Bilecik'te bir ilk! Çaresiz denilen şeyi başardı

Bilecik Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Cem Yıldırım bir ilke daha imza attı. Yıldırım 'Halk arasında çaresiz bilinen lenfödem hastalığı çaresiz değildir' dedi

Bilecik'te bir ilk! Çaresiz denilen şeyi başardı
Bilecik'te bir ilk! Çaresiz denilen şeyi başardı
GİRİŞ 16.06.2021 13:54 GÜNCELLEME 16.06.2021 14:45

Bilecik Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Cem Yıldırım kanseri yenen hastaya lenfatikovenuler anastomoz (Bypass) ameliyatıyla kolun üst seviyesinden lenf damarları toplardamarlara aktardı. Dr. Cem Yıldırım, lenfödemin çaresiz bir hastalık olmadığını söyledi. Halk arasında tedavisinin mümkün olmadığı yönünde bir düşünce hakim olduğunu anlatan Dr. Yıldırım, "Günümüzde mikro cerrahinin gelişmesi ile beraber hatta süpermikro cerrahinin gelişmesi ile beraber bu ameliyatları yapabilmemiz mümkün. Bugün de Bilecik'te 8 yıl önce meme kanserini yenen E.Ö.(45) ismindeki hasta, koltuk altındaki lenf nodlarının alınmasının ardından sağlığına kavuştu, fakat aradan geçen süre zarfından kolunda şişlik ve ağrı hissetmeye başladı. Bizler de ameliyat olmasına karar verdik. Bugün Bilecik Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir ilki gerçekleştirerek, 40’lı yaşlarda lenfodem hastalığına yakalanan bir hastamızın ameliyatını gerçekleştirdik. Meme kanseri ameliyatı içerisinde kanser hücreleri koltuk altına da ilerlediği için koltuk altındaki lenf nodları bu hastamızın alınmış" dedi. 

'Bir daha göremezsin' dediler, ameliyatla iyileşti'Bir daha göremezsin' dediler, ameliyatla iyileşti

 
HALK ARASINDA TEDAVİSİNİN MÜMKÜN OLMADIĞI DÜŞÜNÜLÜYOR

Bu hastalığın lenfödem dendiğini ve çeşitli tedavileri olduğunu anlatan Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Cem Yıldırım, "Erken evrelerden ileri evrelere kadar olan bu hastalıkta çeşitli tedaviler uyguluyoruz. Burada şunun altını çizmek isterim, lenfödem çaresiz bir hastalık değildir. Halk arasında tedavisinin mümkün olmadığı yönünde bir düşünce hakim ancak, günümüzde mikro cerrahinin gelişmesi ile beraber hatta süpermikro cerrahinin gelişmesi ile beraber bu ameliyatları yapabilmemiz mümkün. Hastanemizde de bugün bu ameliyatı yaptık. Kolun üst seviyesinden lenf damarlarını toplardamarlara mikroskop altında çok ince dikişler kullanarak aktardık" dedi. 
 
DÜNYADA İYİ BİR SEVİYEDEYİZ
 
Dr. Cem Yıldırım, açılamasının devamında, "Hastamızı bundan sonra bir fizik tedavi süreci izleyecek. İnşallah sağlığına kavuşacak. Türk plastik cerrahları olarak gerçekten dünyada iyi bir seviyedeyiz. Burada yaptığımız ameliyatlar dünyanın birçok büyük merkezlerinde de yapılıyor. Bu yaptığımız ameliyatları da yurtdışındaki meslektaşlarımız ile de sıkı sık paylaşıyoruz. Bu ameliyat Bilecik’te ilk defa yapıldı. Hastamız 8 sene önce meme kanserini yendi ve zaman içerisinde son birkaç yılda kolda şişlik ve rahatsızlık hissi gelişti" ifadelerine yer verdi. 

 

Bilecik'te kanserden dudağını kaybeden hastaya yeni dudak yapıldıBilecik'te kanserden dudağını kaybeden hastaya yeni dudak yapıldı


DUDAĞINI KAYBEDEN HASTAYA DUDAK OLUŞTURMUŞTU

Öte yandan Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Cem Yıldırım, geçtiğimiz ay alt dudak kanseri nedeniyle dudağının yüzde 80’ini kaybeden Ali Çoban (85) isimli hastaya kol ve bacağından alınan dokuları kendi damarlarıyla yüz bölgesindeki damarlara mikrocerrahi cerrahi yöntemler kullanılarak aktarmış ve yeni bir dudak oluşturmuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
S&P'den tepki çeken Türkiye kararı
Hurda, kağıt ve ahşap alım fiyatlarına yüzde 40 zam geldi!