Kalp hastalarına sıcak hava uyarısı!

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mesut Aydın sıcak havaların kalp hastaları için son derece riskli olduğuna dikkat çekerek kalp hastalarına bu havalarda uyarılarda bulundu..

Kalp hastalarına sıcak hava uyarısı!
Kalp hastalarına sıcak hava uyarısı!
GİRİŞ 05.08.2021 12:02 GÜNCELLEME 05.08.2021 12:07

Sıcak havalarda kalp hastaları için oldukça riskli olduğunu belirten Doç. Dr. Aydın, “Aşırı sıcak hava, yüksek tansiyon, kalp yetersizliği, kalp damarlarında tıkanıklık ya da geçirilmiş by-pass öyküsü olan kişilerde mevcut sorunları arttırabilen bir özelliğe sahiptir. Hava sıcaklarının artmasıyla birlikte kalp hastalıkları riski de yükselmekte ve yaz aylarında kalp krizi vakalarıyla daha fazla karşılaşmaktayız. Vücudumuz sıcağa karşı terleme ile tepki verir. Bu durumda sıvı ve elektrolit denilen tuz ve mineral kaybı oluşur. Damarlardaki sıvı hacminin azalması, kanın akışkanlığının ve böbreklerden geçen kan miktarının düşmesine yol açar. Yeterli sıvı alınmadığında böbrek fonksiyonlarında bozulma meydana gelir. Bu durumu dengelemek için böbrek ve böbrek üstü bezlerinden salgılanan maddeler damarların büzüşmesine ve ani tansiyon yükselmelerine, kalp yetersizliği bulgularının ortaya çıkmasına neden olur” dedi. 

Bu belirtilere dikkat! Böbrek taşı oluşumunu arttırıyorBu belirtilere dikkat! Böbrek taşı oluşumunu arttırıyor

 
UYARILARDA BULUNDU

Alınacak bazı önlemlerle kalp hastalığı taşıyan kişilerin bu sıcak günleri daha rahat geçireceğini vurgulayan Doç. Dr. Aydın, “Sağlıklı kişilerin dahi belli önlemler dahilinde yaşaması gereken bu sıcak günlerde kalp hastalığı olan kişilerin daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Öncelikle göğüs ağrısı, nefes darlığı, el ve ayak bileğinde şişlikler gibi belirtiler varsa mutlaka doktorunuza muayene olmalısınız. Bu durumlarda ilaçların dozunu yeniden ayarlamamız gerekebilir. Doktorunuzun bilgisi dışında ilaçlarımızı kesmeyelim, değiştirmeyelim. Açık renkli, rahat ve bol kıyafetler giymeye özen gösterelim, öğlen saatlerinde mecburi olmadığı sürece dışarı çıkmayalım, serin ve gölge yerlerde kalalım, ağır ve yağlı yemekler yerine sebzeli ve hafif yemekleri tercih edelim ve günde 2-2,5 litre su içmeye özen gösterelim” diye konuştu

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Umman'da gizli "orta doğu" toplantısı
Tarım Kredi Market'ten 45 üründe büyük indirim