Koronavirüsü yendi, diğer hastalar için plazma bağışladı

Adana’da bir kişi koronavirüsü yendikten sonra koronavirüse yakalanan ve ağır geçiren diğer hastaların kurtulması için plazma bağışladı.

Koronavirüsü yendi, diğer hastalar için plazma bağışladı
Koronavirüsü yendi, diğer hastalar için plazma bağışladı
GİRİŞ 21.05.2021 11:17 GÜNCELLEME 21.05.2021 11:30

Tüm dünyayı yaklaşık 1.5 yıldır etkisi altına yeni tip korona virüsü son günlerde aşı ile yenmeye çalışırken plazma da hala özellikle yoğun bakımda yatan hastalar için umut olmaya devam ediyor. Bunlardan biri de virüse yakalanıp, öksürük, ateş, eklem ağrısı, iştahsızlık ve uykusuzluk problemi çeken Ahmet Akan oldu. Akan çalıştığı iş yerinde virüse yakalanan ve kendisiyle temas eden bir kişiden virüs kaptığını belirterek, “Daha sonra tedavi sürecimiz başlamış oldu. Tedavi sürecinde ağrılarım oldu ama sağlık çalışanlarımızın gayretiyle şuan da bir sıkıntım kalmadı. Buraya plazma kan bağışında bulunmaya geldim. Korona belirtisi olarak kas eklem ağrıları, ateş, öksürük, iştahsızlık ve uykusuzluk olarak hepsini yaşadım. Sağlık Bakanlığının ve Kızılay’ın çağrılarını sosyal medya ve televizyonda görünce plazma kan bağışında bulunmaya karar verdim.  Hastalara umut olmak istedim” dedi.

Koronavirüsten hastaneye yatanların yarısı obezite hastası!


Bu süreçte ciddi bir plazma ihtiyacı oldu

Kızılay Merkez Yönetim Kurulu Üyesi  Ramazan Saygılı ise “Bu süreçte ciddi bir plazma ihtiyacı oldu. Kızılay üzerine almış olduğu sorumluluğu en iyi şekilde yapma gayreti içerisindedir. Korona geçirmiş ve 14 gün sonra negatif sonuçlarını almış 18-50 yaş arasındaki vatandaşlarımızı Kızılay’ın merkezlerine davet ediyoruz. Her aldığımız plazma kanı ikiye bölüyoruz dolayısıyla iki kişinin hayatının kurtulmasına vesile oluyor. Korona geçirmiş 18-50 yaş arasındaki vatandaşlarımız bu bağışı 8 defa verebiliyor ve 16 kişinin hayata tutunmasına vesile oluyor. Bir vesileyle bu hastalığı yaşamış olan vatandaşlarımızı Kızılay’a davet ediyoruz” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
'İBB tuz yerine kum verdi' iddiası! Canlı yayında gösterdi
Son dakika haberi: Bakan Nebati açıkladı: Vergi ödemelerinde süre uzatıldı