100 binde 1 görülen hastalığından ameliyatla kurtuldu!

Burdur'da yaşayan 74 yaşındaki Fatma Şimşek 100 binde 1 görülen ve 2 yıldır yeme içmede zorluk yaşatan Akalazya hastalığından ameliyatla kurtuldu.

100 binde 1 görülen hastalığından ameliyatla kurtuldu!
100 binde 1 görülen hastalığından ameliyatla kurtuldu!
GİRİŞ 14.04.2021 13:14 GÜNCELLEME 14.04.2021 13:22
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Burdur'un Bucak ilçesinde yaşayan Fatma Şimşek, yaklaşık 4 yıl önce yemek yeme zorluğu gerekçesiyle hastaneye başvurdu. Burada yapılan tetkikler sonucunda Şimşek'in, Akalazya hastası olduğu tespit edildi. 100 binde 1 kişide gözüken bu hastalık nedeniyle Şimşek bir süre sonra  yemek yiyememe ve su içememeye başladı. Şimşek, yemek yemeye çalıştığında yemek borusundan geçen az yemeği de çıkarmaya başladı. Su dahi içmekte zorlanan  Şimşek'e tedavi için başvurduğu hastanelerde tedaviler uygulandı ancak hiçbirisi süreklilik sağlayamadı.

Asansör beklerken beyin kanaması geçirdi, kıl payı hayatta kaldı


Su bile içemiyordu

Bunun üzerine Şimşek, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Cerrahi Kliniği Eğitim Görevlisi ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. İsmail Gömceli'ye başvurdu. Yapılan tetkikler sonucunda Şimşek'in robotik ve kapalı yöntemle ameliyat edilmesine karar verildi. Başarılı geçen operasyonun ardından Şimşek sağlığına kavuştu. Ameliyatla ilgili bilgi veren Doç. Dr. İsmail Gömceli, Akalazya hastalığının yemek borusuyla mide arasındaki kapakçığın nörolojik birtakım nedenlerle daralmasıyla yiyip içememe hastalığı olduğunu söyledi. Doç. Dr. Gömceli, “Fatma Hanım 2019 yılından beri su dahi içemez durumda. Ameliyattan önce balon, endoskopik işlemler gibi birçok işlem denenmiş. Bunların hiçbirisinden sonuç alamayınca bize başvurdu. Biz de kapalı ameliyatla oradaki darlığı açmak için bir işlem yaptık" dedi.

100 binde 1 görülüyor

Akalazya hastalığının ameliyat aşamasına gelmesinin pek sık görülmediğini belirten Doç. Dr. Gömceli, “Şu anda gayet iyi ve istediği her şeyi yiyip içebiliyor. Bu ameliyatın özelliği hem kapalı olması, hem de çok nadir görülen bir hastalık. Bu hastalık yaklaşık 100 binde 1 görülüyor. Bir cerrahın belki yaşamında 1-2 kez görebileceği, birçok cerrahın da sadece kitaplarda görebileceği bir hastalık. Antalya'daki hastalarımız başka bir yere gitmeden artık kapalı, robotik yöntemle bu tür işlemleri hastanemizde yaptırabilir" diye konuştu.

10 milyon kişide görülen hastalık: Parkinson


'Bir çaresi yok' dendi

Hastalığın ortaya çıkmasıyla hayatının tamamen değiştiğini belirten Fatma Şimşek, “Boğazımdan su, yemek hiçbir şey geçmiyordu. Geçenleri de geri çıkarıyordum ve rahatlıyordum. Birçok şey denendi sonuç alamadık ve bu zamana kadar geldik. 'Bir çaresi yok' denildi, buraya başvurduk ve yaptılar. Şimdi hiçbir sorunum yok. İstediğim gibi yiyip içemediğim 2-3 sene oldu. Arada açıldığında yiyebiliyordum. Şimdi çorba içiyorum, su içiyorum" dedi.

En çok istediğim 1 bardak suyu içebilmekti

Ameliyatın ardından istediği her şeyi yemeye başlayacağı günü sabırsızlıkla beklediğini söyleyen Şimşek, “Tüm yemekleri düşünüyordum. Sıcak yemeği önüme koyuyordum, yemek orada 2-3 saat duruyor yiyemiyordum, kalıyordu. En çok istediğim bir bardak suyu tek seferde içebilmekti, yapamıyordum. Şimdi ise içebiliyorum şükürler olsun" diye konuştu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 4
 • Fehmi 2 yıl önce Şikayet Et
  Insanin aslinda nekadar cok sukretmesi gereken nimetler var fakat dusunup te sukreden cok az hersey ibret bizede ALLAH sifalar versin
  Cevapla
 • Yasar 2 yıl önce Şikayet Et
  Şahsen kendim yaşadım reflü, ülser vs dediler lakin Eskişehir tıpta bir Hocamın teşhis ederek Ankarada endeskopik yolla POEM tedavi edebilen TR de tek olan Doç.Dr.Tahsin Dalgıç beye ulaştım Allah razı olsun 2.gün sıvı tüketimi haftasına katı gıdaya geçtim. Elhamdulillah 6 ay oldu bir yudum suyu bile içebildiğim için tekrar tekrar Şükretmek gerekiyor
  Cevapla
 • Ükeci 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah şifa versin inşallah. Yemek yerken su içerken hep şükrederdim yeyip içebiliyoruz diye. Şimdi bu hastalığı duydum şükrün ne kadar yeriymiş dedim kendi kendime. Hep şükür hep şükür.
  Cevapla
 • seyyah 2 yıl önce Şikayet Et
  elhamdülillah ne kadar az şükrediyoruz
  Cevapla
DİĞER HABERLER
CHP'li vekil, teröristlerin korkulu rüyası Baykar'ı tanımıyormuş!
Diyarbakır'da kar maskesi ile kahvehaneye girip tüfeklerle ateş açtılar