Yazın havuzdaki gizli tehlike: Dış kulak yolu enfeksiyonu

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Arslanhan yazın havuz sularının kirli olması sebebiyle kapılan hastalıklar nedeniyle sağlık kuruluşlarına başvuruların arttığına dikkat çekerek dış kulak yolu enfeksiyonuna karşı uyardı..

Yazın havuzdaki gizli tehlike: Dış kulak yolu enfeksiyonu
Yazın havuzdaki gizli tehlike: Dış kulak yolu enfeksiyonu
GİRİŞ 30.07.2021 13:23 GÜNCELLEME 30.07.2021 13:24

Medline Adana Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Arslanhan, dış kulak yolunun korunaklı bir yapısı olduğunu ve kendi kendini temizleme özelliği bulunduğunu belirterek, bazı faktörlerin tek başına veya bir araya gelerek dış kulak yolu enfeksiyonu oluşumunu kolaylaştırdığını söyledi. Dr. Arslanhan, “Havuzda yüzerken veya duş alırken bazen kulak yoluna su girebiliyor. Suda bulunan klor, kulak yolunun girişinde salgılanan ve halk arasında ‘kulak kiri’ olarak da bilinen koruyucu mumu (keratin) yok ediyor. Bunun sonucunda da bakterilerin ve mantarların üremesi kolaylaşıyor. Bir başka neden de kulak yoluna parmak veya herhangi bir sert madde ile müdahale etmek. Bu sırada kulak yolunun cilt yüzeyinde oluşabilecek çok küçük çatlaklardan mikroplar giriyor ve enfeksiyon gelişebiliyor” dedi. 

Osmanlı'nın virüs kalkanı: Karabaş otuOsmanlı'nın virüs kalkanı: Karabaş otu


Hastalık hemen ortaya çıkmıyor 

Dış kulak kanalında enfeksiyon sonucu oluşan bir hastalığın belirtilerinin genellikle yüzmeden sonraki birkaç gün içinde ortaya çıktığını ifade eden Dr. Arslanhan, dış kulak yolunun yapısının bazı kişilerde nispeten daha dar, uzun ve kıvrımlı olması nedeniyle bunun banyo ve yüzmeden sonra bir miktar suyun iç kısımda kalmasına ve oluşan nem sonucu mikropların özellikle de mantarların yerleşmesine neden olabileceğini kaydetti. 
 
Çocuklar daha çok etkileniyor 

Hastalığın çocuklarda daha sıkıntılı geçtiğini belirten Dr. Arslanhan, “Dış kulak yolu enfeksiyonu çocuklarda daha yaygın ve daha acı verici olabiliyor. Ağrı bazen kişinin günlük yaşamını etkileyebilecek kadar şiddetlenebiliyor. Daha ileri aşamada ise boğaza ve çene eklemine vuran ağrılara bile yol açıyor. Hasta ağzını açmakta dahi zorlanırken bu belirtilere yüksek ateş de eşlik edebiliyor” diye konuştu. 

Meyve ve sebze temizliğinde doğru bilinen yanlışlar!Meyve ve sebze temizliğinde doğru bilinen yanlışlar!

 
Kulağınızı havuz enfeksiyonlarından koruyacak 6 öneri:

Serinlemek isterken herhangi bir sağlık problemi yaşanmaması için öncelikle temizliğinden emin olunmayan havuzlara girilmemesi gerektiğini söyleyen Dr. Arslanhan, dış kulak yolu enfeksiyonundan korunmak için şu önerilerde bulundu: 

 

  • Kulak kirini çıkartmaya çalışmayın. 

  • Yüzmek için havuz yerine denizi tercih edin. Havuz suyundaki klor, kulak cildinde bulunan doğal koruyucu maddenin parçalanmasını hızlandırır. 

  • Su sporlarıyla uğraşanlar risk altındaki grubu oluşturur. Bu kişiler su geçirmeyen kulak tıkaçları kullanmalı, suya maruz kaldıktan sonra kulak kanalını doğru bir şekilde ve iyice kurulamalıdırlar. 

  • Kulak ve kulak yolu derisine yönelik müdahaleden kaçının. Kulak çubuğu veya parmağınızı kulak yoluna sokmayın. 

  • Suyla temastan sonra kulaklarınızı havlu ile kurulayarak kulaklarınızı mümkün olduğu kadar kuru tutmaya çalışın. Başınızı ve kulak kepçelerinizi hareket ettirmeye çalışarak suyun dışarı akmasını sağlayın. 

  • Sık tekrarlayan dış kulak yolu enfeksiyonu yaşıyorsanız yüzme esnasında başlık kullanarak suyun kulaklarınıza kaçmasını engelleyin.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Hamas'tan son dakika Netanyahu ve ateşkes açıklaması! ABD'ye flaş çağrı
Olası Lübnan-İsrail savaşı GKRY'ye sıçrar mı? Bakan Fidan'dan bomba sözler