Uzmanlar kanser hastalarını sıcak havalara karşı uyardı!

Medikal Onkoloji Uzm. Doç. Dr. Yasemin Kemal yaz aylarında kanser hastalarının sıcak basması, terleme gibi şikayetlerinin arttığını dile getirerek yaz mevsimini daha keyifli geçirmenin yollarını açıkladı..

Uzmanlar kanser hastalarını sıcak havalara karşı uyardı!
Uzmanlar kanser hastalarını sıcak havalara karşı uyardı!
GİRİŞ 07.08.2021 15:48 GÜNCELLEME 07.08.2021 17:39

Sıcak yaz günlerinin gelmesiyle birlikte kanser hastalarının sıcak basması, terleme gibi şikâyetlerinin de arttığını dile getiren VM Medical Park Samsun Hastanesi Medikal Onkoloji Uzm. Doç. Dr. Yasemin Kemal, yaz mevsiminin daha keyifli ve güvenli geçirmeleri için bazı önerilerde bulundu. Kanser hastalarının sıcak yaz günlerinde tedavilerinin devam ediyor olabileceğini veya tedavi sonrasında takip sürecinde olabileceklerini kaydeden Doç. Dr. Yasemin Kemal, hastalara terin buharlaşmasını sağlayan nefes alabilen kumaşlar giymelerini önerdi.

Yetersiz protein alımına dikkat! Saç dökülmesine neden oluyorYetersiz protein alımına dikkat! Saç dökülmesine neden oluyor


YATMADAN ÖNCE SERİN DUŞ ALIN

Kanser hastalarını sıcaklar konusunda uyaran Medikal Onkoloji Uzm. Doç. Dr. Yasemin Kemal, “Yaz gecelerinde sıcak basmalarını yönetmek için yatmadan önce serin bir duş alın. Yatağa girerken hafif giysiler giyin. Dışarı çıkarken yanınızda mutlaka su bulundurun. Güneşe çıkmadan 15-30 dakika önce yeteri miktarda güneş kremi sürün” dedi.

YANINIZDA MUTLAKA SU BULUNDURUN 

Susuzluklarını gidermek ve serinlemek için kanser hastalarının soğuk su, taze sıkılmış meyve suları, ayran veya evde yapılmış limonata içilebileceğini aktaran Doç. Dr. Yasemin Kemal, “Yanınızda mutlaka su bulundurun. Bununla birlikte, sıcak basmalarını tetikleyebileceği ve dehidrasyonu teşvik edebileceği için alkol veya kafein içeren içeceklerden kaçının.  Dışarıya sabah erken saatlerinde veya akşama doğru daha serin saatlerde çıkmayı tercih edin. Sıcak yaz gecelerinde sıcak basmalarını yönetmek için yatmadan önce serin bir duş alın. Yatağa girerken hafif giysiler giyin. Doktorunuz egzersiz yapmanızı uygun gördüyse yüzmeyi tercih edebilirsiniz. Su egzersiz boyunca sıcaklığınızı düşük tutacaktır. Güneş koruyucu kullanmak çok önemli. Dışarı çıkmadan 15-30 dakika önce yeteri miktarda güneş kremi sürün. Her iki saatte bir yeniden uygulayın. Güneş koruma oranının 30 faktör ve üzerinde olmasına dikkat edin. Güneş gözlüğü ve şapka kullanmayı ihmal etmeyin" diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Atama kararları Resmi Gazete'de
Cevdet Yılmaz açıkladı: Kamu çalışanına destek geliyor