Koronavirüs geçirdikten sonraki 1 aya dikkat!

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Selma Akdeniz Oskay koronavirüs geçiren kişilerin enfeksiyonu atlatsa da 1 aylık sürece dikkat etmesi gerektiklerini söyledi

Koronavirüs geçirdikten sonraki 1 aya dikkat!
Koronavirüs geçirdikten sonraki 1 aya dikkat!
GİRİŞ 21.05.2021 17:39 GÜNCELLEME 21.05.2021 17:39
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Koronavirüs insan hücresine girdikten sonra özellikle hücre yüzeyindeki reseptörlerine tutunarak, hücrede bir takım süreçler başlatıyor. Bu süreç; akciğer, böbrek, damar gibi organlarda kalıcı hasar bulgularına neden olabilirken, aynı zamanda kalpte de etkileri oluyor. Medicana International İzmir Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Selma Akdeniz Oskay, Covid-19 geçiren kişileri kalplerinde hissettikleri değişime karşı uyardı. Oskay, virüsün kalpte kas ve zar tutulumuna ve sonucunda ritim bozukluğuna neden olabildiğini ifade ederek, “Kalp kası üzerinden, gripte olduğu gibi kalp kası hasarı ve kalp kasında zaafiyete neden olabiliyor. Bu bazen kalıcı; ama genellikle geçici olarak gözlemleniyor. Kalp kasında iltihaplanmaya sebebiyet verebiliyor. Bütün bunların sonucunda isterse kriz bulgusu oluştursun isterse kalp kası hasarı oluştursun elinde sonunda özellikle kalp ritim düzensizlikleri oluşturabiliyor” şeklinde ifade etti.

Güneydoğu'da bir ilk: Post ve long kovid polikliniği açıldı

 
İlk 1 ayda çarpıntı ve aritmi gelişebiliyor 

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Selma Akdeniz Oskay, yapılan araştırmaların da gösterdiği gibi kişinin hastaneye yatış dönemlerinde aritmilerin daha fazla; ancak hastaneden taburcu olduktan sonra hastalığı ağır geçiren kişilerde de özellikle 1 ay içerisinde aritmi görüldüğünü söyledi. Kalp kası ciddi bir hasar almamışsa kişide meydana gelen aritminin kalıcı bir hasar oluşturmadığını da dile getiren Uzm. Dr. Oskay, “Hastalarda 1-3 ay içerisinde çoğu çarpıntı ve erken atım niteliğinde düzensiz kalp atımları şikayetleri gelişiyor. Bu şikayetleri, EKO çekerek değerlendiriyoruz. Kalp kasında ve zarında bir sorun olup olmadığını gözlemliyoruz” diye konuştu.  
 
İlaç tedavisine yanıt veriyor

Hastalığın genel olarak ilaç tedavisine yanıt verdiğini dile getiren Uzm. Dr. Oskay, “Aritmi teşhisi konulunca, hastalarımızı holter veya EKG takibi için poliklinik kontrolüne çağırıyoruz. İşin pıhtıya eğilim boyutu da çok önemli. Bu durum hem damar hasarıyla hem pıhtı eğilimiyle kalp krizini tetikliyor. Kişi kriz geçiyor ama aynı zamanda pandemi ve hastaneye başvurma kaygısı yaşanıyor. Bu nedenlerle tüm dünyada belki de kalp krizine bağlı ölümler arttı. İnsanların bu anlamda tedbirli olmasında fayda var. Ayrıca özelikle Covid-19 geçiren kişilerien beslenme ve uyku düzenine dikkat etmesi, alkol, sigara ve kafeinden uzak durması, C vitamini, çinko gibi takviyeler alması, evde de olsa basit kas egzersizleri yapmalarını öneriyorum” dedi. 
                                         

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 4
 • Alper 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu verilen ilaçlardan olmasın
  Cevapla
 • Atilla 1 yıl önce Şikayet Et
  9 ay oldu hala koku alamıyorum.
  Cevapla
 • Samsunlu 1 yıl önce Şikayet Et
  Hala gripten farkı yok diyen koyun sürüsü var.
  Cevapla
 • C.Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Kovid-19 geçiren Muhakkak kontrol altında olması lazım Çünkü 1 sene sonra bile Vücutda iz bırakabilir.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Erdoğan'ın, 'Miçotakis benim için bitmiştir' sözlerine Yunanistan'dan yanıt
AK Parti ve MHP'den İstanbul'da öğrencilere ulaşım müjdesi! Zamlar geri çekildi