Fazla tuz tüketenler dikkat! Böbreklere zarar veriyor

Tuz tüketimi artıkça hipertansiyon riski de artıyor. Diyabet ve hipertansiyon, kronik böbrek yetmezliğinin en önemli sebepleri olarak öne çıkıyor.

Fazla tuz tüketenler dikkat! Böbreklere zarar veriyor
Fazla tuz tüketenler dikkat! Böbreklere zarar veriyor
GİRİŞ 01.05.2021 16:53 GÜNCELLEME 01.05.2021 20:46
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Diyabet ve hipertansiyon, kronik böbrek yetmezliğinin en önemli sebepleri olarak öne çıkıyor. Tuz tüketimi artıkça hipertansiyon riski de artıyor. Sonuç olarak aşırı tuz tüketimi böbreklere de zarar veriyor. Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Nefroloji Anabilim Dalı Pratisyen Hekimi Dr. Rana Omirova, tuz kısıtlaması, düzenli egzersiz ve kilo verme gibi yaşam tarzı değişikliklerinin kronik böbrek yetmezliğini önlemede etkili olduğunu söyledi. 
 

Aşırı terlemeye terletmeyen çözümler!

 
Böbrek yetmezliği tüm organları etkiliyor

Böbrek yetmezliği akut ve kronik olarak seyredebiliyor. Akut böbrek yetmezliği haftalar, günler gibi kısa süreli aniden gelişen bozukluklar iken, 3 aydan daha uzun süreli böbrek çalışma bozuklukları kronik olarak kabul ediliyor. Akut böbrek yetmezliği çoğunlukla düzenlenebilirken, kronik yetmezlik ilerleyici ve kalıcı olabiliyor. Özellikle kronik böbrek yetmezliğinden korunmanın ve tedavisinin önemine değinen Dr. Rana Omirova, böbrek yetmezliğinin tüm organları etkileyebilen ciddi sonuçları olabileceğine dikkat çekti. 

Hipertansiyon ve diyabet böbrek yetmezliği nedeni 

Kronik böbrek yetmezliğine yol açan nedenlerin başında diyabet ve hipertansiyon geliyor. Yani kronik böbrek yetmezliklerinin yüzde 60’ı bu iki sağlık sorunundan kaynaklanıyor. Bu hastalıklar ise aşırı tuz kullanımı ile yakından ilgili. Dr. Rana Omirova, diğer böbrek yetmezliği nedenlerini nefrit denen böbrek iltihapları, idrar yolu enfeksiyonları, taş hastalıkları, genetik hastalıklar ve yine böbreğin kistikhastalıkları olarak sıralıyor. 

 

Tuz tüketimini azaltmaya yardımcı ipuçları 

Aşırı tuz tüketiminin tansiyonu yükselttiğine, damarlardaki basıncı arttırarak böbreklere zarar verdiğine değinen Dr. Rana Omirova, tuz tüketimini azaltıcı ipuçlarını şöyle sıraladı: “Yemek pişirirken kullandığınız tuz miktarını yavaş yavaş azaltın, ağız tadınız zamanla az tuza alışacaktır. Yemeklerinizi lezzetlendirmek için tuz yerine, çeşitli baharatlar, dereotu, maydanoz, limon ve sarımsak gibi besinler kullanın. Çocuklarınızda yemeklerine tuz ekleme alışkanlığı gelişmemesi için sofranızdan tuzu ve tuzlu sosları kaldırın. Satın almadan önce hazır besinlerin üzerindeki etiketi mutlaka okuyun. Daha az tuz içerenleri tercih edin. Turşu, konserve, salamura yaprak, zeytin ve peynir gibi besinleri tüketmeden önce mutlaka yıkayın ya da suda bekletin. Daha fazla taze sebze ve meyve tüketin.” 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 2
  • zafer gülten 1 yıl önce Şikayet Et
    niye haber olduki,yılardır fazla tuzun böbreklere,kalbe zarar verdiği zaten bilinen birşey.tussuz ekmek yıllardır satılıyor,var yani.
    Cevapla
  • CEM 1 yıl önce Şikayet Et
    İyot katkılı tuzlar hasta ediyor. örnek olarak tursulara iyotlu tuz katınca tursuyu bozuyor. ama normal iyotsuz tuz kattığınızda bozulmuyor. tuzun içinde iyot var diyor ama içeriği sodyum aliminyum silikat. sağlığa zararlı. kristal tuz tüketin...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika petrol kararı! Dünyada yeni kriz yolda! Akaryakıt fiyatları artabilir
İyi Parti'de yumruk yumruğa kongre! Polis zor ayırdı