Ekran başında hareketsiz saatler adım adım kamburluğa yaklaştırıyor!

Avrasya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Özgür Ortak, telefon ve bilgisayarda saatlerini harcayan ve daha rahat ama sağlıksız duruşlar hakkında uyararak, “Her an sizi kamburluğa biraz daha yaklaştırıyor” dedi.

Ekran başında hareketsiz saatler adım adım kamburluğa yaklaştırıyor!
Ekran başında hareketsiz saatler adım adım kamburluğa yaklaştırıyor!
GİRİŞ 07.07.2021 10:39 GÜNCELLEME 07.07.2021 10:39

Günlük hayat içerisinde çok fazla telefon ya da bilgisayar kullanıyoruz. Teknolojik aletleri kullanırken dik durmak yerine daha rahat ama sağlıksız duruşlar seçiyoruz. Bu durum zamanla kalıcı kamburluğa yani kifoza yol açabilir. Avrasya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Özgür Ortak, kifozla ilgili önemli bilgiler veriyor.

Masa başı çalışanlarını bekleyen risk: Boyun fıtığıMasa başı çalışanlarını bekleyen risk: Boyun fıtığı

Hayati tehlikelere yol açabilir…

Kifoz diğer bir deyişle kamburluk, başın vücuda göre daha önde, sırt çıkıntısının normalden daha yüksek, bel oyuntusunun daha belirgin olması durumudur. Normal şartlarda omurga belli oranda bir çıkıntıya sahiptir. Bu oran 20 ila 55 derece arası olarak kabul edilir. Bu oranın dışında kalan eğrilikler kifoz yani kamburluk olarak kabul edilir. Tedavi edilmediğinde ise yaşam kalitesini düşürmenin yanı sıra hayati tehlikelere yol açabilir.

Boyun ağrısı hangi doktora bölüme gidilir? Boyun ağrısına bakan poliklinikler...Boyun ağrısı hangi doktora bölüme gidilir?

Kifoz neden oluşur?

 • Genetik sebepler,
 • Osteoporoz,
 • Kötü duruş alışkanlıkları,
 • Omurgada oluşan iltihaplar,
 • Tüberküloz,
 • Yetersiz beslenme,
 • Güçsüz kaslar,
 • Herhangi bir darbe sonucunda meydana gelen kırıklar.

Çocuklarınızı ağır çantalar taşıtmayın!

Bazı kişilerde yapısal olarak kifoz görülebilmektedir. Bu durumda kifozun oluşmasında omurların ayrışma kusuru veya yapısal oluşum kusuru belirleyici bir rol üstlenir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte çocuktaki bu eğrilik giderek artmaya başlar. Doğuştan gelen kamburluğun bir diğer önemli sebebi ise Scheuermann hastalığıdır. Nedeni tam olarak bilinmeyen hastalıkta kamburluk uyarıldığında herhangi bir düzelme göstermez. Bu hastalarda kamburlaşma oranı 55’in üstündedir. Genellikle bel ağrısı şikayetiyle ergenlik dönemlerinde ortaya çıkar. 

Kamburluk duruş bozuklukları sebebiyle sonradan da gelişebilir. Postural kifoz olarak adlandırılan bu durumda, kişi uyarıldığında kendini düzeltebilir ki, zaten omurlarında bir şekil bozukluğu yoktur. Postural kamburluğa sebep olan ana faktör kötü pozisyonda oturuş ve kondisyon yetersizliğidir. Aynı zamanda çocukluk çağında kullanılan ağır çantalar da sonradan gelişen kamburluğa yol açabiliyor.

Ensede ağrı ve sertlik neden olur? Ense kökü ağrısı nasıl geçer? Ensede ağrı ve sertlik neden olur? 

Eğer bu belirtileri gösteriyorsanız…

 • Dik durmakta zorlanmak,
 • Kaslarda yorgunluk,
 • Kemiklerin eğilmesine bağlı olarak boyun daha kısa durması,
 • Sırt ağrısı,
 • Omurga bölgesinde duyarlılık.

Bebek ve çocuklarda ise daha farklı belirtiler gözlemlenebilir. Örneğin; kol ve bacaklarda orantısızlık görülebilir, gövde de şekil bozuklukları oluşabilir, denge kaybı yaşanabilir. Özellikle de öne doğru eğildiğinde belirginleşen kamburluk dikkat çeker.

Göz ağrısı neden olur? Sağ göz sol göz ağrısı nasıl geçer? Göz sağlığı...Sağ göz sol göz ağrısı nasıl geçer? Göz sağlığı...

Teşhis ve tedavi yöntemi

Öncelikle fiziki muayene yapılır. Kişinin önüne eğilmesiyle yandan omurgasına bakılır. Normalden fazla eğriliklerde omurga röntgeni istenir. Röntgen kifozu teyit etmek, eğikliğin derecesini belirlemek ve şekil bozukluğunun türünü öğrenmek için kesin sonuçları verir. Aynı zamanda hastanın şikayetlerine göre nörolojik testler de istenebilir. Bunun için kifoza his kaybı, halsizlik, denge kaybı ve felç gibi sorunların olması gerekir.

Kifozun tanısı için gerekli ölçümler yapıldıktan sonra tedavi aşamasına geçilir. Eğiklik 50-55 derece arasındaysa düzenli egzersiz, fizik tedavi, doğru duruş ve oturuş teknikleri ile düzelme sağlanabilir. Aynı zamanda dik durmayı kolaylaştıracak korseler kullanılabilir. Ancak eğrilik 70’in üzerinde ise cerrahi müdahaleler gerekebilir. 

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Mahra Pınar'ın ailesinden başıboş köpek düzenlemesine destek: Başka Mahralar ölmesin
Almanya'dan İsrail'e flaş suçlama