Kadın doğum uzmanı Prof. Dr. Çoksüer'den aşı kısırlık yapıyor iddialarına yanıt geldi!

Diyarbakır'da görev yapan kadın doğum uzmanı Prof. Dr. Hakan Çoksüer koronavirüs aşı oranının bölgede az olması ve bazı kesimlerce aşının kısırlık yaptığı iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kadın doğum uzmanı Prof. Dr. Çoksüer'den aşı kısırlık yapıyor iddialarına yanıt geldi!
Kadın doğum uzmanı Prof. Dr. Çoksüer'den aşı kısırlık yapıyor iddialarına yanıt geldi!
GİRİŞ 28.07.2021 15:01 GÜNCELLEME 28.07.2021 15:01
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Korona virüs aşı oranının en düşük olduğu iller arasında bulunan Diyarbakır'da görevli Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Hakan Çoksüer, aşının kısırlık yaptığı dedikodularına kulak asılmaması gerektiğini bildirdi. Korona virüs aşısı yapan kadın veya erkeklerin kısır olmayacağını aksine kendilerinin daha fazla güvende olacağını dile getiren Prof. Dr. Hakan Çoksüer, "Korona virüs aşısının kısırlık yaptığına dair bir dedikodu yayılmış durumda, fakat biz yapılan sınırlı çalışmalarla da olsa bilimsel çalışmaları incelediğimizde korona virüs aşısının hem kadın da hem de erkeklerde kısırlık yapmadığı yönünde bilgiler bulunmaktadır. Bu yüzden hastalarımız biraz müsterih olsunlar ve kısırlık yapmadığını bilsinler, endişe duymasınlar. Çocuk sahibi olmak isteyen ve tüp bebek tedavisi görenler korona virüs aşısını gönül rahatlığı ile yapabilirler. Korona virüs aşısı yapmak çocuk sahibi olma tedavisi sırasında herhangi bir yan etkisi yoktur. Aynı zamanda halk arasında yanlış bilinen hem kadın hem de erkek üzerinde kısırlığa neden olmayacağının altını çizerek söylemek isterim" dedi. 
 

ABD'den yeni varyant B.1.621 açıklaması! Her 10 kişiden 1'inde görülüyorABD'den yeni varyant B.1.621 açıklaması! Her 10 kişiden 1'inde görülüyorHAMİLELER İLK 3 AYIN ARDINDAN AŞI OLABİLİR

Hamile olan hastaların hamileliklerinin ilk 3 ayından sonra rahat bir şekilde korona virüs aşısı olabileceğini aktaran Prof. Dr. Hakan Çoksüer, "Bazı hastalarımız gebelik sırasında korona virüs aşısının yan etkisinin olabileceğine dair bir endişelerinin olduğunu söylüyor, bununla ilgili bizlere çok soru soruluyor. Gebeliğin ilk 3 ayından düşük riski olduğundan kaynaklı aşı olmalarını tercih etmiyoruz. Ama ilk 3 aydan sonra gebe olan hastalarımız rahat bir şekilde korona virüs aşısını olabilirler. Hamile kadınlar bağışıklık sistemleri riskli oldukları için korona virüs olma ihtimalleri çok yüksek, bu yüzden tekrar söylemek gerekirse, ilk 3 aydan sonra rahatlıkla korona virüs aşısı olabilirler. Ayrıca emziren kadınlara da bebeklerinin sağlığı için korona virüs aşısı olmalarını öneriyoruz" diye konuştu. KENDİMİZ VE BAŞKALARININ SAĞLIĞI İÇİN AŞI OLALIM

Diyarbakır’da aşılama oranlarının çok zayıf olduğunu anlatan Prof. Dr. Hakan Çoksüer, "Diyarbakır’da aşılama oranları çok ama çok zayıf olduğunu görüyoruz. Fakat aşılama çalışmaları ile ilgili Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin ve sağlık ekipleri özveriyle çalışıyorlar. Sağlık ekiplerinin Diyarbakır’ın dört bir yanında müthiş bir aşı çalışması olduğunu kendi gözlerimizle görüyoruz. Bunun için Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı ekipleri tebrik ediyorum. Halkımızın da bu ön yargılarını bir kenara bırakıp bilinçlenmesi gerekiyor. Halk olarak ayağımıza kadar gelen aşıyı yapmıyorsak kendimizi sorgulamamız lazım. Bu yüzden bu hizmeti geri tepmeyerek hem kendi sağlığımız hem de başkalarının sağlı için aşı olunmasını istiyoruz. Sağlık Bakanlığına ve Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 12
 • zafer gülten 2 yıl önce Şikayet Et
  kim demiş kısırlık yapıyor diye,63 yaşındayım,2 kez aşı oldum ve bu yaşta herşeyim eskisi gibi,bir yan etkisini görmedim.ama devlet dedikoduların önüne geçmek için aşı olan birkaç gönüllüden sperm alıp,kalite testi yapsın,ve roporu basın ve televizyonda yayınlasın,mesele çözülür.tabii danışmanlar uyuşturucu bağımlısı olursa akıl edemezler bunu.
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Çok biliyordunuz aşıyı üretseydiniz. Okuduğunuz makaleleri bize okumakla olmuyor bu iş. Aşı karşıtı değilim ama, aşı olan olur olmayan olmaz. Olanla olmayan da virüs taşıyıcısıdır bu durumda herkes tedbirlere dikkat etsin. Aşı ile bu iş çözülür yalanınız tutmadı, şimdi yüzde yüz aşı oranını mı zorluyorsunuz?
  Cevapla
 • vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  türkiyede 80-90 senedir tüm vatandaşlara çeşitli aşılar yapılıyor. 0 yıllarda nüfus 10 milyon civarı, geçen yıllardan sonra bu gün nüfus 85 milyonu geçti. bu nasıl kısırlık anlaşılır gibi değil.
  Cevapla
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayın hocam 1 yıl corona hastalığı tedavisinde kullandığınız ilacı yasaklayarak siz güven kaybına uğradınız. Bundan sonra doğru söylesenizde boşuna....
  Cevapla
 • mtdrgn 2 yıl önce Şikayet Et
  haklısın kardeş. bundan sonra sakın doktorlara güvenme. hasta olursan sakın hastaneye gitme. tavuk suyuna çorba iç diyeceğim ama tavuklara da güvenme, ne yediklerini bilmiyorsun sonuçta.
  Cevapla
 • Remzi 2 yıl önce Şikayet Et
  o günün koşullarında "denize düşen yılana sarılır" misali elde ne varsa o imkanlar kullanıldı. Yeni ilaçlar ve yeni yöntemler geliştikçe eskiler terk edilir. Geri kafalı olmayın.
  Cevapla
 • tb2 2 yıl önce Şikayet Et
  bırakın artık vatandaşa yalvarmayı kendini düşünmeyene sen birşey yapamazsın 1 eylül itibarı ile tedavi ücretli olsun sgk karşılamasın okkalı bir fatura yazın .insanın canı 50-60 bin etmezmi tedaviye 50 -60bin yazarsın canlarının ne kadar kıymetli olduğu açığa çıkar doktorlar yatan hastanın tamaımı aşısız diyor.aşılılar için sorun yok
  Cevapla
 • vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Sen ne diyorsun yorum sahibi ? Aşı maşı Bahane kimse kimseyi kandırmasın aklımızla alay etmesin Aşı işi uzun yıllar bilimsel çabalar neticesinde ortaya çıkar 5,6 aylık aşının güveni olmaz söylediğim gibi kimse kimsenin aklıyla alay etmesin bu mikrop aşı ile daha çok DİRENÇ KAZANDI dünyada dahada bitmez bu mikrop
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Şimşek: MTV'de yeni düzenleme yok, KDV artışı olmayacak
Kabine yarın toplanıyor: İşte masadaki konular!