Hibiskus çayının faydaları nelerdir? Hibiskus çayı nasıl demlenir?

Diyetisyen Eda Balcı antioksidan özelliğiyle bilinen ve sağlığa sayısız faydası olan hibiskus çayından bahsederek doğru demlemenin püf noktalarını anlattı..

Hibiskus çayının faydaları nelerdir? Hibiskus çayı nasıl demlenir?
Hibiskus çayının faydaları nelerdir? Hibiskus çayı nasıl demlenir?
GİRİŞ 22.06.2021 11:57 GÜNCELLEME 22.06.2021 12:21

Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik bölümü Arş. Gör. Eda Balcı, Hibiskus çayına dair bilinmeyenleri anlattı. Hibiskus bitkisinin farklı yörelerde nar çiçeği, bamya çiçeği, roselle veya kerkede olarak bilinen bir bitki olduğunu belirten Balcı, ''Hibiskus ilk olarak Güneydoğu Asya ve Kuzey Afrika’da ortaya çıkmıştır. Günümüzde de birçok yerde yetişmeye devam etmektedir.'' dedi.

Şifa kaynağı horum dutu pekmezi gramla satılıyor!Şifa kaynağı horum dutu pekmezi gramla satılıyor!


PARLAK KIRMIZI VE SON DERECE LEZZETLİDİR

Günümüzde insanların, sağlıklı beslenmeye özellikle tıbbi özelliklere sahip besinlere ilgisinin hayli arttığına dikkat çeken Balcı, ''Parlak kırmızı renkte ve oldukça lezzetli olan Hibsikus da bu besinlerden biridir. Genel olarak Hibiskus, içecek (soğuk veya sıcak) marmelat, reçel, puding ve dondurma üretiminde renklendirici ve aroma verici olarak kullanılmaktadır'' diye konuştu. ANTİOKSİDAN ÖZELLİĞİ YÜKSEK BİR ÇAY

Balcı, Hibuskus çayının insan sağlığı üzerine etkilerinin birçok çalışma ile ortaya konulduğunu hatırlatarak ''Renginden de anlaşılacağı gibi antioksidan özelliği yüksek olan çaylardan biridir. Diğer bazı çaylardan farklı olarak kafein içermemektedir'' ifadelerini kullandı. 

  Diyetisyen Eda Balcı, Hibiskus çayının faydalarını 6 maddede sıraladı: 

  • Kan basıncını düzenler. İyi kolesterol denilen HDL kolesterolü yükseltir. Kötü kolesterol denilen LDL kolesterolü ise düşürür. Düzenli olarak Hibiskus çayı tüketimi bu etkilerin görülmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda içeriğinde bulunan “bioflavonoidler” arter duvarında plak birikimini önlemektedir. 

  • Antioksidan özelliği ve C vitamini içeriğinin yüksek olmasından dolayı bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci artırmaktadır. Özellikle nezle, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir 

  • Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını destekleyerek bağırsak gazları ve hazımsızlık sonucu oluşan şişliklerin tedavisinde ve kabızlık problemlerinde etkilidir. 

  • Karbonhidrat emilimini yavaşlatarak kan şekerini dengeler. Bu özelliği sayesinde Hibiskus çayı zayıflama hedeflerinde kilo kaybını kolaylaştırır. Yapısındaki flavonoidler sayesinde antidepresan özelliği gösterir.

  • Zihinsel ve bedensel sakinleşmeyi sağlar. Hibiskus çayı ile yapılan bir çalışmaya göre kanser hücrelerinin çoğalmasını yavaşlattığı kanıtlanmıştır. DOĞRU DEMLEME ÇOK ÖNEMLİ


''Bitki çaylarında demlemenin doğru yapılması çok önemlidir'' diyen Balcı, Hibiskus çayının nasıl demlenmesi gerektiğini de şu şekilde anlattı: "1 su bardağı kaynamış sıcak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar Hibiskus eklenir ve 5 dakika kadar demlenir. Lezzet katması açısından içerisine tane karanfil, kabuk tarçın, portakal veya limon dilimi eklenebilir. Günde 2 fincanı aşmayacak şekilde tüketilebilir. Aşırı tüketimi zehirleyici etkiye sebep olabilir.  Hamilelerin hibiskus çayı içmesi önerilmemektedir. Emziren kadınların ise mutlaka doktora danışarak tüketmeleri gerekmektedir." 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Kadıköy'de tur penaltılarla gitti! Fenerbahçe yarı finalin kapısından döndü
Hizbullah'tan İsrail'e operasyon! Füzeler peş peşe fırlatıldı