Ağız kokunuz varsa dikkat! Sebebi bademcik taşı olabilir

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Murat Songu ağız ve diş sağlığına özen göstermeyen kişilerde bademcik taşlarının daha sık görüldüğünü ifade ederek bademcik taşları büyüdükçe ağızda kötü koku oluşabileceğini ifade etti.

Ağız kokunuz varsa dikkat! Sebebi bademcik taşı olabilir
Ağız kokunuz varsa dikkat! Sebebi bademcik taşı olabilir
GİRİŞ 03.08.2021 10:58 GÜNCELLEME 03.08.2021 10:58
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Ağız ve diş sağlığına özen göstermeyen kişilerde bademcik taşlarının daha sık görüldüğünü ifade eden Medicana International İzmir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Murat Songu, bademcik taşlarının peynir yumuşaklığında, genellikle pirinç tanesi kadar bazen de üzüm tanesi büyüklüğüne erişebildiğini ifade etti.  

Uzmanlar uyarıyor: Reflü hastaları sigara ve alkolden uzak durmalıUzmanlar uyarıyor: Reflü hastaları sigara ve alkolden uzak durmalı


ÜZÜM TANESİ KADAR OLABİLİYOR

Yapısı gereği üzerinde çukurlar bulunan bademciklerde biriken yemek artıkları, tükürük salgısı ve ölü hücreler tonsillit ya da halk arasındaki ismiyle bademcik taşlarına sebep oluyor. Sık sık bademcik iltihabı olan kişilerde bademcik taşlarının daha sık görüldüğünü belirten Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Murat Songu, “Büyüklüğü bazen bir üzüm tanesi kadar olabiliyor. Beyaz ya da açık sarı renkteki bademcik taşları büyümeye devam ettikçe ağızda kötü bir koku meydana gelir. Boğaz ve kulak ağrısına sebep olan bademcik taşları tedavi edilmezse, bademciklerin alınması kaçınılmaz olabilir” dedi.  
 


AĞIZ KOKUSU, KULAK VE BOĞAZ AĞRISI İLE KENDİSİNİ BELLİ EDİYOR

Taşın boyutunun çok küçük olması durumunda belirti vermeyeceğini söyleyen Prof. Dr. Songu, “Bademcik taşının boyutları büyümeye başladıkça ağızda oluşan çok kötü bir koku meydana gelir. Boğaz ağrısı ve kulağa vuran bir ağrı olur. Yutkunurken hastalarda zorlanma ve öksürük olur. Sık sık bademcik enfeksiyonu geçirip ağzında oluşan kötü koku yaşayan hastaların 4'te 3'ü yapılan tetkikler sonucunda bademcik taşı tespit edilmiştir. Bademcik taşı ağız ve diş sağlığına önem göstermeyenlerde, sık sık bademcik iltihabı yaşayan, bademcik boyutları daha büyük olan kişilerde daha çok görülmektedir” dedi.  

Bu hastalığın fark edilme oranı çok düşük!Bu hastalığın fark edilme oranı çok düşük!

 
RÖNTGEN VE TOMOGRAFİ GEREKEBİLİR 

Semptomlar nedeniyle kulak burun boğaz doktoruna giden bir hastanın ilk olarak fiziksel muayenesinin yapılacağını, çok küçük boyutlarda olan bademcik taşlarının fiziksel muayeneyle görülmeyeceğinden röntgen ya da bilgisayarlı tomografi ile net olarak tanı konulabildiğini kaydeden Prof. Dr. Murat Songu, “Bademcik taşı tedavisinde taşın boyutu önemlidir. Küçük boyutlarda olan bademcik taşı bir rahatsızlık vermiyorsa müdahale yapılmadan, hastanın ağız ve diş hijyeni konusunda gerekli özeni göstermesi, diş ipi kullanması, dilini temizleyip dişlerini her gün fırçalaması önemlidir” diye konuştu.  

AĞIZ SIK SIK TUZLU SUYLA ÇALKALANMALI

Peynir yumuşaklığında olan bademcik taşlarını hastaların sık sık tuzlu suyla ağızlarını çalkalamaları ve gargara yaparak küçülmesini sağlayabileceğini anlatan Prof. Dr. Songu, “Tuzlu suyla yapılacak gargara aynı zamanda yeni oluşacak bademcik taşlarının oluşmasını engeller. Hastalarda sık sık bademcik iltihabı ve bademcik taşı oluşuyor, boğaz ağrısı, öksürük, yutkunma zorluğu yaşayan hastanın bademciklerinin alınması gerekebilir. Ağız hijyenine önem verilmesi, her yemekten sonrasında tuzlu suyla gargara yapılması, dişleri günde en az 2 kere fırçalanması sayesinde bademcik taşlarının önüne geçilmiş olur” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • Harun reşit 2 yıl önce Şikayet Et
    sünnet-i seniyye ye ittiba ne güzel. yemeğe tuzla başlayıp tuzla bitirmek..
    Cevapla
DİĞER HABERLER
BMGK'de tarihi Filistin oylaması! ABD'nin oyuyla veto edildi
Keskin nişancı Gazze'de işgalci İsrail askerini böyle öldürdü