Şifa arayanların umudu oluyor! Benli pancar otu hemoroide iyi geliyor

Giresun'da pek çok faydası bulunan ve doğada kendiliğinden yetişmesiyle bilinen benli pancar otu şifa arayanların umudu oldu. Yazın gelmesiyle birlikte dere kenarlarında veya sulak alanlarda yetişen benli pancar otu toplanmaya başlandı.

GİRİŞ 27.07.2021 10:06 GÜNCELLEME 27.07.2021 10:39
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Giresun’un hemen hemen her yerinde yetiştiği belirtilen ve birçok yemeğe katılmasının yanı sıra kurutulup çay olarak da tüketilen benli pancar otunun özellikle hemoroid (basur) hastalığına çok iyi geldiği ileri sürüldü..

Kulağınızdan gelen akıntı tehlikenin habercisi olabilir!Kulağınızdan gelen akıntı tehlikenin habercisi olabilir!HEMOROİD HASTALIĞINA İYİ GELİYOR

Çevresinde birçok basur rahatsızlığı yaşayanların benli pancar otuyla sağlığına kavuştuğunu anlatan Yaşar Çakır, “Yapraklarındaki lekelerden dolayı yöre insanı beyli veya benli pancar diye biliyor. Bu ot birçok yemeğe katarak tüketiliyor ama özellikle lahana diblesine katıyorlar. Ayrıca yaprakları kurutuluyor ve çay olarak da tüketiliyor. Ben bunu rahmetli olan yaşlı bir büyüğümüzden öğrenmiştim. Basuru, hemoroidi olanlara kurutulmuş yaprağı kaynatılıp suyu sabah aç karına içildiğinde çok iyi geliyor. Bu tecrübeyle sabittir. Ben de sadece şifa niyetine 4,5 yıldır bu aylarda topluyorum ve etrafımızda bu tür rahatsızlığı olanlara hiçbir karşılık beklemeden veriyorum. Sadece amacımız çevremizdeki insanlara faydamız olsun istiyoruz. Aslında farmakolojik incelemesi yapılıp, etkin maddesi çıkartılıp literatüre kazandırılması gerekir. Ancak farmakolojik incelemesi yapılmayan ama şifa olarak kullanılan birçok bitki mevcuttur. Bu da onlardan bir tanesidir. Biz sadece büyüklerimizden duyduğumuz ,öğrendiğimiz veya tecrübeyle sabit bazı şifalı olduğunu bildiğimiz bitkileri şifa niyetine kullanıyoruz. Bu bitki türü de onlardan biridir” dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 3
 • muyo 1 yıl önce Şikayet Et
  bendede basur hastalığı var bu ropörtaj yapan kişiyle nasıl bağlantı kurabilirim.
  Cevapla
 • tunctunc 1 yıl önce Şikayet Et
  Kesinlikle bu otu Prof..Saracogluna ula$tirin..Prof..Saracoglunun cok videolari var..
  Cevapla
 • KERİM 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizim doktorlar duymasın,bitkiyi yerden yere vururlar,malum bizim doktorların en iyi bildiği iş,antibiyotik veya hemen ameliyat.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu'nun Sabiha Gökçen Havaalanı hakkındaki sözleri yine gündemde
Manisa'da tarlasından servet fışkırdı! 50 milyon dolar teklif ettiler