Uzmanından bayram uyarısı: Hafif bir geçiş yapsınlar!

Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Aslıhan Gürbüz, vatandaşlara Ramazan Bayramı’nda gıda tüketimi konusunda tavsiyelerde bulundu

Uzmanından bayram uyarısı: Hafif bir geçiş yapsınlar!
Uzmanından bayram uyarısı: Hafif bir geçiş yapsınlar!
GİRİŞ 12.05.2021 17:37 GÜNCELLEME 12.05.2021 19:28
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Ramazan ayında uzun süre aç ve susuz kalan vücudun, bayram sabahı ile birlikte ani bir besin yüklemesine maruz kalmaması gerektiğini vurgulayan, Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Aslıhan Gürbüz, “Birden bire yüklenmesinler ilk önerim bu olur. Sağlıklı besinler, kan şekerini birden yükseltmeyen besinler tüketsinler. Proteine ağırlık versinler, haşlanmış yumurta, peynir, zeytin, domates, salatalık, limon, bunlarla önce hafif bir geçiş yapsınlar, vücudu alıştırsınlar." dedi.
 

Uzmanlar uyarıyor: Bayram tatlısı zehre dönüşmesin


Bol sıvı tüketsinler

Gürbüz konuşmasının devamında: "Bol sıvı tüketsinler, su içsinler, en az iki litre su içsinler günde. Hareket de etsinler. Yani bu pandemi döneminde eve tıkılıp kaldık. Ev içerisinde olur, ufak egzersizler olur, kasları güçlendirmek adına. Açılırsa da yine yürüyüşler olur, günde yarım saatlik yürüyüşler, maske ve mesafeye dikkat ederek çok önemli. Birden şerbetli tatlılara yüklenmesinler. Kan şekerini yükselttiğimiz zaman insülin salgısı da oluyor. O sürekli düşürüyor, yükseltiyor, böyle bir dengesizlik olmasın, plato çizsin. Bu kan şekerindeki iniş çıkışlar insanın psikolojisini de etkiler. Ayran, yoğurt, bunları tüketmeye dikkat etsinler” ifadelerini kullandı. 
   
Şerbetli tatlılara dikkat

Ramazan Bayram’larının vaz geçilmezi olan şerbetli tatlılar konusunda da uyarılarda bulunan Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Gürbüz, “Önce sağlıklı bir kahvaltı, gün içinde açlık hissederlerse, bir tane çikolata ya da tatlı tüketebilirler, bu tattan da kendilerini mahrum bırakmasınlar. Azı karar çoğu zarar şekerler için. Aslında akşam yemeklerde şekerli şeyler tüketmezlerse, protein, tahıllar, kuru baklagiller, yoğurt ve bol salata tüketirlerse kan şekerlerinde zıplama olmayacağı için gece de acıkmazlar. Yatmadan önce bir kase yoğurt tüketebilirler, o dengeler kan şekerini. Gece uyanıyorlarsa su içsinler yatsınlar. Su her zaman yanlarında olsun” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • Hans 2 yıl önce Şikayet Et
    Maşallah ülkem insanı her şeyin uzmanı bizde, ağzı olan konisigi daaa...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Murat Kurum: Çok net ve açık söylüyorum, 'Kandil Uzlaşısı'nın adayı İmamoğlu'dur
Türkiye'nin en zeki şehirleri! İşte o il damga vurdu.