Uyurken ağzından su gelenlere kötü haber!

Prof. Dr. Vedat Göral gece uykusunda ağızdan salya gelmesinin pek çok rahatsızlığın habercisi olabileceğine dikkat çekerek uyarılarda bulundu.

Uyurken ağzından su gelenlere kötü haber!
Uyurken ağzından su gelenlere kötü haber!
GİRİŞ 22.05.2021 17:20 GÜNCELLEME 22.05.2021 17:20
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji Bölümünden Prof. Dr. Vedat Göral, özellikle gece uyurken ağızdan salya akmasının birçok hastalığın habercisi olabileceğini belirterek önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Göral, “Bazı kişilerde gece uykusunda ağızdan su gelmesi kişinin yanlış uyku pozisyonu, reflü hastalığı, bazı diş problemleri, kafa travmaları sonrası, diş çıkarma dönemi, bazı ilaçlara ait yan etkiler, sinir sistemi bozuklukları, ağız anatomisinde problem ve bağırsak parazitleri gibi etkilerden dolayı meydana gelebilir. Uyku pozisyonu da genellikle ağız içinde salyanın birikmesine neden olur. Yan veya yüzüstü uyuyan insanlarda uyurken salya akması daha olasıdır. Özellikle ağzınızdan nefes alma eğilimindeyseniz veya sinüs yollarınızda tıkanıklık varsa biriken salya nefes almak için ağız açıldığında dışarı çıkmaya başlayabilir” diye konuştu.

Koronavirüsten hastaneye yatanların yarısı obezite hastası!


Yemek borusu kanseri de neden olabilir

Alerji, yemek borusu kanseri ve Parkinson hastalığının da salya akmasına neden olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Göral, şöyle devam etti: “Multipl skleroz (MS), Parkinson hastalığı, Müsküler distrofi gibi nörolojik hastalıklar ve yemek borusu kanserleri ağızdan salya akmasına neden olabilir. Antipskotik ilaçlar ve Parkinson hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar da salya akmasına neden olabilir. Alerjik durumlarda da, uyku apnesinde de ağızdan salya akması gelişebilir.”

İlk olarak uyku pozisyonu değiştirilmelidir

Prof. Dr. Göral, tedavi için yapılabilecekleri ise şu şekilde sıraladı: “Öncelikle uyku pozisyonu değiştirilmelidir. Sırtüstü pozisyon tercih edilirse böylece tükürük ağıza ve yastığa akmaz. Ağzınızda sağlıklı bir tükürük dengesi sağlamak önemlidir. Amerikan Diş Hekimleri Birliği'ne göre tükürük vücudumuzu enfeksiyondan korumada hayati bir rol oynar. Aşırı tükürük salgısı olan vakalarda, tükürük bezlerine botoks uygulaması da yapılabilir. Ağıza konan bazı cihazlar gece daha rahat uyumamızı sağlar, salya ve horlamaları azaltır. Uyku apnesi olanlar CPAP kullanmalıdır. Parazit saptanırsa, parazit ilaçları kullanılabilir. Ağızdan tükürük akmasının nedenlerinden biri kişinin ağzından nefes almasına ve dolayısıyla tükürük akmasına sebep olan tıkanık burundur. Burun ve sinüs kanallarının Kulak Burun Boğaz bölümünde temizlenmesiyle kişi daha rahat nefes alır, gece uykusunda ağzını açmayacağı için yastığını ıslatmaz. Stres ve sıkıntı varsa, psikolojik destek alınmalıdır. Ağızdan salya akması ilaçların yan etkisine bağlı ise o ilaçlar değiştirilmelidir." dedi.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 2
  • Cesur58 8 ay önce Şikayet Et
    Bazen yediginiz bayram sekeri ,naneli seker,,akide seker,de gece agzinizfan salya akmasina sebeb olur..
    Cevapla
  • Tahirrr 8 ay önce Şikayet Et
    Sağ yan tarafa doğru yatmak sünnet olup Kalp krizi riskini azaltır ve yukarıda belirtilen hastalıkları karşı önlem almış olursunuz
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Yeni Malatyaspor - Beşiktaş! CANLI
İran'dan Türkiye'ye gaz akışı halen yok