Kuzey Irak'tan tedavi için Gaziantep'e geldi, geçirdiği operasyonla sağlığına kavuştu

Kuzay Irak'tan Gaziantep'e gelen ve hastaneye karın ağrısı, kilo kaybı, ishal ve sırt ağrısı şikayetiyle başvuran Saadiya Majeed burada koyulan pankreas kanseri teşhisinden sonra geçirdiği operasyonla sağlığına kavuştu..

Kuzey Irak'tan tedavi için Gaziantep'e geldi, geçirdiği operasyonla sağlığına kavuştu
Kuzey Irak'tan tedavi için Gaziantep'e geldi, geçirdiği operasyonla sağlığına kavuştu
GİRİŞ 07.08.2021 11:42 GÜNCELLEME 07.08.2021 14:13
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Hastaneye karın ağrısı, kilo kaybı, ishal ve sırta vuran ağrı şikayeti ile başvuran Saadiya Majeed, Medical Park Gaziantep Hastanesi Genel Cerrahi polikliniğinde muayene oldu. Yapılan ayrıntılı fizik muayene, laboratuvar ve radyolojik ileri tetkikler sonucunda hastaya pankreas kanseri teşhisi konuldu. Sarılığı da mevcut olan Majeed için onkolojik cerrahi tedavi uygun görüldü. Dört saat süren ameliyatın ardından hasta, pankreas başında yerleşim gösteren kötü huylu tümörden kurtuldu. Genel Cerrahi uzmanı Prof. Dr. Ahmet Balık gözetiminde Doç. Dr. Ersin Borazan, Doç. Dr. Mesut Gül ve Op. Dr. M. Ali Melik tarafından gerçekleştirilen Whipple ameliyatı ile Saadiya Majeed sağlığına kavuştu. 

1,5 yaşındaki çocuk 14 tane mıknatıslı bilye yuttu, bağırsağı 8 yerden delindi1,5 yaşındaki çocuk 14 tane mıknatıslı bilye yuttu, bağırsağı 8 yerden delindi


EN ÖNEMLİ AMELİYATLARDAN BİRİ

Whipple ameliyatı (pankreatikoduodenektomi) pankreas başı, duodenum (ince bağırsağın başlangıç kısmı), koledok (ana safra yolunun alt kısmı) ve midenin bir kısmının çıkarılması şeklindedir. Kalan mide, safra yolları ve pankreasın tekrar ince bağırsağa bağlanması ile ameliyat tamamlanır. Pankreas başı, koledok ve duodenum tümörlerinde uygulanan bir ameliyat olan whipple ameliyatı, uzak metastazı olmayan, lokal olarak çevre dokulara yayılmamış hastalarda hayat kurtaran ameliyatların başında yer almaktadır. Genel cerrahi branşında en büyük ve en önemli ameliyatlarından biri olan pankreas cerrahisinde tam donanımlı merkezin ve multi disipliner çalışma özverisinin başarıdaki anahtar olduğu belirtildi. Bu yöntemin başarılı bir şekilde uygulanması için deneyimli bir onkolojik cerrahi ekibin ve 7/24 hasta takibinin olması zorunludur.

Bal arısıyla romatizma tedavisi olmak istedi, hayatını kaybetti!Bal arısıyla romatizma tedavisi olmak istedi, hayatını kaybetti!


WHİPPLE OPERASYONU DENİYOR

Medical Park Gaziantep Hastanesi, Genel Cerrahi Bölümü doktorlarından Prof. Dr. Ahmet Balık whipple ameliyatı hakkında ise, "Pankreas başı, oniki parmak bağırsağı ve safra yollarının pankreasa yakın kısmında oluşan tümörlerde yapılmakta, bu organ ve dokuların birbirlerine yapışık halde bulundukları için ayırma olanağı bulunmamaktadır. Bu sebeple bu organlardaki tümörleri yok etmek için o bölgeyi komple temizlemek kabul görmüş altın standart tedavi yöntemidir. Bu yöntem Whipple operasyonu olarak adlandırılmıştır. Whipple ameliyatının gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğini belirleyen en büyük faktör tümörün çevre dokular ve damarlarla ilişkisidir. Bu ameliyatı gerçekleştirmek için karaciğer, safra yolları, pankreas cerrahisi alanında ciddi bilgi ve deneyim gerekmektedir. Son yıllarda barsaklardan gelen toplardamarı kısmi olarak tümörlerde de bu ameliyat, tutulan damarın çıkarılması ve damar rekonstrüksiyonu ile de yapılabilmektedir" diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 1
  • Hyr 2 yıl önce Şikayet Et
    afferim la bu gerçekten sanıldığı gibi kolay ameliyat değil. başarılı olursa bravo. tebrikler.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan Tekin açıkladı: 4 dersten kalanlara sınıf tekrarı!
Başkan Erdoğan'dan Bahçeli mesajı!