Uzmanı uyardı: Toplumun yüzde 75'i aşılanmazsa aşılama boşa gidebilir!

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya toplumun yüzde 75'inin aşılanmadığı durumda tüm aşılanmaların boşa gideceğini ifade etti

Uzmanı uyardı: Toplumun yüzde 75'i aşılanmazsa aşılama boşa gidebilir!
Uzmanı uyardı: Toplumun yüzde 75'i aşılanmazsa aşılama boşa gidebilir!
GİRİŞ 20.05.2021 15:17 GÜNCELLEME 20.05.2021 15:18
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Koronavirüs nedeniyle yaşanan süreç  hakkında açıklama yapan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, eskiden bulaş riskini azaltmak için sosyal mesafe riskinin 1,5 metre olarak tanımlandığını, şu an Türkiye’de etkin olan İngiliz mutantının kişiyi 2 metre mesafede enfekte edebildiğini söyledi. Prof. Dr. Sakarya, yapılan aşılamanın işe yaradığını da ifade ederek, “yoğun bakımda ve servislerde tedavi gören 60-65 yaş grubu hastamız yok. Şu an genelde 40 yaş ve çocuklar var. Aşılamanın Ocak-Şubat aylarında başladığını düşünecek olursak, eğer Eylül ayına kadar toplumun yüzde 75’i aşılanmazsa, şimdiye kadar yapılan tüm aşılamalar boşa gidecek ve üzülerek söylüyorum ki Kasım-Aralık aylarında kabusu yaşayacağız” diye konuştu. Aşılama başladığında dünyada çift doz aşılamada 6. tek doz aşılamada ise 9. sırada olduğumuzu ancak son zamanlarda sekteye uğradığını, bu nedenle sıralamada aşağı düştüğümüzü ifade eden Medicana International İzmir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, mevcut dolaşan virüsle ilgili yeni veriler olduğunu söyledi.

Balıkesir'de emekli olmaya hazırlanan hemşire koronavirüsten hayatını kaybetti


Virüs bulaşması için 2 metre yeterli 

Türkiye’de şu an da hakim olan virüsün İngiliz mutantı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Sakarya, “Bu mutantın bazı özellikleri var. Eskiden bulaş riskini azaltmak için gereken sosyal mesafenin 1,5 metre olduğu ifade ediliyordu. Artık virüsün kişiyi enfekte etmesi için 2 metre yeterli. Bu nedenle kişiler, alışveriş merkezlerinde ya da işyerlerinde kolaylıkla enfekte olabilir. Açık havada ise bulaş riskinin yüzde 10-20’lerde olduğu, kapalı alanda ise yüzde 80-90 civarında olduğu belirtiliyordu. Şu an açık havada bulaş riskinin yüzde 1’in altında olduğu kanıtlandı. İnsanların açık alanda dolaşabilmeleri ve açık alanda kalabilmelerinin olanağı sağlanmalı. Hafta sonu ya da gece 21.00’den sonra sokağa çıkma yasağı uygulanmasının bir anlamı yok. Virüs hafta sonu ya da o saatten sonra uyku moduna geçmiyor” dedi.  
 
Aşılanmış nüfus hasta olmuyor 

Dünyadaki ülkelere bakıldığında aşılamasını büyük oranda tamamlamış ülkelerin maske, kapalı alan gibi kısıtlamaları sıfıra indirdiğini hatırlatan Prof. Dr. Sakarya, “Şunu söyleyebilirim ki, aşılanmış popülasyonun hiç biri hasta olarak yatmıyor. Geçtiğimiz Kasım – Aralık ayında hastaneleri dolduran 60-65 yaş grubundaki hastalar artık yok. Serviste ve yoğun bakımda yatan hastaların yaş ortalaması 40. Hatta bebekler ve çocuklar yatıyor. Demek ki aşı işe yarıyor. Bu nedenle çok hızlı bir şekilde aşılamaya geçemiz lazım. İşin kötüsü, biz zaman kaybederken, yeni gelişen mutasyonlar, aşı kaçağı mutasyonlar olursa tüm aşılama önlemleri boşa gidecek” diye konuştu.  
 
Aşılama işi şart

Dünyada hasta sayısına oranla ölüm sayısının en az olan ülkelerden birisinin Türkiye olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Serhan Sakarya, bunun altında yatan sebebin ise sağlık personelinin özverili çalışması olarak işaret etti. Prof. Dr. Sakarya, “2000-2005 yılına kadar dünyanın en büyük hayvan aşı üreticisi olan ülke Türkiye’ydi. Biz bu teknolojiye sahiptik ve ne yazık ki şu an aşı yapamıyoruz. Tahminim yaz aylarını geçtiğimiz yaz ayı gibi geçireceğiz. Ancak Eylül – Ekim aylarına kadar yüzde 75 aşılamaya çıkamazsak, Kasım –Aralık ayı kabus ayları olacak. Daha da kötüsü, Ocak – Şubat aylarında aşılarını olan kişilerin de aşıları boşa gidecek. Bu nedenle aşılama işini mutlaka yapmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 13
 • Azcık düşünün 1 yıl önce Şikayet Et
  Yakında aşı ile ilgili olumsuz konuşmayı bile suç kabul edecekler çok yazık çook
  Cevapla
 • faruk 1 yıl önce Şikayet Et
  hangi bilimsel veriye gore bosuna gidecekmis. asilarin etkinlik calismalarinda izlem suresi en az 1 yil yapilacak ki bu tur verilere ulasilsin o da su an da yok
  Cevapla
 • zafer gülten 1 yıl önce Şikayet Et
  bu öldürücü bir salgın hastalık olup,aşı olmak istemeyenler başkalarının sağlığını tehlikeye atmaktadır,can güvenliğini tehdit etmektedir...bu kanuni bir suç değilmidir.aşı mecburi olmalı ve yaptırmayanlar hakkında toplumun can güvenliğini tehlikeye atmaktan işlem yapılmalı.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynen aşı olmayanları asalım idam şart. La bi git işine yaa cahil cahil konuşuyorsunuz. Nasıl bir akıl tutulması yaşadığınızın farkına vardığımızda geç olacak
  Cevapla
 • mişmiş 1 yıl önce Şikayet Et
  İki üniversite mezunuyum. İlla aşı aşı diye dayatırlarsa köyüme giderim. Davar güderim hiç olmazsa eski sağlığıma kavuşurum. Ne idüğü belirsiz aşılarla kalan hayatımı mahvedeceğime, gider davar güderim hem iyi para hemde daha çok sağlık kazanırım.
  Cevapla
 • ÖMER 1 yıl önce Şikayet Et
  korku başka bir şey yok uyanın artık bağışıklık sistemini güçlü tutun aşı üst solunum yollarında fayda vermez
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Piyasalarda sterlin depremi! Tarihte ilk kez olabilir
İBB'nin Bizans'ı diriltme hayali! Sultanahmet Meydanı'nda ihanet projesi