Pandemi döneminde klima kullanımına dikkat!

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Özkan Akyol, klima hastalığı olarak bilinen lejyoner hastalığının yaygın kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, halsizlik, huzursuzluk ve ateşle belirti verebileceğini vurgulayarak özellikle pandemi sürecinde uyardı..

Pandemi döneminde klima kullanımına dikkat!
Pandemi döneminde klima kullanımına dikkat!
GİRİŞ 31.07.2021 10:08 GÜNCELLEME 31.07.2021 14:17
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Sıcak havalarda konforlu yaşamak ve verimli çalışabilmek için kullanılan klimalar sağlık açısından ciddi sorunlara neden olabiliyor. Klima yoluyla bulaşan en tehlikeli hastalıkların başında ise klima hastalığı olarak da adlandırılan ‘lejyoner hastalığı’ geliyor. Liv Hospital Samsun Dahiliye (İç Hastalıkları) Kliniği’nden Uzm. Dr. Özkan Akyol, ilk olarak 1976 yılında ABD’nin Pensilvanya eyaletinde lejyonerlerin yaptığı bir toplantıda bulunan kişilerde görülen klima hastalığının toplantı salonundaki havalandırma sisteminden kaynaklandığının tespit edildiğini aktardı.

Böbrek taşı hastalarına sıcak hava uyarısı!Böbrek taşı hastalarına sıcak hava uyarısı!

   
KOMAYA NEDEN OLABİLİYOR

Lejyoner hastalığının aslında ‘legionelle pneumophilia’ adlı bir bakterinin sebep olduğu bir tür zatürre olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Özkan Akyol, “Legionelle pneumophilia adlı bakteri klimaların filtre sistemlerinde uygun nem ve ısıda çoğalıp ortam havasına dağılmaktadır. Salgınlar sıklıkla otel ve hastanelerde olmakla birlikte, tek tek vakalar da bildirilmiştir. Klima hastalığının insandan insana bulaştığı görülmemiştir. Akciğerlere girişi için saptanan en önemli yollar solunum cihazları, havalandırma sistemleri ve hastanelerde solunum yollarına uygulanan birtakım işlemlerdir. Dolayısıyla, klimaların bulunduğu büyük otel ve iş yerlerinde çalışan kişiler ve sağlık personeli riskli gruplardır” dedi. 


   
SİGARA İÇENLER DAHA KOLAY YAKALANIYOR

Bakteriyi alan kişinin vücut direncinin de hastalığın oluşmasında önem taşıdığını belirten Uzm. Dr. Özkan Akyol, şöyle devam etti: “Şeker hastaları, alkol bağımlıları, kemoterapi hastaları, kronik böbrek ve akciğer hastalığı olan kişilerde hastalığa daha kolay yakalanır. En yaygın kolaylaştırıcı faktör ise sigara içilmesidir. Bu hastalarda tipik zatürreden farklı olarak, akciğere ait şikâyetler ön planda değildir. Yaygın kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, halsizlik, huzursuzluk ve ateş ön plandadır. Bunun yanı sıra, başlangıçta kuru öksürük hastaların önemli kısmında görülür. Bulantı, kusma, ishal gibi sindirim sistemi bulguları da yaygındır. Bunlara ek olarak ajitasyon, konsantrasyon bozukluğu ve hatta koma bile görülebilir” 

Yazın havuzdaki gizli tehlike: Dış kulak yolu enfeksiyonuYazın havuzdaki gizli tehlike: Dış kulak yolu enfeksiyonu

   
GRİBAL ENFEKSİYONA BENZİYOR 

Hastalığın teşhisinde bir takım serolojik laboratuvar bulgularının yardımcı olabileceğini kaydeden Uzm. Dr. Özkan Akyol, tedavi konusunda ise şu bilgileri aktardı: “Hastalığın tedavisi uygun doz ve sürede uygulanacak antibiyotiklerle yapılır. Klimaları yoğun olarak kullandığımız şu günlerde, bahsettiğimiz bulguları basit bir gribal enfeksiyon olarak değerlendirmemeli, bunun klimaya bağlı bir zatürre olabileceğini akılda bulundurup tetkikler için uzman bir doktora başvurmakta fayda vardır. Bu hastalık dışında, özellikle iyi temizlenmeyen klimalarda üreyebilecek küf mantarlarının alerjik rinit ve alerjik astıma sebep olabileceğini de unutmamalıyız. Araçlardaki klimaların doğru kullanılmaması da sinüzit, kulak iltihapları ve yüz felci gibi sorunlara neden olabilmektedir. Bu yüzden araçlarda klima kullanırken havanın direkt yüze ve göğse değil, ön cama doğru yönlendirilmesi bu sorunların oluşmasını engelleyecektir” 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 2
  • Nefise akcayn 2 yıl önce Şikayet Et
    Kilima almak istiyordum. Hastam var. Neyse vaz gectim.
    Cevapla
  • çamaşır suyu 2 yıl önce Şikayet Et
    ızgaraların üzerine çamaşır suyu spreyledim 5 yıldır koku yok. her sene küf kokardı klima. hiçbirşey yaşayamaz çamaşır suyu olduğunda
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Rusya, nükleer silah kullanımına yönelik tatbikat başlattı
Başıboş köpek tehdidi... Dünya üçüncüsü Türkiye'nin mavi bayrakları elinden alınabilir!