Aşısını olmamış hamileler koronavirüsü ağır geçiriyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Faruk Buyru 18 ülkede 2134 hamilede yapılan araştırma ile koronavirüsün hamilelerde ağır seyrettiğini belirterek aşısını olmamış hamilerde koronavirüsün daha fazla görüldüğünü açıkladı

Aşısını olmamış hamileler koronavirüsü ağır geçiriyor
Aşısını olmamış hamileler koronavirüsü ağır geçiriyor
GİRİŞ 07.08.2021 11:00 GÜNCELLEME 07.08.2021 11:01
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Yakın zamanda 18 ülkede 2 bin 134 hamilede yapılan ve The Journal of the American Medical Association Dergisi'nde yayınlanan araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Faruk Buyru, araştırma ile korona virüsün hamilelerde ağır seyrettiğinin ortaya konulduğunu vurguladı. Buyru, “2 bin 134 gebe üzerinde yapılan bir çalışma bu. Bin 434  korona olmayan hamile ile 700 korona pozitif gebe karşılaştırıldı. İki grup kıyaslandığında gebelik esnasında korona geçiren anne adaylarında ölüm, hastaneye yatış,  erken doğum,  gebelik esnasında tansiyon yüksekliği  oranlarının çok daha fazla olduğu ortaya koyuldu” dedi. 
 

Böbrek yetmezliğiyle mücadele ediyordu! Annesinin böbreğiyle yeniden hayata tutunduBöbrek yetmezliğiyle mücadele ediyordu! Annesinin böbreğiyle yeniden hayata tutundu


BEBEKLERİN YÜZDE 12.1'İNE HASTALIK BULAŞIYOR

Prof. Dr. Buyru, gebelik esnasında geçirilen korona virüsün bebeği de olumsuz etkilediğini, bu araştırmaya göre; bebeklerin yüzde 12.1’ine hastalığın bulaştığının belirlendiğini  kaydederek, "Hastalık nedeniyle bizim erken doğum yaptırmak zorunda olduğumuz anne adayları oluyor ya da hastalık erken doğumu tetikleyebiliyor. Bütün bunlar bebeğin yoğun bakım ünitesine yatış oranını ya da bebekteki yeni doğan ölüm oranlarının artışına neden olabiliyor. Ayrıca anne karnında bebek ölümlerine de rastlanabiliyor" dedi. 
 
VİRÜSTEN HEM KENDİNİZİ HEM BEBEĞİNİZİ KORUYUN

Hamilelerin  aşı yaptırmasının ve tüm koruma önlemlerine uymasının hayati  olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Faruk Buyru, "Kalabalık yerlerde bulunmama, maske  takma ve en önemlisi de elimizde bulunan en güçlü silah olan aşıyı yaptırmak en önemli koruyucu önlemler. Bugüne kadar yapılan çalışmaların tümünde gerek gebelerde gerek sağlıklı diğer insanlarda  aşının ölümcül bir yan etkisinin, ciddi bir yan etkisinin olmadığı , tam tersine ufak tefek ateş, kol ağrısı gibi yan etkilere rastlandığı ortaya kondu. Ayrıca gebelik esnasında yapılan aşının bebeğe herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığı, düşük ve erken doğum oranını artırmadığı ve bebekte herhangi bir anomaliye yol açmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz" diye konuştu. 
 
HURAFELERE DEĞİL BİLİME İNANIN

Prof.Dr. Faruk Buyru, anne adaylarının hurafelere değil, bilime inanması gerektiğini belirterek, “Koruyucu hekimlik her zaman tedavi edici hekimlikten önde gelir.  Ama hurafeler bir takım insanların kafasını karıştırıp aşı gibi çok önemli bir olanaktan yararlanmasını önleyebiliyor. İnsanların bunlara kulak asmaması ve en başta kendilerini daha sonra da toplumu düşünüp korunmak için bu aşıları yaptırmaları daha doğru olur“ ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 2
  • davud 72 2 yıl önce Şikayet Et
    sen aşı ol gerisine karışma
    Cevapla
  • sezai 2 yıl önce Şikayet Et
    hamile olan insanımızıda zehirleyin rahat, edin oçocuk ondan sonra sakat doğsun
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Hazine ve Maliye Bakanlığı vatandaşa 'ihbar ikramiyesi' verecek
Reisi'nin ölümüyle ilgili çarpıcı yorum: Hameney'İn oğlu Reisi'nin en büyük rakibiydi