Avrupa'da istedikleri eğitimi bulamayan aileler akın akın Türkiye'ye geliyorlar

Avrupa'da yaşayan Türk aileler otizm, gelişim geriliği gibi teşhisler konulan çocuklarına şifa olması için Türkiye'yi tercih ediyor. Aileler Avrupa ülkelerinde özel eğitimin yetersiz olduğunu, türkiye'de çocuklarının geliştiğini söylüyor.

Avrupa'da istedikleri eğitimi bulamayan aileler akın akın Türkiye'ye geliyorlar
Avrupa'da istedikleri eğitimi bulamayan aileler akın akın Türkiye'ye geliyorlar
GİRİŞ 09.08.2021 13:34 GÜNCELLEME 09.08.2021 17:30
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Avrupa’da otizm ve gelişim bozukluğu teşhisi konulan çocukları için çare bulamayan gurbetçi aileler, Türkiye'ye yöneliyor. Almanya, Fransa, İngiltere ve Belçika gibi gelişmiş ülkelerde yaşayan aileler, sağlık politikaları ve çeşitli sebeplerden dolayı çocuklarının iyi bir şekilde eğitim almasını sağlayamıyor. Bu sebeple Avrupa'nın farklı ülkelerinde yaşayan çok sayıda aile, Türkiye ve Kocaeli'nin yolunu tutuyor. Kocaeli'nin Başiskele ilçesinde bulunan Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde de Avrupa’dan gelen onlarca aile çocukları için umut arıyor. Yaptıkları araştırmalar neticesinde Kocaeli’ndeki rehabilitasyon merkezinde verilen eğitimin yaşadıkları ülkeye göre daha gelişmiş olduğunu öğrenen aileler, Türkiye'de bireysel eğitim, duyu bütünleme, oyun, at terapisi ve snoezelen terapi gibi yöntemlerle çok kısa sürede çocuklarının gelişim gösterdiklerini söylediler. 


 
DAHA FAZLASINI İSTEDİK

Almanya’dan otizm teşhisi konulan torunu Deniz için Türkiye’ye gelen Hatice Güngör, “Çocuğumuza otizm teşhisi konuldu. Eğitim olarak bir şeyler yapılıyordu. Ama biz daha fazlasını yapalım istedik. Daha fazla eğitim görelim. Almanya’da aldığımız eğitim çok yeterli gelmedi bize. Sonra burayı duyduk. Kızım internet üzerinden araştırma yapıyordu. Buranın methini duydu, güzelliğini gördü. Doğal ortam olması benim çok hoşuma gitti. Etrafı resimlerde incelediğimde, gidip bir görelim dedim. Geldiğimizde de daha çok aile ortamı gördük. Temizlik işçisinden en üst düzey çalışanına kadar hepsi bir aile. Bu benim gönlümü çok rahat ettirdi. Kızımı çocukla birlikte yalnız bile gönderebilirim. Biz bayramın ikinci günü geldik. Bizim öğretmenlerine, kurucularına güvenimiz tam devam etmek istiyoruz” dedi. 
 
EĞİTİMLER YETERSİZ OLDUĞU İÇİN BURAYI TERCİH ETTİK

Avusturya’da konuşmama gibi gelişim bozuklukları tespit edilen Erenle birlikte Türkiye’ye gelen anne Leyla Çopar, “Eren konuşmuyordu. Bir arkadaş burayı tavsiye etmişti. Kendisi gelmiş, bize önerdi. Biz de gidip bir bakalım dedik. Çok faydasını görenler olmuş. Bizim de bugün 6. günümüz. Haftaya da buradayız. Herkese tavsiye ederim. Avusturya’da haftanın sadece bir gün tedavisi vardı. Burada her gün,  saatlerce eğitimler oluyor. Bizim oradaki eğitimler yetersiz olduğu için biz burayı tercih ettik” diye konuştu. 
 
BÜYÜK GELİŞİM FARKIYLA KARŞILAŞTIM

Avusturya’da otizm teşhisi konulan yeğeni Bawer’in eğitimi için Türkiye’ye gelen Merdan Kaya, yaşadıkları ülkede bulamadıkları eğitimi Türkiye’de bulduklarını belirterek, “Bir buçuk ay boyunca ben yeğenimi görmemiştim. 1,5 hafta önce buraya gelince gördüm. Çok büyük gelişim farkıyla karşılaştım. 1,5 ay önceki yeğenimle şimdiki yeğenim arasında dağlar kadar fark var. Eskiden parka gitmek isterken hayır diyemezdik. Şimdi dinliyor. Yeğenim gitti, şimdi yeni bir yeğenim geldi gibi” diye konuştu. 
 
MEMNUN KALDIĞIMIZ İÇİN ÜÇÜNCÜ KEZ GELİYORUZ

Almanya’da yaşayan ve gelişim geriliği teşhisi konulan çocuğu Fatih için umudu Türkiye’de arayan anne Sabiha Yapar, “Oğlumun eğitimini yaşadığım ülkede yeteri kadarınca alamadık. Buraya 3. gelişimiz. Almanya’da aldığımız eğitim yetersiz. Buradan çok memnun kaldığımız için üçüncü kez geliyoruz” ifadelerini kullandı. Öte yandan, çocuklarının eğitimi için Fransa'dan gelen Döndü ve Murat Solmaz çifti, Avusturya'dan gelen Zeynep Koyuncu ve Fatma Raim de yaşadıkları ülkelerde özel eğitimin yetersiz kaldığı için Türkiye'ye geldiklerini ve burada aldıkları eğitim sayesinde çocuklarında kısa sürede gelişim görmeye başladıklarını ifade ettiler. 
 
AVRUPA'DA ÖZEL EĞİTİM DAHA İLERİ SEVİYEDE SANIYORDUK

Türkiye’de özel eğitimde yaşanan gelişmenin Avrupa’daki yabancı ülkelerde yaşayan aileler için de umut kaynağı olduğunu ifade eden Atlantis Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi yetkilisi Mehmet Ali Kaşka, “Türkiye birçok konuda olduğu gibi son yıllarda özel eğitim alanında da önemli gelişmeler kaydetti. Avrupa’nın birçok ülkesinden, yaklaşık 20 ülkeden öğrencilerimiz ve aileleri eğitim almak için geliyorlar. Biz eskiden Avrupa’da özel eğitimin çok daha ileri seviyede olduğunu düşünüyorduk. Fakat, gelen ailelerimizden her birinin hikayesini dinledikten sonra, Türkiye’de özel eğitimin çok daha ileride olduğunu anlayabiliyorum. Özel eğitime çok farklı bir anlayış getiren kurumumdan bahsedecek olursak, 7 yıl önce faaliyete başladık. Şu anda dünyanın en büyük özel eğitim ve rehabilitasyon merkeziyiz. Çok farklı bakış açılarımızı burada hayata geçirdik. Örneğin burada bir flamingo ile çocuk yan yana gezebiliyor, onu besleyebiliyor. At terapisinin faydasını görüyoruz. Son yıllarda artan otizmin özellikle etkileşim ve sosyalleşme becerilerinin eksik olması ile gündemde olması sebebi ile hayvanat bahçemizin çocuğun etkileşim ve sosyal becerilerinin gelişmesine katkı sağladı. Nice nice birçok çocuğa faydalı olmak istiyoruz. Türk eğitmenlerinin, öğretmenlerinin Avrupa’daki özel eğitim alanındaki meslektaşlarına göre kendilerini çok daha fazla geliştirdiklerini tüm dünyaya gösteriyoruz” dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 6
 • chn 2 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa'yı o kadar seviyorsanız, niye gelmiyorsunuz? Parası güzel ya yani? Sizde bizim gibi Türkiye de tatilinizi yaparsınız. Allah sizi ıslah etsin, nedir bu kin, bu kıskançlık, yazık gerçekten çok yazık!
  Cevapla
 • gökhan 2 yıl önce Şikayet Et
  adamın 100 papeli burada 1000 papel koşa koşa gelir tabi
  Cevapla
 • izmitli 2 yıl önce Şikayet Et
  saçma sapan yorum yapıyosun kendine gel kendine
  Cevapla
 • Yetti be 2 yıl önce Şikayet Et
  Ne alaka?! Hersey para degil. Önce insan olmayi, sonra anne babaya duygunusunu ögrenmek lazim. Allah sanada göstersin , bakalim kac papel vermeye hazirsin...
  Cevapla
 • M3hk 2 yıl önce Şikayet Et
  Burada ucuz.
  Cevapla
 • Mustafa Çoban 2 yıl önce Şikayet Et
  Hem de ucuz orada vereceğin parayla burada kral gibi yaşarsın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe Beko Final Four'da kaybetti
ABD savaş sonrası Gazze idaresinde "önemli" rol üstlenmeye hazırlanıyor