Aşırı kafein tüketimi göz tansiyonuna neden oluyor!

Göz Hastalıkları Bölümünden Prof. Dr. Mehmet Selim Kocabora fazla kafein tüketiminin hem göz içi hem de göz damarlarına daralma yaparak glokomlu hastalarda sinir hasarının artmasına neden olabileceğine değindi..

Aşırı kafein tüketimi göz tansiyonuna neden oluyor!
Aşırı kafein tüketimi göz tansiyonuna neden oluyor!
GİRİŞ 05.08.2021 14:14 GÜNCELLEME 05.08.2021 14:45

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümünden Prof. Dr. Mehmet Selim Kocabora, ‘Göz tansiyonu’ veya halk arasında ‘Karasu hastalığı’ olarak bilinen glokoma ilişkin açıklamalarda bulundu. Gün içinde tüketilen kafeinli içeceklerin glokomla ilişkisine değinen Prof. Dr. Kocabora, “Çay ve kahve kafeinin yanı sıra birçok aktif madde daha içeriyor. Yapılan bazı araştırmalarda kola, enerji içeceği gibi soğuk kafeinli içeceklerin, çay ve kahvenin göz içi basıncında 2-3 saat için 1-2 mm Hg’lik bir artışa neden olarak glokomlu hastalarda risk oluşturabileceği öne sürüldü. Bu artışın glokomu ve ailevi glokom yatkınlığı olmayan bireyler ve günde az miktarda kafeinli içecek tüketen bireylerde görülmediği bildirildi” dedi. 

Kalp hastalarına sıcak hava uyarısı!Kalp hastalarına sıcak hava uyarısı!

 
AİLE ÖYKÜSÜ OLANLAR KAFEİNİ DİKKATLİ TÜKETMELİ

Kafein içeriği yüksek filtre kahve ve enerji içeceklerine de dikkat çeken Prof. Dr. Kocabora, sözlerini şöyle tamamladı: "Kafein içeriği yüksek filtre kahve ve enerji içecekleri damarlarda daralma yaparak glokomlu hastaların görme sinirindeki kan akımını düşürerek hasarın artmasına neden olabilir. Türk kahvesi filtre kahvenin üçte biri kadar kafein içermektedir. Bu nedenle göz içi basıncında artışa neden olma riski açısından avantajlıdır. Çayın içerdiği antioksidan polifenoller ve kahvedeki klorojenik asit sayesinde aynı zamanda glokom riskinin ve hasarının azalmasına yol açtıkları da iddia edilir. Özet olarak biz glokomu olan veya ailesinde glokom öyküsü olan bireyler için günlük aldıkları kafein miktarını ölçülü bir seviyede tutmalarını tavsiye ediyoruz"

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Putin'den flaş Reisi açıklaması! 2 helikoptere dikkat çekti
Kia EV3 tanıtıldı! Fiyatıyla B SUV'da dengeleri değiştirecek