Doğada yetişen mantarlara dikkat! Bazıları zehirliyor

Düzce İl Sağlık Müdürlüğü ülke genelinde yağışların artması nedeniyle doğada yetişen mantarların üremesinde ve tüketiminin artmasına bağlı zehirlenme vakalarında artış olabileceğini belirterek vatandaşları mantar zehirlenmesine karşı uyardı

Doğada yetişen mantarlara dikkat! Bazıları zehirliyor
Doğada yetişen mantarlara dikkat! Bazıları zehirliyor
GİRİŞ 03.06.2021 14:26 GÜNCELLEME 03.06.2021 14:26

Doğal ortamlarda yetişen ve yapısında zehir bulunan mantarların taze, kurutulmuş veya konserve şeklinde çiğ veya pişirilmiş olarak yenilmesi neticesinde ölümle sonuçlanabilen ciddi zehirlenmeler görülebileceğini belirten Düzce İl Sağlık Müdürlüğü vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Uzmanı uyardı: Tuz tüketimi hipertansiyona neden oluyorUzmanı uyardı: Tuz tüketimi hipertansiyona neden oluyor


Zehirli mantarlar doğal ortamlarda yetişiyor

Ülkemizde doğal ortamlarda zehirli mantarların yetiştiği ve vatandaşın da bu mantarlara çokça rağbet ettiğini belirten açıklamada “Mantar zehirlenmeleri, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında yağışların bol olduğu mevsimlerde görülür. Etinin rengi, kokusu ve tadı ile bir mantarın zehirli olup olmadığı anlaşılamaz. Bölgemizde de doğal alanlarda yetişen zehirli mantarların da bulunduğu unutulmamalıdır. Zehirlenme belirtileri olarak mantarda bulunan zehirin niteliğine göre 2 ile 6 saat içinde ortaya çıkabiliyor ve çeşitlilik gösterebiliyor. Mantarın yenmesini takiben 2 saat içinde sersemlik, uyku hali, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüzde ve boyunda kızarma, ağızda metal tat duyusu, bulantı, kusma, terleme; bazı türlerin yenmesinden 6 saat sonra ise bulantı, kusma, ishal, ateş, çarpıntı, karın ağrısı, karaciğer, böbrek fonksiyon bozuklukları ve ölümle sonuçlanan zehirlenme belirtileri görülebiliyor. Zehirlenme belirtileri görüldüğünde Alo 114 Ulusal Zehir Danışma Merkezi (UZEM) aranmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır” denildi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Bakan Tunç: Cumhurbaşkanımız kedi Eros için beni aradı
Türkiye'nin en zeki şehirleri! İşte o il damga vurdu.