Şile'de üretiyor, tüm dünyaya satıyor! Sirkesiyle İtalya'dan ödül aldı

İstanbul Şile'de yaşayan 65 yaşındaki Fatma Çetin doğal malzemelerle yaptığı ve atadan miras olan mesleğini dördüncü kuşak olarak sürdürüyor. Çetin'in 36 çeşit ürettiği sirkeye hem yurtiçi hem yurtdışından yoğun talep var.

GİRİŞ 30.07.2021 17:25 GÜNCELLEME 30.07.2021 17:26
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

İstanbul'un Şile ilçesine bağlı Oruçoğlu köyünde yaşayan 65 yaşındaki Fatma Çetin, kayınvalidesinden öğrendiği sirke üretimi işini dördüncü kuşak olarak devam ettiriyor. Yaklaşık 45 yıldır aile üyeleri ile birlikte sirke üreten Çetin, son 10 senedir de ürettiği sirkeleri satıyor. Çetin, kaynağı kendi bahçesinde ürettiği doğal malzemeler olan sirkeleri meşe fıçılarında bekletiyor. Çetin’in mutfağından çıkan yabani elma sirkesi, yabani armut sirkesi, muşmula sirkesi, kuşburnu sirkesi, kızılcık sirkesi gibi birbirinden farklı 36 çeşit sirke hem Şile’deki Yeryüzü Pazarı'nda hem de yurt dışında alıcı buluyor. Çetin’in ürettiği sirkelerden en ünlüsü olan kestane balı sirkesinin ünü ise ülke sınırlarını aştı. İtalya’dan ödül alan kestane balı sirkesi, aynı zamanda dünya genelinde yerel ürünleri korumak, küçük üreticinin kalkındırılması, aracısız satış ve tüm dünyanın bu ürünleri tanımasını sağlamak amacıyla başlatılan Uluslararası Nuh’un Ambarı Listesi’ne girmiş durumda.

Elazığ'da bir dönerci 6 bin TL maaşla çalışacak personel bulamıyorElazığ'da bir dönerci 6 bin TL maaşla çalışacak personel bulamıyor
ATALARINDAN KALMA


Sirke üretimine nasıl başladığını anlatan Fatma Çetin, “Ben bu işe İstanbul'dan Oruçoğlu köyüne taşındığım zaman başladım. Bal sirkesi bizim atalarımızdan kalma. Biz üçüncü, dördüncü kuşak olarak yapıyoruz. Bal sirkesinin de satışını 15-16 senedir yapıyoruz. Önceden dedemizin balları vardı, kendisi yetiştiriyordu. Şu anda da balcılardan alıyoruz. Tabii denetlenmiş olan ballardan alıyoruz. Gıda mühendisleri, tarım mühendisleriyle çalışıyoruz” dedi. 36 ÇEŞİT SİRKE ÜRETİYOR  

Sirke çeşitlerinden bahseden Çetin, “Bal sirkesinden ayrı olarak 36 çeşit sirkemiz var. Bunlar yabani elma, yabani armut, muşmula, kuşburnu gibi. Bunlar hep ormandan toplanır. Bir kısmını da kendimiz atalık tohumlarımızdan, meyvelerimizden hiç ilaçlanmamış olan, denetlenmiş olan meyvelerimizden yapıyoruz. Rağbet var ama tabii ki pandemi dolayısıyla biraz gerginlik var tabii ki. Bu sirke ama bunu içip de şifa görenler var. Mideme yaradı diyenler var. Mide, bağırsak, hazım için zaten dedemiz de öyle söylerdi, 'Bu ilaçtır, şifadır için bunu' derdi. Mide, bağırsaklara da fayda veriyor. Enfeksiyon, alerji, KOAH hastaları kullanıyor. Bakteri temizliyor. Oldukça zor tabii ki, 8 ayda anca oluşuyor. Ama bir sene geçmesi gerekiyor. İtalya'dan ödül aldık. Nuh'un Ambarı'na girdi. 26 ülke tek seçti sirkemizi. Şu anda dünya listelerine girdi ve UNESCO'ya da gitti. İnşallah coğrafya işareti verilecek, bekliyoruz. Herkese de öğretiyorum. Okullara da gidiyorum. İsteyene de öğretiyoruz ama tabii ki en güzelini ben yapıyorum” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 10
 • serkan 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah cc ile beraber olanlar daima en güzel mucizelere ve hayatlara sahipler çünkü onlar allahı düşünerek can vermişlerdir.
  Cevapla
 • altay 2 yıl önce Şikayet Et
  İçimizdeki atalık tohumları yok edenlere, yok edilmesine destek olanlara inat koruyanlara ve tohumlardan üretim yapanlara helal olsun. Sayıları çoğalsın inşallah.
  Cevapla
 • Vay be arkadaş 2 yıl önce Şikayet Et
  hala ,dünya listesine girmişde şu garibanın gursağına girmemiş...girsede şifa olsaydı baa nedem! Dünya listesine girmiş..ülkemize satında milletimiz şifa bulsa boş verin gevurları..yazık günah !
  Cevapla
 • isayusuf 2 yıl önce Şikayet Et
  Ülkemizde satıyorlar zaten çoğunu, içeriği dikkatli okuyunuz ve birazda araştırınız da sizde kavuşunuz.
  Cevapla
 • Serdar 2 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun Teyze , Kültürel bir Mirasi koruyorsun ve Dünyaya tanitip satiyorsun. Allah sana saglikli sihhatli uzun ömürler versin.
  Cevapla
 • bal 2 yıl önce Şikayet Et
  elinize emeğinize sağlık tezem
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Deprem uzmanı Hasan Sözbilir 'ilk kez oluyor' deyip duyurdu: Yeni fay tespit edildi...
Son dakika haberi: Türkiye düşmanı Bob Menendez tarih oldu! Kararı duyurdu...