Karadeniz fıkrası gibi! Komşular 2 dakika farkla oruç açıyor!

Karadeniz fıkrasını andıran olay Samsun'un Ambartepe mahallesi ile Ordu'nun Şentepe Mahallesi'nde meydana geliyor. Komşular 2 dakika farkla oruç açıyor.

Karadeniz fıkrası gibi! Komşular 2 dakika farkla oruç açıyor!
Karadeniz fıkrası gibi! Komşular 2 dakika farkla oruç açıyor!
GİRİŞ 13.04.2021 20:49 GÜNCELLEME 13.04.2021 21:26
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Ordu’nun Şentepe Mahallesi ile Samsun’un Ambartepe Mahallelerinde oturanlar, kapı komşusu olmasına rağmen iftarlarını ikişer dakika farkla açıyor. Bir adımla il değiştiren mahalleliler, bölgede 2 cami olduğundan dolayı kimi zaman ezan seslerinin karışsa da, bu duruma artık alıştıklarını belirtiyor.

Papağan Bitik her sabah Ölürüm Türkiye'm diyerek güne başlıyor


Camilerden ezan sesleri 2 dakika arayla yükseliyor

Samsun’un Terme ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Ambartepe Mahallesi ile Ordu’nun İkizce ilçesine 24 kilometre mesafedeki Şentepe Mahallesi’nin sınırları, 7 metre genişliğindeki bir yol ile ayrılıyor. Yaklaşık 80 yıllık yerleşim yeri olan bölgede her iki büyükşehrin sınır çizgisi olarak kabul edilen yolun yarısı Samsun’a ait iken, diğer bir tarafı ise Ordu topraklarında yer alıyor. Durum böyle olunca her iki mahallede bulunan camilerden ezan sesi 2 dakika arayla yükseliyor. Karşı komşularını aramak istediklerinde şehirlerarası kodu girmek zorunda kalan mahalleliler, iftarlarını da ikişer dakika farkla açıyor. Bölgede bulunan 2 caminin arası yaklaşık 100 metre olsa da, Ordu tarafında ikamet edenler, Samsun bölgesinde yaşayanlara göre 2 dakika daha erken iftarlarını açarken mahalleliler, bu duruma artık alıştıklarını, kendileri için zor olmadığını ifade ediyor. 


 
2 dakika arayla oruçlarını açıyorlar

Samsun tarafında bakkal esnafı olan Turan Kışla, mahallede bulunan yolun, her iki tarafın sınırı olduğunu söyledi. Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir bölgede yaşadıklarını ifade eden Kışla, “Buranın bir tarafı Samsun’un Terme ilçesine bağlı Ambartepe Mahallesi, diğer taraf ise Ordu’nun İkizce ilçesine bağlı Şentepe Mahallesi. Burada iftarlarda 2 dakika ezan farkı oluyor. Bir taraf erken iftar açıyor, diğer taraf 2 dakika sonra açıyor. Ancak komşuluk ilişkilerimizde herhangi bir sorun yok ama pandemi nedeniyle artık misafirliklere gitmiyoruz” dedi.  Ali Rıza Ocak isimli vatandaş ise, “Bizim için fark etmiyor. Her iki taraf da komşumuz. Ben şu anda ölçüme göre Samsun’dayım. Bir adım atarak Ordu’ya geçiyorum” şeklinde konuştu. 
 
Sol taraf Ordu diğer taraf Samsun

Korkmaz Kışla isimli olan ve aslen Ordu tarafında oturan vatandaş da Samsun bölgesinde bulunan akrabasının bakkalından alışveriş yaptığını belirterek, “Bu iki mahallenin özelliği, yolun sınır olması. Yolun sol tarafı Ordu, diğer tarafı da Samsun. Benim dayım bakkal işletiyor, ben Samsun sınırına ekmek almaya geldim ama burada ayrımcılık yok, kardeş bir şekilde geçiniyoruz. Herke şaşırıyor ve il yasaklarında biz burada yasaktan etkilenmiyoruz” ifadelerine yer verdi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 6
 • Ibrahim 3 yıl önce Şikayet Et
  iki tarafın orucuda güme gidiyor haberiniz olsun.
  Cevapla
 • milli 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah Akıl fikir versin,iki dakika arayla ezan okutanlara...
  Cevapla
 • gayserili 3 yıl önce Şikayet Et
  yozgat yerköyle kırşehir çiçekdağı arasındada buna benzer bişey varıdı
  Cevapla
 • ASILBEY@06ÇUBUK 3 yıl önce Şikayet Et
  Arada 100 metre farkla 2 dakika arayla oruç açmak için,insanın IQ sunun 40 altında olması lazım. Oruç illere göre açılmaz,bulunulan yerin doğu,batı,enlem,boylam kısaca güneş doğuş ve batış saatına göre açılır.2 dakika farkla oruç açılması için 2 yer arasında 50 km.doğu,batı ekseninde uzaklık olması lazım.Bu kadar basit bir açıklamayı yapacak hiçmi adam kalmamış 2 beldede.Yani her ne kadar şehirleri Ordu,Samsun gibi farklık göstersede oruçlarını güneş saatına göre aynı zamanda açmaları gerekir. Mesela Çubuk ve Nallıhan ankaranın ilçeleri olsada 6 dakika farkla oruçlarını açarlar.
  Cevapla
 • cemil 3 yıl önce Şikayet Et
  öyle seymi olur, iftar vakti, aksam namazi vaktidir, yani günesin batmasiyla baslar, bu iki mahalleninde arasinda bir cadde olduguna göre ayni olmalidir. aslinda bu iki mahalleninde samsun veya orduya baglanmasi daha uygun olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
MSB kaynakları iddialar sonrası duyurdu: Tuğgeneral emekli edildi, tutuklamalar var...
Libya'nın hamlesi Yunanistan'ı kızdırdı: Bu işte Türkiye'nin parmağı var