Pandemide artan baş ağrılarına dikkat! İhmal edilirse...

Nöroloji Uzmanı Dr. Fatma Efendizade pandemide son derece artan baş ağrıları ile ilgili vatandaşları uyardı. Efendizade 'baş ağrılarını ihmal etmeyin' dedi

Pandemide artan baş ağrılarına dikkat! İhmal edilirse...
Pandemide artan baş ağrılarına dikkat! İhmal edilirse...
GİRİŞ 15.04.2021 19:30 GÜNCELLEME 16.04.2021 13:13

 Nöroloji Uzmanı Dr. Fatma Efendizade, son zamanlarda korona virüs salgının da etkisiyle ciddi oranda artış gösteren baş ağrısı şikayetlerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Özellikle pandemi döneminde baş ağrısı şikayetlerinin arttığını, hastaların çoğunun benzer sebepler ile kliniklerine başvurduklarını aktaran Nöroloji Uzmanı Dr. Efendizade; “Eğer bir hastanın hayatında ilk kez şiddetli bir baş ağrısı tarif ediliyorsa ve bu ağrılar, ağrı kesici tedavileri ile geçmiyorsa bu bizim nörolojide kırmızı bayrak dediğimiz acil baş ağrısıdır. Bu baş ağrılarında hasta acil olarak hastaneye başvurulmalı ve baş ağrısının kaynağı değerlendirilmeli. En sık gördüğümüz baş ağrısı nedenlerinden birisi  migrendir. Özerlikle 20 ile 40 yaş arası kişilerde görülen baş ağrısı çeşididir. Genellikle kadınlarda daha çok görülmekle birlikte erkeklerde de görülür. Bu baş ağrısının belirleyici özelliği ise zonklayıcı vasıfta olması, genellikle tek taraflı olması, ışık ve ses gibi faktörlerden rahatsız olunması ve bulantının eşlik etmesidir” dedi. 

Uzman diyetisyenden korona geçirenlere oruç uyarısı!

 
Kronik baş ağrılarının altında daha ciddi hastalıklar yatıyor

Baş ağrısı şikayeti ile hastanelere başvuran kişilerin baş ağrısı öyküsünü anlatmasının önemini vurgulayan Uzm. Dr. Fatma Efendizade; “Baş ağrısı şikayeti ile gelen hastalarımızı muayene ettikten sonra bir takım laboratuvar ve radyolojik görüntüleme yöntemleri ile teşhisini netleştiriyoruz. Hastalarımızın bize baş ağrısı hikayelerini anlatması çok önemli. Baş ağrısının başlangıcı, süresi, sıklığı, şiddeti ve baş ağrısının şekli bize daha net anlatılırsa biz hasta ile ilgili o kadar bilgi elde ederiz, doğru tanıya yöneliriz. Özellikle kronik baş ağrılarının altından bazen ciddi hastalıklarda çıkabiliyor. Bunlar beyin damar tıkanıklığı, beyin tümörü gibi hastalıklar. Bazen beyin enfeksiyonu ciddi baş ağrısı nedenidir. Baş ağrıları ihmal edilmemesi gereken bir nörolojik şikayettir. Baş ağrısı hafife alınmamalı, ağrı şiddetlendiği ve günlere yayıldığı andan itibaren bir nöroloji uzmanına mutlaka muayene olunmalı. Zamanında teşhisin birçok hastalığın önüne geçtiği ve hayat kurtardığı da unutulmamalı” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Eurostat istatistikleri açıkladı! Türkiye evlilikte birinci sırada
İran, İsrail'e saldırı başlattı! Beyaz Saray'dan ilk açıklama