Tek ameliyatla karaciğer ve kalın bağırsağındaki 8 tümör temizlendi

İstanbul'da yaşayan 63 yaşındaki Adnan Elver rutin kan tahlili sırasında yüksek çıkan CRP değeri sonucu ayrıntılı incelemede 4. evre kalın bağırsak kanseri teşhisi konuldu. Elver 8 saatlik süren operasyonla sağlığına kavuştu.

Tek ameliyatla karaciğer ve kalın bağırsağındaki 8 tümör temizlendi
Tek ameliyatla karaciğer ve kalın bağırsağındaki 8 tümör temizlendi
GİRİŞ 05.07.2021 17:43 GÜNCELLEME 05.07.2021 17:43
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Yaklaşık 6 ay önce rutin kan tahlili sırasında “CRP” değerleri yüksek çıkan Adnan Elver’e yapılan ayrıntılı incelemeler sonucu 4. evre kalın bağırsak kanseri tanısı kondu. Üstelik kanser karaciğere metastaz yapmıştı. Hiçbir şikâyeti olmamasına rağmen böyle bir tanıyla karşılaştıklarında tüm aile olarak çok büyük şok yaşadıklarını söyleyen Adnan Elver, duygularını şöyle ifade etti: “Bana vücudumda 3’ü çok büyük olan 8 tümör olduğu söylendi. Bu durumu öğrendiğimde ölümün soğuk nefesini hissettim. Ama hemen toparlandım. ‘Güçlü bir adamım ben bu hastalığa pabuç bırakmam’ diyerek sonuna kadar mücadele etmeye karar verdim.”

Göz çevresi yağ bezelerine dikkat! Kolesterol sebebi olabilirGöz çevresi yağ bezelerine dikkat! Kolesterol sebebi olabilir


63 YAŞINDA YENİDEN DOĞDU

Tek bir ameliyatla tümörlerden tamamen kurtulmanın çok büyük rahatlama sağladığını söyleyen Adnan Elver, “Yaklaşık yedi saat süren operasyon sonrasında 63 yaşımda yeniden doğdum diyebilirim. Ayağa kalktım ve kendimi çok iyi hissediyorum. Bu süreçte yanınızda sizi destekleyen, araştıran bilgi veren birileri olunca işler daha da kolaylaşıyor. Ben her anlamda oğlumun çok büyük desteğini gördüm” ifadelerini kullandı.

Dünyada her yıl 2 milyon kişi 'ishal' nedeniyle hayatını kaybediyor!Dünyada her yıl 2 milyon kişi 'ishal' nedeniyle hayatını kaybediyor!


GELDİĞİNDE HİÇBİR ŞİKAYETİ YOKTU

Adnan Elver’in tedavi sürecini gerçekleştiren Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cüneyt Kayaalp, “Adnan Bey, geldiğinde hiçbir şikâyetinin olmadığını söylemesine karşın yaptığımız incelemelerde kalın bağırsağında karaciğere metastaz yapmış tümör tespit ettik. Tümörü kemoterapi ile kontrol altına aldıktan sonra 3 kişilik bir ekiple 7 saatte ameliyatını gerçekleştirdik. Kalınbağırsağın son kısmında yerleşmiş olan ana tümörün yanı sıra kalınbağırsak ve karaciğerdeki 8 tümörü tek ameliyatta çıkardık” diye konuştu. Genellikle kalın bağırsak tümörlerinin karaciğere yayıldığı durumlarda birden fazla ameliyat gerektiğine dikkati çeken Prof. Dr. Cüneyt Kayaalp, “Yeterli bir ekip ve tecrübeyle ameliyatı aynı anda yapmak mümkün” dedi.

UZUN DÖNEM YAŞAMA ŞANSI ARTIK MÜMKÜN

Dördüncü evre kalın bağırsak tümörlerinde artık uzun dönem yaşama şansının mümkün olduğunu dile getiren Prof. Dr. Kayaalp, “Bugün hem kemoterapi hem de cerrahi anlamda yaşanan gelişmelerle birlikte kombine tedavi sayesinde tedavi iyileşme başarısında önemli katkı sağladı. Bu sayede hastalarımızın uzun dönem yaşam şansı kat kat arttı ki bundan 15 yıl önce böyle bir şansımız yoktu. Dolayısıyla hastalarımız hiçbir zaman umutlarını kaybetmemeli" ifadelerini kullandı.

BELİRTİ VERMEDEN İLERLEYEBİLİYOR

Kalın bağırsak kanserlerinde tümörün hiçbir belirti vermeden  ilerleyebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Cüneyt Kayaalp, “Bu hastalar için de erken teşhis için düzenli yapılacak sağlık kontrollerinin önemine dikkat çekiyoruz. 45 yaşından sonra kolonoskopi yaptırmak gerekiyor. Özellikle de ailesinde kanser öyküsü olanlar bu konuda çok daha dikkatli olmalı” diye konuştu.

BAZI HASTALAR DEPRESİF OLABİLİYOR

Bazı hastaların tanı aldıktan sonra doğal olarak durumdan etkilendiğini ve depresif olabildiğini söyleyen Prof. Dr. Kayaalp, sözlerine şöyle devam etti: “Her ne kadar zor bir süreç olsa da hasta ve hasta yakınları pozitif olmaya çalışmalı. Hastamız bu anlamda örnek oldu. Daima pozitif olmaya çalıştı ve iyi olacağına inandı. Bununla birlikte tedavi süresince hasta ve yakınlarının sağlık konusunda farkındalıkları da çok önemli. Adnan Bey bu anlamda çok şanslıydı, çünkü bu konuda oldukça bilgi sahibi, bilinçli, araştıran bir oğlu var. Tedavi sürecinde hem babasına hem de bize büyük kolaylık sağladı.”

MORALİMİZİ HEP YÜKSEK TUTTUK

Babasına kanser teşhisi konulduğunda başlangıçta büyük yıkım yaşadığını söyleyen Yağız Elver ise, “Babam için ne yaparız diye araştırmaya başladım. Tıp makalelerini bile okudum. Babam için elimden geleni yapmaya çalıştım. Ama en önemlisi hem onun hem de kendimin moralini hep yüksek tuttum” dedi.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 1
  • Remzi bey, 2 yıl önce Şikayet Et
    Allah şifa versin, hayırlı evlat için de cennetin kapıları açılır inşallah.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Eski MOSSAD Başkanı'ndan İsrail'e İran uyarısı
İsrail'in savaş kararı sonrası ABD'den jet hızında açıklama: Dahil değiliz!