Diyarbakır'da 72 yaşındaki kadının uyluğundan 5 kilo tümör çıktı!

Batman'da yaşayan 72 yaşındaki Nazmiye Aydın'ın uyluğundan 5 kilo tümör çıktı. Hasta koronavirüsten korktuğu için 1,5 yıldır hastaneye başvurmadığı için portakal büyüklüğündeki tümör karpuz büyüklüğüne ulaşmış.

Diyarbakır'da 72 yaşındaki kadının uyluğundan 5 kilo tümör çıktı!
Diyarbakır'da 72 yaşındaki kadının uyluğundan 5 kilo tümör çıktı!
GİRİŞ 18.06.2021 13:18 GÜNCELLEME 18.06.2021 13:18
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Batman'da yaşayan Nazmiye Aydın’ın, rahatsızlanınca gittiği hastanede yapılan tetkiklerinde uyluğunda tümör olduğu belirlendi. Pandemi nedeniyle tedavi için hastaneye gitmekten korkan Aydın'ın uyluğundaki tümör, zamanla büyüdü. Durumundan endişe eden yakınları, Aydın'ı 1,5 yılın sonunda Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi'ne getirdi. Doktorlar hastayı muayene ettikten sonra, acilen ameliyata aldı. Başarılı geçen ameliyatta, Nazmiye Aydın’ın uyluğundan 5 kiloluk tümör çıkartıldı.

'Bir daha göremezsin' dediler, ameliyatla iyileşti'Bir daha göremezsin' dediler, ameliyatla iyileşti

İHMAL YÜZÜNDEN TÜMÖR KARPUZ BÜYÜKLÜĞÜNE ULAŞTI

Ameliyatı yapan Dicle Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Emin Özkul, tümörün kötü huylu olduğunu ve hastanın tedavisini, pandemi nedeniyle ihmal ettiğini söyledi. Portakal büyüklüğündeyken alınabilecek tümörün, karpuz büyüklüğüne ulaştığını aktaran Özkul, şöyle konuştu: "Hastamız, uyluk kısmında kötü huylu bir tümöre sahip. İhmal edilmiş, pandemiden dolayı biraz geç müdahale olmuş bir hasta. Pandemiden dolayı birçok hasta, hastanelere başvuramadı veya geç başvurdu. Normalde daha küçük boyutlarda bir portakal büyüklüğündeyken yakalanabilecek bir tümör, karpuz büyüklüğüne geldikten sonra, ancak müdahale edilebildi. Hastanın uyluğundan yaklaşık 5 kiloluk bir tümör çıkarttık. Bu, son dönemlerde özellikle karşılaştığımız bir durum, yani pandemiden sonra karşılaştığımız bir durum. Maalesef ki hastalara müdahaleyi de geç hale getirdi. Pandemi sadece farklı yönlerde insanların ölümüne yol açmadı, bu şekilde geç müdahalelere yol açarak, hastaların sakat kalma oranını ve hastaya müdahaleyi güçleştirdi. Bu hasta da onlardan bir tanesi."


 

Böbrek ağrısıyla gitti, aynı anda yapılan 2 operasyonla hayatı değişti!Böbrek ağrısıyla gitti, aynı anda yapılan 2 operasyonla hayatı değişti!


BİRKAÇ AY GEÇ KALSAYDI BACAĞINI KAYBEDEBİLİRDİ

Birkaç ay daha geç kalınması durumunda, hastanın hayatını kurtarmak için, bacağının kesilmesini önermek zorunda kalacaklarını ifade eden Özkul, "Hastaya, yaklaşık 4,5 saat süren bir müdahalede bulunduk. Çok şükür herhangi bir sinir hasarı ve damar hasarı olmadan, inşallah yakın zamanda sağlığına kavuşup normal yaşantısına dönecek. Bu hastalar biraz daha gecikse, genellikle ekstremite kaybına, yani ampütasyon dediğimiz bacağının kaybına yol açacak bir ameliyatla sonuçlanabiliyor. Bu hasta birkaç ay sonra gelmiş olsa, muhtemelen hastanın hayatını kurtarmak için bacağının kesilmesini önerebilirdik. O nedenle hastalardan ricamız, eğer bir sıkıntısı olan varsa, mutlaka en yakın doktora başvurup, pandemiye bakmaksızın gecikmeden tedavisine başlamasını öneriyoruz" diye konuştu.

KOVİD 19 NEDENİYLE KORKTUK, HASTANEYE GİTMEDİK

Nazmiye Aydın’ın oğlu Süphi Çelik ise, "1,5 sene oldu. Covid-19'dan dolayı hastaneye gelmekten korkuyorduk, annem yaşlıdır diye. Biz de geciktik. Bacağındaki tümör önce küçüktü, sonra büyüdü. Şimdi ameliyat oldu, durumu çok iyi. Doktorumuz iyi bir iş başardı, kendisine çok teşekkür ediyoruz" dedi.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 3
 • zeynep 1 yıl önce Şikayet Et
  hastanelerden randevu alınabiliyor mu acaba?
  Cevapla
 • Arif 1 yıl önce Şikayet Et
  Hastaneler randevu veriyor. Sabah akşam televizyonlar korku pompaladığı için insanlarda basit bir hastalıktır diye hastaneye gitmekte tereddüt ediyor.
  Cevapla
 • Sivaslı 1 yıl önce Şikayet Et
  Sizce normal değil mi millet yatıyor korona kalkıyor korona. İnsanlar artık o kadar korkuyor ki hastaneye gitmek yerine ölmeyi tercih ediyorlar. Burada sorgulanması gereken çok şey var.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bülent Arınç'tan Kılıçdaroğlu'na destek: Boğazına sarılmak gerekmez
İşçi ve işverenden yeni talep: Erdoğan'a mektup gönderdiler