Nefes darlığı yaşıyorsanız sebebi psikolojik olabilir!

Göğüs Hastalıkları Bölümünden Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu psikolojik rahatsızlıkların nefes darlığı şeklinde belirti verebildiğine değinerek nefes darlığının altında birçok rahatsızlığın olabileceğini açıkladı..

Nefes darlığı yaşıyorsanız sebebi psikolojik olabilir!
Nefes darlığı yaşıyorsanız sebebi psikolojik olabilir!
GİRİŞ 12.08.2021 14:03 GÜNCELLEME 12.08.2021 14:10
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümünden Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, toplumda sık görülen şikayetin nefes darlığı olduğunu belirterek önemli açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Akkoyunlu, nefes darlığının altında birçok rahatsızlığın olabileceğine dikkat çekerek, “Nefes darlığının sık görülmesinin nedeni birçok organ ve hastalığın birlikte olmasından kaynaklanıyor. Santral sinir sisteminden kalp ve akciğer hastalıklarına kadar hatta kansızlık gibi birçok hastalığa kadar şikayet ve belirtiler genellikle nefes darlığıyla ortaya çıkar” dedi.

Saman nezlesi hastalığında yeni tedavi yöntemi!Saman nezlesi hastalığında yeni tedavi yöntemi!

 
PSİKOLOJİK DURUMLAR ETKİLEYEBİLİR 

Psikolojik rahatsızlıkların da büyük bir bölümünün nefes darlığıyla bulgu verdiğini söyleyen Prof. Dr. Akkoyunlu, sözlerini şöyle tamamladı: "Psikolojik veya ağır organ yetmezliklerinin dışında eğer çok fazla hareket edip, efor sarf etmiyorsanız hareketle beraber normal insandan daha hızlı bir şekilde nefes darlığı yaşayabilirsiniz. Nefes darlığı yaşayan hasta, basit psikolojik bir durum olacağı gibi hayati tehdit oluşturan bir organ yetmezliği veya hayatı boyunca sakat bırakacak organ hasarı tablosunda göstermesi nedeniyle bu durumu ciddiye almalı. Eğer herhangi bir nedene bağlanamıyorsa nefes darlığının özellikle depresyonun bir belirtisi olarak bazen ileri yaşlarda da hassas kişilerde depresyonun bir belirtisi olarak ortaya çıkabiliyor"

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • yalan değil 2 yıl önce Şikayet Et
    psikolojiniz bozuksa her türlü hastaliginiz var zannedersiniz göğüs ağrısı nefes darligi carpinti hissi eklem ağrıları mide barsak şikayetleri vs.Allah a inanin ve güvenin çünkü her zorluktan sonra mutlaka bir kolaylık vardır biz ise sürekli kolaylıkla olsun her istedigimiz istiyoruz mutsuzlugumuz sebebi budur işte
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Nepal'de yolcu uçağı kalkış sırasında düştü
CHP sözcüsü Yücel'e sert tepki: Bu açıklama, Müslümanlara müdahaledir!