55 kilo verdi, bütün hastalıklarından kurtuldu!

Kiloları yüzünden şeker, tansiyon ve kolesterol rahatsızlığı olan 42 yaşındaki Betül Kabalar, 120 kilodan 65 kiloya düşünce bütün hastalıklarından da kurtuldu.

55 kilo verdi, bütün hastalıklarından kurtuldu!
55 kilo verdi, bütün hastalıklarından kurtuldu!
GİRİŞ 15.05.2021 10:13 GÜNCELLEME 15.05.2021 14:49
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Obezite, tip 2 diyabet, kolesterol yüksekliği ve yüksek tansiyon olmak üzere metabolik bozukluklar artık çağımızın en büyük sağlık problemleri olurken, bu hastalıklardan cerrahi yöntemle kurtulmak artık mümkün hale geldi. Bu tedaviyle yaklaşık 18 ayda inanılmaz bir değişime imza atan Betül Kabalar’ın, daha önceki halinden eser kalmadı. Metabolik cerrahi ameliyatı ile 120 kilodan 65 kiloya kadar gerilediğini ifade eden Kabalar, “Asıl ameliyata karar verme sebebim çok yüksek şeker değerlerimin olmasıydı. 3 aylık şeker oranım çok yüksekti. Tabii ki bir bayan olarak görsel endişelerim de vardı. Ama benim şekerimi kontrol altına almak ve daha sağlıklı olmak için bu ameliyatı oldum. 18 ayın sonunda 55 kilo verdim. Ameliyat olduğum günden itibaren şeker ile ilgili hiç ilaç kullanmadım. 350 olan açlık şeker oranımın şu an 80’lerde olması beni çok mutlu ediyor. Normal sağlıklı insan hâline geldim” dedi. 
 

Koronavirüsün uğramadığı köy: Gökpınar Köyü

Yaşam kalitesi arttı

55 kilo vermenin ve şekerden kurtulmanın sağlığın ve hayat kalitesine dönüşünün çok güzel olduğunu belirten Kabalar, “Görsel olarak da 50 bedenden 38 bedene düştüm. Daha önce çok tepki alıyordum. Ama şekerin verdiği uyku hali, yorgunluk hissi ve hayat kalitemi etkilemesi benim için en büyük zarardı. Metabolik cerrahi ile bu gibi sıkıntılardan kurtulduğum için kendi adıma çok mutluyum. Bunlardan kurtulabilme şansı varken herkesin kurtulmasını isterim” diye konuştu. 

Tedaviyle obeziteden kurtulmak mümkün

Obezite, bilindiği gibi tütün mamullerinden sonra en çok önlenebilir ölüm sebeplerinin başında geldiğini ifade eden, Morbid obezite de çok ciddi durumlara ulaştığı zaman cerrahi tedavilerle bundan kurtulmak mümkün olduğunu belirten Özel Hayat Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Evren Dilektaşlı ise, “Bundan 18 ay önce kendisine metabolik cerrahî ameliyatı yaptık. Ameliyat başarılı bir şekilde gerçekleşti. Kendisi kilo ve eşlik eden şeker ve tansiyon gibi hastalıklarından da kurtuldu. Türkiye’de yaklaşık yüzde 40 düzeyinde bir obezite ve yüzde 20 düzeylerinde ise diyabet rahatsızı olan insan var. Bursa bu konuda maalesef en yüksek obezite ve diyabet rahatsızlığının olduğu şehirlerin başında gelmektedir. Her 5 kişiden biri Bursa’da diyabet hastasıyken, her 3 kişiden biri ise ek hastalığı da mevcut olarak obezite hastasıdır. Bu oran gittikçe artmaktadır. Bu hastalıklarla savaşta tabi ki medikal ve ilaç tedavileri ön planda ancak kontrol altına alınamayan kilo, şeker ve metabolik hastalıklarda cerrahi tercih edilmektedir” dedi. 

Çok sağlıklı süreçlere girdik

Dilektaşlı şöyle devam etti: “Betül hanımda cerrahi operasyonda kilo belki ön planda görünüyordu. Ancak, kilodan daha ön planda olan ve organ hasarı oluşturan diyabet yani yüksek şeker oranları, tansiyon ve kolesterol yüksekliği vardı. Bunların hepsini düzeltmek hedefiyle ameliyatını gerçekleştirdik. Çok sağlıklı süreçlere birlikte geldik." 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 2
  • vatandas 1 yıl önce Şikayet Et
    şişman incelene kadar zayıf koparmış :)ata sözü.kilo iyidir bi yere kadar :)
    Cevapla
  • ismet 1 yıl önce Şikayet Et
    paketlenmiş şekerli tuzlu yiyecekler zehir ve obezite sebebi
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Korkulan oldu: Vaka sayıları yeniden patladı!
Türk zırhlısına 360 derece görüş yeteneği