Aşı olmayanları korkutan açıklama: Beklenen pik aşısızların pandemisi olacak

Tekirdağ Tabip Odası tarafından koronavirüsle ilgili yapılan basın açıklamasında aşı olmama durumunun özgürlükle ilişkisi olmadığı vurgusu yapılırken, beklenen pikin aşılanmayanların pandemisi olacağı ifade edildi..

Aşı olmayanları korkutan açıklama: Beklenen pik aşısızların pandemisi olacak
Aşı olmayanları korkutan açıklama: Beklenen pik aşısızların pandemisi olacak
GİRİŞ 11.08.2021 14:59 GÜNCELLEME 11.08.2021 15:16
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Tekirdağ Tabip Odası tarafından koronavirüs ve aşı ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasında, sonbahar ve kış mevsimlerindeki pandemide içerisinde olduğumuz aylardaki aşılanmaların önemli rol oynayacağı belirtildi. Açıklamada, aynı zamanda aşı olmama durumunun özgürlükle ile hiçbir ilgisinin olmadığı da vurgulandı. 

İstanbul İl Sağlık Müdürü'nden aşı kısırlık yapıyor iddialarına tepki!İstanbul İl Sağlık Müdürü'nden aşı kısırlık yapıyor iddialarına tepki!


AŞI OLMAMA DURUMUNUN ÖZGÜRLÜKLE İLİŞKİSİ YOK 

Tekirdağ Tabip Odası İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu Başkanı Dr. Didem Gediz Gelegen yaptığı açıklamada, “Aşı tedirginliği ve aşı karşıtlığı birbirinden farklı kavramlardır. Aşılara yönelik tedirginliğin üstesinden bilimsel bilgiyi kamusallaştırarak, yaygınlaştırarak gelebiliriz. Aşı karşıtlığı, felsefi anlamda, bilerek ve isteyerek kötülük yapma hali olarak tanımlanabilir. Meslektaşlarımızı bu kötülüğe ortak olmamaya davet ediyoruz. Aşı olmama durumunun özgürlükle bir ilişkisi yoktur, zira özgürlük kavramının içinde bireyin kendisine ve topluma sorumluluğu bulunmaktadır. Her gün literatüre Covid-19 ve aşılar hakkında yeni araştırma sonuçları eklenmektedir. Bu anlamda bilimsel bilginin kamu sağlığı kurumları ve sağlık çalışanları tarafından doğrudan çalışanlara ve halka iletilmesi çok kıymetlidir. Kamunun bu bilginin yaygınlaştırılmasında da sorumluluğu bulunmaktadır" dedi. 


 
ÖNÜMÜZDEKİ PİK AŞI OLMAYANLARIN PANDEMİSİ OLACAK

Sonbahar ve kış aylarında rahat bir süreç geçirmek için Temmuz ve Ağustos ayında aşılanma sürecinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Tekirdağ Tabip Odası Başkanı Dr. Gamze Varol, “1 Temmuz itibariyle, Türkiye genelindeki günlük vaka sayısının 5 binin altına düşmesi ardından 20 gün kadar kısa süre içinde vaka sayılarının 8 binin üzerine çıkması endişe verici diyorduk. Eğer süreç iyi yönetilemez ve vaka sayıları bu hızla devam ederse eylül ve ekim aylarında dördüncü pik ile karşı karşıya kalabiliriz diyorduk. Bugün itibariyle vaka sayısı 30 binlere yaklaştı, vefat eden yurttaşlarımızın sayısı 124’e erişti. Virüse hala inanmayanlar var. Artık önümüzdeki pikte, aşı olmayanların pandemisi olarak adlandırılabileceğini konuşuyoruz maalesef. Aşılanmaya karşı bir tereddüt var. Yan etkilerle ilgili bir tereddüt var. Kulaktan dolma bilgilerle değil, doğru bilgilerle hareket edelim. Arkadaşımızın, eşimizin, dostumuzun yaşadıklarıyla değil, bilim insanlarının açıklamalarıyla hareket edelim. Aşılananlar, aşılanmayanlara göre şanslı. Sosyal medyada da paylaşılıyor. Bir yoğun bakım araştırması aşılıların yoğun bakımda olmadığı, aşısızların ve gençlerin korona virüsten yoğun bakımda oldukları yönünde. Dolayısıyla pek çok bilimsel araştırmada da ortaya konulduğu gibi. Hastanede yatma, hastalığın ağır seyretmesi, yoğun bakım ihtiyacı duyma, hatta ölüm riski aşı olmayanlarda fazla. Tekirdağ’da ve ülke genelinde insanlarımızı, ‘kaygı duyma aşı ol’, ‘tedirgin olma, aşı ol’, ‘tereddüt etme aşı ol’ ifadelerini de kullanarak sürekli bilgilendiriyoruz” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 19
 • gerçekçi 2 yıl önce Şikayet Et
  Aşı seni virüsten tam korumuyor, mutasyona uğramış virüse karşı etkili değil, yan etkileri net değil ki çok ciddi yan etkilerden bahsediliyor ve sana birşey olursa hakkını arayamıyorsun. Aşının etkisi kesin değilken aşıda bu kadar diretmeleri bunu mecburi yapmaya yönelik yaptırım yapacak olmaları insanın aklına komplo teorileri doğru olabilir mi sorusunu getiriyor.
  Cevapla
 • Çarpıtıyorsunuz 2 yıl önce Şikayet Et
  Devlet var mı var, tatmin olmayan aşı olmuyor ise,(bu özgürlük safsatasını algısı düşükler farklı anlıyor,)aşı olmayanların tedavi ve hastane masrafları+bulaştırma durumunda cezalandırılmaları artık gündeme gelmeli, herkes profösör olmuş, sen veya baban veya deden hiç kızamık aşısını sorguladımı, veya diğer aşıları, sağlık merkezinde aşı olmadığında hayıflanırdınız gibi, batının veriği dayattığı aşılar neden sorgulanmadı, daha iyisi yapılacaktır bu aşının ama eldeki bu ve ayakta durmak için vurulacaksın çok bilmiş tayfası,
  Cevapla
 • İnsaf 2 yıl önce Şikayet Et
  Öyle değil kardeşim . o bahsettiğin aşılar en az 4-5 yıl ryhsat ve deneme süreçlerinden geçirildi . Bu vurulan aşı değil . Birazcık geniş çerçeveden bakabilseniz kaldırılan ilaçlarla yaşanan ölümlerin azaldığını (16 ilaç veriliyordu hergün !!!)görebilirsiniz . Aşısız dünya ile bugün yüzde 50-70 i aşılanmış ülkelerin durumuna bir bakın . hani aşılanınca bitiyordu ? şimdi de yok milletin en az % 80 i olmalıymış . Aşi olup aynı gün dahi ölenlere gizli hastalığı varmış denip geçiliyor . haberiniz var mı bunlardan ? yok . adam akıllı bir istatistik ve raporlamalar yapılmadıkça olmak istemeyene saygı duymayı bileceksiniz . o kadar !
  Cevapla
 • hadi 2 yıl önce Şikayet Et
  dünyadaki bütün aşı üreten firmalar,şiltslerin rockfelırların,sorosları,gateslerindir dsö ve fda da bunların bakkal dükkanıdır yani temeline bakacak olursan bunların tamamı aynı aile ve deccalin ta kendileridir amaçları gayeleri belli insanlığı yok etmek ve kalan kısmını kendi kontrol altına almaktır, yoksa insan neden aşı olmaktan kaçınsın
  Cevapla
 • hamza 2 yıl önce Şikayet Et
  covit,pcr,testi,aşı, ve aşı pasarportu küresel deccal ailelerin dünyaya kurguladığı tuzak ve oyundur,bunu nedense kimseler göremiyor koşa koşa aşıya gidip kendilerini farkında olmadan zehirletiyorlar yurdumun insanı yok oluyorsun farkında değilsin
  Cevapla
 • hadi 2 yıl önce Şikayet Et
  israil kendi vatandaşına aşı yapmayı kesti artık,,çünkü aşı olanlar olmayanlardan daha fazla sıkıntı yaratmaya başlayınca 800 bin biontec aşısını çöpe attı
  Cevapla
 • LANETLİ ZALİMler 2 yıl önce Şikayet Et
  yahudiler ile ilgili ne duyarsanız duyun itimat etmeyin ! oyunu kuran istediği gibi oynuyor oynatıyor ne yazık ki
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Evet aşının tarihi geçmiş diye imha edildi dediler ülkelerinede aşılıları almama kararı aldılar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fitch, Türkiye'nin ekonomik büyüme tahminini yükseltti
Kylian Mbappe'nin seçim çağrısı gündem oldu! Onlara asla oy vermeyin