Başhekim yardımcısı açıkladı: Biontech aşısı yüzde 97 antikor oluşturuyor

Kayseri Şehir Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Esma Saatçi, aşının öneminden bahsederek Biontech aşısının yüzde 97 oranında antikor oluşturduğunu söyledi.

GİRİŞ 16.04.2021 19:35 GÜNCELLEME 16.04.2021 20:37
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Kayseri Şehir Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Esma Saatçi, hastanede Biontech aşısının son kullanma tarihine kadar kullanılabilmesi için gerekli şartları oluşturduklarını söyleyerek, "Biontech aşısını gözlemlediğimiz kadarıyla yüzde 97 üzerinde antikor oluşturma özelliği var" dedi.   

Koronavirüs yüzünden 80 gün yoğun bakımda kaldı, ameliyat oldu!


 

Pandemiyi önlemek için aşı son derece gerekli

Kayseri Şehir Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Esma Saatçi, hastanelerinde Biontech aşısının devam ettiğini söyleyerek, "Sağlık Bakanlığımızın kurumumuza temin etmiş olduğu Biontech aşısı için eksi 80 santigrat derece dolaplar temin etmiş bulunmaktayız. Bu üretici firmanın önerileri doğrultusunda aşının son kullanma tarihine kadar kullanılabilmesi için gerekli şartları oluşturduk. Aşılarımızı vatandaşlarımıza uygulayabilmek için öncelikle bu aşıları oda sıcaklığında erittikten sonra sulandırıp gelen vatandaşlarımıza uyguluyoruz. Bunun için iki hemşire görevlendirdik. Herhangi bir zayi olmaması için gelen hastalarımızın sayısına göre azar azar sulandırma yapmaktadırlar. Bunun nedeni ise pandemiyi önlemek için aşının ne kadar gerekli olduğunu bildiğimizden dolayı tek doz aşının bile zayi olmaması için tek tek sayarak gelen hastalara göre aşıların uygulanması için böyle bir yöntem uyguluyoruz. Aşılama polikliniklerimiz sabah 09.00'dan akşam 24.00'e kadar 7 gün boyunca hizmet vermektedir. Fiziksel olarak büyük alanlar seçtiğimizden dolayı sosyal mesafe kurallarına uyarak herhangi bir bulaş riski olmaması için her türlü tedbiri almış bulunuyoruz" ifadelerini kullandı. 
 
Biontech aşısı yüzde 97 oranında antikor oluşturuyor

Saatçi, "Vatandaşlarımız öncelikle 182'den veya E-nabız'dan randevu aldıktan sonra randevu saatinde kurumumuza gelmeleri gerekiyor. Burada aşı onay formu imzalamaları gerekiyor. Bu rutin bir uygulama. Daha sonra T.C. kimlik numaralarını kontrol edip gerçekten aşı için randevu alıp almadıklarını kontrol ediyoruz. O kişiler için sulandırdığımız aşıyı çıkartıp, herhangi bir şikayetinin olmadığını öğrendikten sonra aşılama uygulamamızı yapıyoruz. Derhal sisteme düşüyor, E-nabız'dan kendilerinin aşılı olduklarını görebiliyorlar. En az 28 gün sonra ikinci doz aşı için randevu alabiliyorlar. Biontech aşısını gözlemlediğimiz kadarıyla yüzde 97 üzerinde antikor oluşturma özelliği var. Bu oldukça güvenilir olduğunu, antikor seviyesinin de yüksek olduğu için pandemiyi önlemede maske, mesafe, hijyen kurallarıyla birlikte aşılamanın da ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bu pandemiyi el birliğiyle çözebilmemiz için, sayılarımızı aşağı doğru indirebilmemiz için sırası gelen her vatandaşı kurumumuza ve bağlı oldukları kurumlara bekliyoruz" şeklinde konuştu. 

İnsanlar bugüne kadar bu virüsle karşılaşmadı

Aşılanmanın önemine değinen Saatçi, "Bugüne kadar dünya üzerinde var olmayan bir virüs, 2019'dan itibaren dünya üzerinde var olmaya başladı. Bunun anlamı bugüne kadar insanların bu virüsle karşılaşmadıkları anlamına geliyor. Aşıya karşı dirençli olunabilmesi için ya bu hastalığı geçirmemiz gerekiyor ya da aşı olup antikor seviyemizin yüksek olması gerekiyor. Bizim tabii ki istemediğimiz, vatandaşlarımızın hastalığı geçirip bu şekilde antikor geliştirmesidir. Hastalarımız aşı olduktan sonra antikor oluşturmasını istiyoruz. Bu toplum sağlığı açısından çok daha anlamlıdır. Çünkü hasta olduğumuzda hastalığı çok daha ağır geçirebiliyoruz ve hastalarımız vefat edebiliyor" dedi. 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 10
 • Gültekin 2 yıl önce Şikayet Et
  sinovacda iyi bir aşı inaktif bir aşı koruyuculuk farklı her iki aşıdada..
  Cevapla
 • FANİ YOLCU 2 yıl önce Şikayet Et
  Yan etkilerini de söylesene
  Cevapla
 • C.Türk 2 yıl önce Şikayet Et
  Eğer Kişide Allerji varsa veya çıkarsa Biontech Aşısının ikinci Dozunu vurmuyorlar! ..ama Sinovac,da böyle bir şey ok!.
  Cevapla
 • kamil 2 yıl önce Şikayet Et
  sorun seni kim paşa yaptı ......
  Cevapla
 • Yalancı Doktor 3 yıl önce Şikayet Et
  Hakkari Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısının sekreteri de %100 diyor. Başhekim varken yardımcısı sallamış.
  Cevapla
 • Son Osmanlı 3 yıl önce Şikayet Et
  Sana uzman diyene, meydan geniş salla!! yüzde 97 miş? az olmuş yüzde 500 deseydiniz bari
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Merkez Bankasından enflasyon açıklaması! 'En büyük hedefimiz' deyip duyurdu!
Türkiye Gazze'ye en çok yardım yapan ülke unvanını bırakmadı