edebiliyor.” 

Koronavirüs geçirmiş kişiler tek doz aşı olabilir mi?


Artık yoğun bakımlarda çocuk ve bebekler var

İngiliz mutantının, yüzde 80 civarındaki oranla Türkiye’de hakim olduğunu ifade eden Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, “Biz bu virüsü ithal ettik. Şu an 3. dalgadayız ve daha tepe yapmadık. Önceden yaşlılar yüzde 25 civarında ölümcül seyrederken, bebekler ve çocuklarda 0’a yakın hastalık ve ölüm olayları vardı. Artık yoğun bakımlarda çocuk ve bebek yatışları var. Covid katlarında bebek yatışları o kadar da az değil. Covid nedeniyle yatışı yapılan 2,5 aylık bebekler bulunuyor. Artık çocukların da yoğun bakım gerektirebilecek kadar hasta olabildikleri bir varyantla karşı karşıyayız” sözlerine yer verdi. 
 

Korona sonrası kadınlar çürümüş soğan erkekler yanık lastik kokusu alıyor

 
100 milyon aşıya ulaşırsak enfeksiyon sorun olmaktan çıkabilir

Türkiye’nin, dünyada en iyi aşılayan ülkeler arasında 7. sırada olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Serhan Sakarya, şu ifadelere yer verdi: “Aşılamada bizden daha geride olan ülkeler vaka sayılarını indirdi ama biz ciddi vakalarla karşı karşıyayız. Virüs, konakta olduğu zaman çoğalabilir. Yani insanı enfekte etmesi lazım. Virüsü azaltmak için insanların temasını tam olarak kesmek gerekiyor. 2 gün dışarıda olup 5 gün evde olmak gerekiyor veya 4 gün dışarıda, 10 gün evde olman gerekiyor. Virüsün kinetiği bunu gerektirir. 14 gün kapanırsak virüsün ortamdaki yoğunluğu 20 ila 30 kat düşecektir. 100 milyon aşıya ulaşabilirsek, mayıs ayında enfeksiyonu Türkiye’de sorun olmaktan çıkartabiliriz.” 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 10
 • yeter 2 yıl önce Şikayet Et
  yuzyuze sınav mecbur edılmesın
  Cevapla
 • zamanı degıl 2 yıl önce Şikayet Et
  yuzyuze sınavlar ıptal edılsın meb in yuzyuze sınavlara ısrarı nedendır sımdı sınav zamanı degıl
  Cevapla
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  yuzyuze sınav ıstemıyoruz yuzyuze sınavın mecburı tutulmaını ıstemıyoruz sınav ıcın rısk ıstemıyoruz mıllı egıtımın sureklı yuzyuze sınav soylemınden bıktık gergınlık ıstemıyoruz yuzyuze sınav denınce aıleler dusunmeye baslıyor ıdareler ıcın egıtımden onemlın yuzyuze sınav yapmak cüunku mıllı egıtım mudurlere yuzyuze sınavı yapın bıtırın dıyormus aynı ılde lıse sonlarda mudurlere gore yırmı gun fark olurmu ıdarelere bırakmayın
  Cevapla
 • adili 2 yıl önce Şikayet Et
  Genç vaka oranının artmasının nedeni okulların açık olması olmasın. Bunu söyleyince hemen "Okullar en güvenli yerler" açıklaması duyuyoruz. Madem o kadar güvenli neden <orunlu yapmıyorsunuz en azından açık olan sınıflarda, neden sınavlar ertelendi?
  Cevapla
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  tek kelimeyle katiller
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kuzey Kore'den tatbikat tepkisi: Ağır bir bedel ödeyecekler
Murat Kurum: Organik ve sahici bir işkolik