Çocuklarda epilepsi hastalığına dikkat!

Çocuk Nörolojisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Gül Demet Kaya Özçora epilepsi hastalığının çocukluk çağının en sık görülen kronik nörolojik hastalık olduğunu belirterek uyarılarda bulundu..

Çocuklarda epilepsi hastalığına dikkat!
Çocuklarda epilepsi hastalığına dikkat!
GİRİŞ 27.07.2021 15:14 GÜNCELLEME 27.07.2021 16:45

Epilepsi hastalığına tedavi yönteminin var olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Gül Demet Kaya Özçora, "Epilepsi hastalığının görülme sıklığı yüzde 0.5 ile yüzde 1 arasındadır. Epilepsi klinik bir tanıdır. Nöbet şüphesi olan hasta mutlaka bir çocuk nörolojisi uzmanı tarafından görülmelidir. Olayın videosu ve tarifi, hastanın muayenesi ve yardımcı tetkikler ile tanıya varılmaya çalışılmalıdır. Klinik bilgiler yanında en önemli yardımcı tanı aracı EEG yani Elektroensefalografi ’dir. EEG tek başına epilepsi tanısı koydurmayacağı gibi normal olması da epilepsiyi dışlamaz. EEG uygun sürede çekilmeli ve mutlaka uyku deprivasyonu içermelidir. Mevcut tetkikler ile net tanı konulamaması durumunda klinik takip edilmeli, olay videoları istenmeli veya uzun süreli EEG çekimleri planlanmalıdır’’ diye konuştu.

Şifa arayanların umudu oluyor! Benli pancar otu hemoroide iyi geliyorŞifa arayanların umudu oluyor! Benli pancar otu hemoroide iyi geliyor

 

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
çocuk hastalığı
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika: İstanbul ve 9 ilde okullar tatil edildi!
Türkiye'nin yeni gücü 500 parçaya bölüyor! İlk kez görüntülendi