Demir eksikliğini engellemek için mutlaka tüketmeniz gereken besinler!

Uzman Diyetisyen Dilek Sivri halk arasında kansızlık olarak bilinen demir eksikliğinin sağlıklı beslenmeyle giderilebileceğini belirterek hangi besinlerin tüketilmesi gerektiği konusunda önemli önerilerde bulundu.

Demir eksikliğini engellemek için mutlaka tüketmeniz gereken besinler!
Demir eksikliğini engellemek için mutlaka tüketmeniz gereken besinler!
GİRİŞ 10.07.2021 09:42 GÜNCELLEME 10.07.2021 09:42

Demir eksikliğini doğru beslenmeyle önleyebilmek için demir açısından zengin besinlerin tüketiminin öneminden bahseden Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Arş. Gör. Dilek Sivri, “Demir eksikliği için kırmızı et, balık, kümes hayvanları ve yumurta tüketilmelidir. Ayrıca; kuru baklagiller (kuru fasulye, mercimek, nohut, barbunya gibi), kuru meyveler (kuru kayısı, kuru üzüm, kuru erik, kuru incir, hurma gibi) pekmez, yağlı tohumlar (fındık, ceviz, badem gibi), yeşil yapraklı sebzeler (roka, ıspanak, pazı, maydanoz, nane, brokoli, dereotu gibi) gibi hayvansal olmayan gıdalara her gün beslenmede yer verilmelidir.” önerisinde bulundu.

Reflüye dikkat! Tedavi edilmezse solunum hastalıklarına neden oluyorReflüye dikkat! Tedavi edilmezse solunum hastalıklarına neden oluyor


DEMİR EMİLİMİNİ ARTTIRAN BESİNLER TÜKETİLMELİ

Demir eksikliğinin, demir içeriği yüksek besinleri tüketerek engellenebileceğini hatta diyette yapılan birkaç değişiklikle demir emilimi artırabilir olduğunu ifade eden Sivri, “Bunun için demir içeren besinler kuşburnu, biber, kivi, turunçgiller, çilek, brokoli, domates, yeşil yapraklı sebzeler, kavun gibi C vitamini içeriği yüksek besinlerle birlikte tüketilmelidir. Pratik olarak ana öğünlerde mevsiminde salata tercih edilebilir. Mayalı ekmek tüketimi demir emilimini artırdığı için tüketilebilir, börek ve çörek gibi diğer unlu besinler mayalandırılarak tüketilebilir. Kepek ekmek yerine çavdar ya da tam buğday  ekmeği tercih edilebilir.” diye konuştu.ÇAY İÇMEKLE DEMİR EKSİKLİĞİ GÖRÜLMEZ

Sivri, çayda bulunan tanener demirin vücutta emilimini azaltabileceğinin altını çizerek, “Yeterli ve dengeli beslenen sağlıklı bireylerde çay içimiyle demir eksikliği görülmez. Ancak riskli bireylerin (yaşlılar, çocuklar, gebeler ve demir eksikliği anemisi hikâyesi olanlar) çayı açık olarak öğünlerden 1-2 saat sonra dilerlerse limonlu olarak günde 1-2 fincan olarak tercih edebilirler” tavsiyesinde bulundu. Demir eksikliği belirtilerinin beslenmeyle iyileştirilemediği durumlarda doktor tavsiyesi ile takviye alınabileceğini belirten Sivri, demir takviyeleri kullanımından sonra görülen kabızlığı önlemek için ise mevsiminde taze sebze ve meyve, kurubaklagil, kuru meyveler ve su tüketimi artırılması gerektiğini ifade etti.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Osmanlı döneminde illerin isimleri! İşte asırlardır adını koruyan kentler...
Çekya'da yıkıldık! Galatasaray, Avrupa'ya veda etti!