Mide kanserine zemin hazırlayan tütsülenmiş gıdalara dikkat!

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nihat Polat kanser türleri arasında en sık karşılaşılan 4. kanser türü olan ve yılda 20 bin kişinin yakalandığı mide kanserinin özellikle yanlış beslenme alışkanlıklarının tetiklediğini söyleyerek uyardı.

Mide kanserine zemin hazırlayan tütsülenmiş gıdalara dikkat!
Mide kanserine zemin hazırlayan tütsülenmiş gıdalara dikkat!
GİRİŞ 06.08.2021 17:25 GÜNCELLEME 06.08.2021 17:25
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Türkiye’de yılda yaklaşık 20 bin kişinin mide kanserine yakalandığına dikkat çeken Medical Park Ordu Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nihat Polat genellikle konserve ve tütsülenmiş gıdaların içerisindeki toksik maddelerin mide kanserine sebep olduğunun altını çizdi. Polat “Mide kanserinin kalıtım ve gıda alışkanlıkları ile doğrudan ilişkisi vardır. Tütsülenmiş gıda, sigara, aşırı miktarda tuz, C vitamini eksikliği de mide kanserine zemin hazırlar” dedi.
 

Obezite hem kanser hem kanserden ölüm riskini arttırıyorObezite hem kanser hem kanserden ölüm riskini arttırıyor


KIZARTMA DEĞİL, IZGARA TÜKETİN 

Dr. Öğr. Üyesi Nihat Polat, “Mide kanserinin en çok görüldüğü yer Japonya’dır. O coğrafyalarda daha çok tütsülenmiş gıdalar tüketilir. Mangalda yanan kömürlü kısımlar genellikle sindirimi zor olan kanserojen maddelerdir” diye konuştu. Daha çok tüketilmesi gerekenin lifli ve yeşil ağırlıklı gıdalar olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Nihat Polat, kızartma türü, acılı, salçalı, baharatlı şeylerden uzak durup daha çok haşlama, buğulama, ızgara türü gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Taze sebze ve meyveler, C vitamini, mide kanserine karşı koruyucudur” dedi. 
 
KİLO KAYBI, İŞTAHSIZLIK MİDE KANSERİ BELİRTİSİ

Dr. Nihat Polat, genellikle mide kanseri teşhisi konan hastaların iştahsızlık, kilo kaybı, erken doyma gibi şikâyetlerle kendilerine geldiğini söyledi. Ağrının bu hastalıkta en son bulgu olduğunu söyleyen Dr. Nihat Polat, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “Hastaların iştahsızlık, kilo kaybı, erken doyma gibi şikâyetleri çoğu ülser zemininde de gelişir. Hastalar bazen kanama şikâyetiyle de gelebilir. Her gün 2 tabak yemek yerken yarım tabakla doymak, etli ve yağlı yiyeceklere karşı tiksinti hissi gibi şikâyetler de mide kanseri başlangıcında meydana gelebilir. Bu tarz şikâyetler olduğunda ilk yapılacak tanı yöntemi mideye endoskopi yapmaktır. Tanılar kesinleşince bu hastalarda evreleme yapmak gerekir. Evreleme yaptığımızda eğer mide kenarındaki lenf bezlerine sıçrama yaptıysa hastalara ameliyat öncesi kemoterapi-radyoterapi önerilir. Kemoterapi ve radyoterapi sonrası kanserli doku küçülünce ameliyat planlanır. Fakat lenf bezi yoksa, kanser erken yakalanmış ise direk cerrahi önerilir. Cerrahi sonrası yine onkoloji tarafından takip edilir.” 
 
PANDEMİDEN DOLAYI MİDE KANSERİNDEN ÖLENLERİN SAYISI ARTTI 

Erken tanının hastalığın tedavisi ve ölüm oranlarının azalması için çok önemli olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Nihat Polat şunları söyledi: “Erken tanı; kanserden korunma, tanı ve tedavi yöntemleri açısından oldukça önemlidir. Erken tanı sayesinde hastaların tedaviye verdiği cevap daha etkili olur, takipleri de çok başarılı ilerler ama genellikle son dönemde rastladığımız durum, pandemiden dolayı hastaların şikâyetleri olduğu halde hastaneye gelmekte tereddüt etmeleridir. Bu korkularından dolayı çok geç kalmış vakalar yakaladık ve maalesef çok kayıplar verdik. Bu dönemde erken cerrahi olma seçeneğini kaybetmiş ve farklı organlara metastaz yapmış tümörler yakaladık. Bu yüzden hastalar en ufak şikâyetlerinde mutlaka ilgili birimlere gitsinler. Mide şikâyetleri olanların, kanser veya diğer hastalıkların tanı ve tedavisinin erken teşhis edilmesi ve tedavi sürecini kolaylaştırması için uzmanına zamanında başvurmasında fayda vardır.”

 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 3
 • Cem 2 yıl önce Şikayet Et
  Panelinden dolayı mide kanserinden ölüm artmış.allah aşkına tek ölüm nedeni var, bunu medya beynimize işledi durdu.gunlerce sabah akşam her saniye virüs virüs virüs. Başka ölüm sebebi kalmadı.tek sebep virüs...
  Cevapla
 • Şenol 2 yıl önce Şikayet Et
  daha neler, adamın kendi yaptığı çalışma yok japonyada fazlaymış miş mış muş
  Cevapla
 • ???? 2 yıl önce Şikayet Et
  onu yeme bunu ye bu ne arkadas birakin kim ne yerse yesin hersey yazilmis cizilmis kim ne zaman dogar nerde dogar nasil dogar nasil yasar ve nasil olur belli fazla kasmaya gerek yok herkes dogar yasar ve olecek bir gun...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Cüneyt Özdemir’den 'yalan muhalefeti'ne tepki
İran'dan, İsrail'e saldırı duyurusu! Rusya da resmen harekete geçti