Dermatoloji uzmanından D vitamini uyarısı!

Dermatoloji Uzmanı Gülbel Sarıcı güneş ışınlarına uzun süre maruz kalındığında ciltte rahatsızlıklar olabileceğini söyleyerek güneş ışınlarından korunmanın püf noktalarını açıkladı..

Dermatoloji uzmanından D vitamini uyarısı!
Dermatoloji uzmanından D vitamini uyarısı!
GİRİŞ 09.08.2021 14:17 GÜNCELLEME 09.08.2021 14:17

Dermatoloji Uzmanı Gülbel Sarıcı, güneş ışınlarından korunmak için ise su bazlı güneş kremi, şapka ve gözlük kullanılması gerektiğini dile getirdi.

Koronavirüs hastasının en büyük pişmanlığı: Aşı olmamakKoronavirüs hastasının en büyük pişmanlığı: Aşı olmamak


FAYDALARININ YANI SIRA ZARARLARI DA VAR

Güneşin faydalarının yanı sıra zararlarının olduğunu, cildin korunmaması durumunda cilt kanserlerine meyil verebileceğini söyleyen Dermatolojii Uzmanı Gülben Sarıcı, “Güneşin vücudumuza çok fazla faydası var. Özellikle ümmin sistemimizde, kemik sağlığımız üzerinde faydaları var. Bir de ağızda aldığımız gıdalarda D vitamininin aktifleşmesi için güneş ışınlarına ihtiyacımız var. Ama bu faydalarının yanı sıra pek çok zararı var güneşin. İlk etap da yaşlanmaya, kırışıklıkların artmasına sebep oluyor, cilt kanserlerine meyil oluşturuyor, yüzümü de vücudumuzda güneş lekelerine neden oluyor; Bunun için güneşten iyi bir şekilde korunmamız gerekiyor. Güneşin faydalarının yanı sıra faydaları da var. Güneşten korunmanın en güzel yolu ise şapka, güneş gözlüğü, kıyafetler ile örtünmemiz gerekiyor.  Ancak yaz aylarından güneş kremi kullanmakta çok öneli. Güneş koruyucularımızı cildimizin tipine göre seçiyoruz. Örneğin sivilceye meyilimiz var ise sivilce yapmayan su bazlı güneş kremleri kullanmalıyız. 17 faktör üzeri güneş koruyucular koruyucudur. 90 faktör olduğundan daha çok koruyor, ya da 50 faktör olduğundan daha az korur düşüncesi doğru değil tıbbi olarak 17 faktör üzeri tüm güneş koruyucular koruyucu özelliğe sahiptir. Fakat önemlim olan güneş koruyucuların sık sık tekrarlanmasıdır. Sabah sürdüğümüz koruyucu bizi öğle saatinde korumaz. En az 3 saatte bir güneş koruyucuları tekrar tekrar sürmeliyiz. Sürüldüğünde 2 kat sürülmesi gerekiyor. Dışarı çıkmadan 15 dakika öncede sürmemiz gerekiyor" diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Reisi akla geldi: Paşinyan'ın helikopteri acil iniş yaptı
Türkiye teyakkuzda: PKK'nın sinsi 'devlet' planı deşifre oldu...